Eş katili manik depresife tahliye

Eşini öldürüp intihara kalkışan "manik depresyon" hastası Mehmet Can Özyapar, yüksek güvenlikli bir hastanede koruma ve tedavi altına alınacak

Erzurum'da iki yıl önce tartıştığı karısını öldürdükten sonra intihara teşebbüs eden işadamı, "Ruh sağlığı bozuk" raporu ile serbest kaldı. Bakliyat ve sıhhi tesisat malzemeleri ticareti yapan Erzurum'un tanınmış işadamlarından Mehmet Can Özyapar, 2 Kasım 2007 günü akşamı 13 yıllık eşi 32 yaşındaki Yasemin Özyapar'la tartıştı. Yatak odasındaki tartışma sırasında işadamı, ruhsatlı tabancasıyla iki el ateş ederek 1 çocuğunun annesi olan eşini öldürdü. Özyapar, silahı daha sonra kendi şakağına dayayarak intihara teşebbüs etti.

"PİŞMANIM"
Ağır yaralı olarak Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Özyapar, uzun bir tedavinin ardından sağlığına kavuştu. Cinayet şüphelisi koca hakkında 'kasten öldürmek' suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında sanık Mehmet Can Özyapar, "Ben 3 yıldan beri İstanbul ve Ankara'da 'Bipolar rahatsızlığı (Manik Depresif) tedavisi görüyordum. Ruhsal çöküntü içinde olduğum için eşimle sürekli tartışıyorduk. Eşimi ve yuvamı kaybettiğim için üzgün ve pişmanım" dedi. Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp 4'ncü İhtisas Kurulu ile Adli Tıp Genel Kurulu'ndan gelen iki ayrı raporda "Davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak boyutta ruh sağlığı hastası" teşhisi konulduğunu belirterek ceza verilmesine yer olmadığı gerekçesiyle sanığın tahliyesine karar verdi. Özyapar hastalığına yönelik koruma ve tedavi amaçlı, yüksek güvenlikli bir sağlık kurumunda tutulacak.

BİZE ULAŞIN