Metrobüs güzel ama yolcuları pek yaman!

Metrobüslerdeki yoğunluktan yakınan vatandaş, iğneyi belediyeye, çuvaldızı kendine batırdı: Sinek gibi cama yapışarak gidiyoruz, inip binmeyi bilmiyoruz.

Tıka basa dolu halde sefer yapan metrobüste geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir vatandaşın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olay üzerine vatandaşlar düşüncelerini belirtti: "Bazı saatlerde sinek gibi cama yapışarak gidiyoruz. İnip binmeyi, oturup kalkmayı bilmeyen çok." Geçtiğimiz günlerde saat 21.00 sıralarında aşırı kalabalık nedeniyle nefessiz kalarak kalp krizi geçiren bir kişinin hayatını kaybettiği metrobüslerde neler olup bittiğini anlamak üzere akşam saat 17.45'te Mecidiyeköy durağındayız. Vatandaşlar durağa doğru koşturmaya çoktan başlamış. Biri geliyor, biri gidiyor metrobüslerin. Hepsi birbirinden kalabalık. Yan tarafta ilerlemeyen özel araçlara bakıp seviniyoruz 'iyi ki metrobüsteyiz' diye. İşçisi, memuru, emeklisi, öğrencisi, yaşlısı genci herkesin söyleyecek bir şeyi var bu metrobüsle ilgili. Kimi kalabalıktan, kimi güvenlik sorunundan, kimi durmayan araçlardan şikayetçi. Ancak çoğunluk, metrobüs kullanan yolcuların hoşgörüsüzlüğünden ve araç kullanma bilgisinin yetersizliğinden yakınıyor. Aliye Çiçekdemir (Satış mühendisi): İnsanlar birbirine karşı çok saygısız. Metrobüslerde yoğunluğu azaltmak için seferler daha sıklaştırılmalı. Sürekli tıkış tıkış... İnsanlar, yanında oturana, ayakta durana saygısız, özellikle bayanlara karşı... Her gün bu işkenceyi çekiyordum. Altunizade'den bindiğiniz zaman sinek gibi cama yapışarak geliyorsunuz. Okulların açılmasıyla daha da yoğunlaştı. Ezgi Ece (Üniversite öğrencisi): Metrobüsü çok sık kullanıyorum. Okulum Mecidiyeköy'de. Burada metrobüs olmasa yazmazdım bu okulu. Beylikdüzü'nden geliyorum. Çok kalabalık oluyor, ama ben ilk duraktan bindiğim için oturarak geliyorum. Bazen durmadan geçiyorlar, ama olsun.

ŞOFÖRLER DE ŞİKAYETÇİ
Barış Çalışkan (Yüksek lisans öğrencisi): İllaki kalabalık olacak. İstanbul'da yaşıyoruz çünkü. Kısa zamanda gitmesi çok iyi. Avrupa'dan hemen Anadolu'ya geçebiliyorsunuz. Metrobüs olmasa Esenyurt'tan Kayışdağı'na gitmem saatler sürer. Bu kalabalık sadece yolcuları etkilemiyor tabii. Şoförlerin de bir çift sözü var vatandaşlarla ilgili: "Birbirine yardımcı olmuyor insanlar. Bu arabalar hareket edince kapı açılmaz, yumrukluyorlar açılması için. Bunlara dikkat edersek daha iyi olur her şey."

BİZE ULAŞIN