Baca temizliğine dikkat!

Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan yangınlar, mal ve can güvenliğini tehdit ederken, gaz ve dumanın dışarıya çıkamaması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesiyle birçok insan hayatını kaybediyor.

Çarşamba 30.09.2009 14:34
ABONE OL
Soba ve doğalgazın kullanılmaya başladığı bugünlerde vatandaşların bacalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Zehirlenme ve yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor." uyarısında bulundu.

Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğini dikkat çeken Kurutuz, şunları söyledi: "Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Basit görülen ve ihmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir."

YILDA EN AZ BİR KEZ BACANIZI TEMİZLETİN

Baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğunu ifade eden Kurutuz, "Bazı durumlarda tıkanıklığın nedeni baca üzerinde yuva yapan kuşlar, bu kuşların ölüsü veya çeşitli parçalar olabilir. Böyle durumlarda bacayı ilk kez kullandığımız zamanlarda bile tıkanıklık söz konusu olabilir. Soba, doğalgaz bacası dumanı dışarıya atılamayacağından geriye dönecek ve zehirlenmelere neden olacaktır." dedi.

BACA TEMİZLİĞİNİ UZMANINA YAPTIRIN

Bazı vatandaşların, bir kağıt yakarak veya içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açma yöntemlerinin yanlış olduğunu hatırlatan Kurutuz, bacaların temizlenmesi için İtfaiye Daire Başkanlığı'na gelerek randevu alınmasının yeterli olacağını söyledi.