İstanbul'un kurtuluşu törenlerle kutlandı

İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle Taksim ve Vatan Caddesi'nde tören düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un işgalden kurtuluşunun, yalnız İstanbullular için değil bütün Türk milleti ve insanlık için zafer olduğunu söyledi.

İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende, İstanbul Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Siyasi Partiler ve çeşitli derneklerin temsilcileri tarafından anıta çelenk konuldu.

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Topbaş, daha sonra Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Sevgili Mustafa Kemal Atatürk, coşkuyla kutladığımız bu anlamlı günde, hürriyeti, istiklali, birlik ve beraberliği milletçe benliğimizde hissediyoruz. Barış ve hoşgörü kenti İstanbul'un işgalden kurtuluşu yalnız İstanbullular için değil, bütün Türk milleti ve insanlık için zaferdir. Bu bayramı bizlere yaşatan siz ve silah arkadaşlarınızı tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz. Bize armağan ettiğiniz Cumhuriyet kazanımlarıyla geleceğe yürümenin gururunu yaşadığımızdan hiç şüpheniz olmasın.''

VATAN CADDESİ'NDE RESMİ GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Gençlerimizden ricada bulunmak istiyorum. Lütfen Cumhuriyet değerlerimize, geleneklerimize, kültürümüze, tarihimize, tarihi eserlerimize sahip çıkın. Onların her biri bizim için kıymetli birer yadigardır'' dedi.

İstanbul'un kurtuluşunun 86. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, İstanbul Valiliğinde, Vali Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tebrikleri kabul etti.

Resmi kabulün ardından Aksaray Orduevi Salonu'nda Topbaş ve beraberindeki heyetin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'a yaptıkları şükran ziyareti, basına kapalı gerçekleşti. Daha sonra Vatan Caddesi'nde yapılan geçit tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tören aracından halkı selamlamasıyla başladı.
İstiklal Marşı'nın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği kutlama mesajları okundu.

Törende konuşan Topbaş, İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümünün coşkuyla ve heyecanla kutlandığını belirterek, 1918 yılında İstanbul'a giren düşman birliklerinin, Kurtuluş Savaşı zaferinin hemen ardından 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul'u terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

5 yıl süren işgalin ardından gelen kurtuluşun sadece İstanbul'un kurtuluşu anlamını taşımadığını ifade eden Topbaş, böylece tüm tarihte bir dönemin kapandığını kaydetti. Kadir Topbaş, Türk milletinin, tarihi, kültürü ve değerleriyle daha güzel günleri hak ettiğini belirterek, bu dönemde aynı zamanda Cumhuriyet'in temellerinin de atıldığını dile getirdi.

Kıtalarla birlikte medeniyetleri de buluşturan İstanbul'un karanlığa mahkum edilmesine, işgal altında ezilmesine hiçbir yüreğin razı olamayacağını vurgulayan Topbaş, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde Anadolu'nun dört bir yanında benzeri görülmemiş destansı mücadele ortaya koyabileceğini gösterdiğini söyledi.

Topbaş, İstanbul'un, üç büyük dini, birçok farklı kültürü ve medeniyeti içinde barındıran geçmişiyle insanlığın en kıymetli hazinelerinden biri olduğunu kaydederek, ''Biz başlattığımız medeniyet yürüyüşünde yolumuzu aydınlatacak gücümüzü atalarımızdan, gazilerimizden alıyoruz'' dedi.

''EŞSİZ DÜNYA KENTİ İSTANBUL''

İstanbul'un bütün asırlarda olduğu gibi bugün de medeniyetlerin buluştuğu, tanıştığı ve kaynaştığı eşsiz bir dünya kenti olduğunu belirten Topbaş, İstanbul'u daha ileri noktalara ulaştırmak hedefinde ağır bir sorumluluk taşıdıklarını bildirdi.

Kadir Topbaş, İstanbul'un uluslararası birçok kararların alındığı, dünyanın yakından takip ettiği bir şehir haline geldiğine dikkati çekerek, kültür ve sanatın buluşma noktası olma vasfını son dönemde öne çıkaran İstanbul'un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla sanat etkinliklerine başarıyla ev sahipliği yapmasının haklı gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Hedeflerinin kültürde, sanatta finansta, ticarette, turizmde ve sporda dünyanın göz bebeği olmuş bir İstanbul'u oraya çıkarmak olduğunu belirten Topbaş, ''Bunun için özellikle gençlerimizden ricada bulunmak istiyorum. Lütfen Cumhuriyet değerlerimize, geleneklerimize, kültürümüze, tarihimize, tarihi eserlerimize sahip çıkın. Onların her biri bizim için kıymetli birer yadigardır'' diye konuştu.

ANİBAL TEPESİ'NDEN GETİRİLEN ŞÜKRAN BAYRAĞI

Törende daha sonra, Zeytinburnu Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesinden Ömer Şerif Turan, ''Canım İstanbul'' şiirini okudu. Çeşitli okullardan halk oyunları ekipleri de gösterilerini sundu.

25 genç sporcunun, Türk Ordusunun İstanbul'a girmeden önce en son konakladığı yer olan Gebze'deki Anibal Tepesi'nden getirdiği ''şükran bayrağı'', toprak ve bir buket çiçek, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'a sunuldu. Orgeneral Iğsız da sporculara birer madalya taktı.

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla il genelinde düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Vali Güler, Orgeneral Iğsız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş tarafından verildi.

Etkinlik, asker, polis ve çeşitli okullardan öğrenciler ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Mehteran Bölüğünün geçit töreniyle sona erdi.

BİZE ULAŞIN