Muğla'ya sel uyarısı

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında toplanan Muğla İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na, ilgili daire müdürleri ile belediye başkanları, kaymakamlar, il genel meclisi üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

DSİ Aydın 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, bölge müdürlüğünün Muğla'daki yatırımlarını anlatırken, İstanbul ve Trakya'nın ardından Karadeniz'de yaşanan sel felaketleri ile ilgili olarak Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgeye dikkat çekti. Söz konusu genelgeyi valiliklerle birlikte belediye başkanlıklarına gönderdiklerini belirten İndap, "Genelgenin gereğini yerine getirin. Sorumluluğu ağır" dedi.

Konuşmasında 2009 yılının "taşkın yılı" olduğuna dikkat çeken DSİ Bölge Müdürü İndap, İstanbul ve Trakya'dan ders alınması gerektiğini belirterek, "Sorumluluk yerine getirilmeli. Başbakanlık genelgesini yerine getirin. Biz DSİ olarak bütün hizmetlerimizde ne deniliyorsa yapıyoruz. Diğer kuruluşlar ciddiye almıyorlar. Dereleri, yolları kapatıyorlar. Genelgenin yerine getirilmesinden vali sorumludur. Yerine getirmelidir. Belediye Başkanlarının da sorumlulukları var. 55 yıldır derelere girmeyin, suların hafızası vardır diyoruz. Dünyada en gelişmiş bilgisayarlarda olmayan hafıza derelerde var. Dere yatağı hafızadır. Dere yatağı ile oynarsanız intikam alır. Dere kira toplar. Ummadığınız anda sel gelir, o dere yatağında yaptıklarınızı malınızı, canınızı alıp götürür. Bu intikamdır, kira bedelidir" diye konuştu.

Muğla ilinin Karadeniz'den sonra en çok yağış alan yer olduğuna dikkat çeken İndap, "DSİ İstanbul'da 10 yıl kapalı idi. Sonuç ortada. Biz gerekeni yapıyor ve uyarıyoruz. Dinleyen yok. Bizden habersiz kapatılan dere yatakları ile ilgili mahkemeye başvuruyoruz. Bilirkişi aleyhimize karar veriyor, ama dere yatakları aleyhimize karar vermiyor, netice İstanbul oluyor. Muğla il merkezinde Karamuğla Deresi'nin üzeri 1145 metre kapalı. Üzerinde dükkanlar var. Basmacı deresi, Tabakhane de kapalı. Marmaris-Selimiye'de 8 dereyi kapatmışlar. Bodrum'daki derelerin hepsinin üzeri kapalı. Bunların hepsinde çok ciddi felaketler yaşanabilir" uyarısında bulundu.

DALAMAN BARAJI VE BODRUM İÇME SUYU TAMAM


DSİ Aydın 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, Muğla'daki yatırımları ile ilgili bilgi verirken de, "Milas-Akgedik, Geyik ve Bayır Barajı bitti, yüzde yüz doluluk kaydedildi. Dalaman Akköprü Barajı da bitti. Ege'nin GAP'ı dediğimiz proje ile hem sulama yapılacak, hem enerji üretilecek. Santral da bitti. Barajda önümüzdeki Ocak ayında su tutmaya başlayacağız" derken, Bodrum'un su sorunu ile ilgili şöyle konuştu:
"Bodrum'un içme suyu sorununu 2040'a kadar çözecek Acil İçme Suyu Projesini uygulamaya koyduk. 189 kilometre su hattı çekiliyor. Kolay değil. Turizm nedeniyle Nisan-Ekim arasında çalışamıyoruz. Yarımadanın tamamı koruma altında. SİT var, orman var. Her yerden hat geçiremiyoruz. Yaz nüfusu ile 2 milyon kişinin yararlanacağı su için gerekli barajları, kuyuları bitirdik. Bize yardımcı olan 9 belediye başkanına teşekkür ediyorum. Burada bir müteahhit iflas etti ama, yeni müteahhit iyi. Gelecek yaz Bodrum'a su vereceğiz"

MUĞLA'YA MASTER PLAN

DSİ Aydın 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap Muğla İl Merkezinin su sorununu da çözeceklerini belirtirken, "İçme suyu konusunda nüfusa göre hizmet veriyorduk. Yeni kanunla hemen her yere su götürüyoruz. Bu anlamda Aydın, Denizli, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Milas içme sularını hallettik. Bakanımızın talimatı ile Muğla'nın 50 yıl yetecek su sorununu da çözüyoruz. Bunun için seneye Master Plan ihalesi yapıyoruz. Su olarak Muğla'nın neresinde ne var, ne yok belirleyeceğiz" diye kaydetti.

BİZE ULAŞIN