Eğitim uçağı düştü mezuniyet rötar yaptı

Diplomalarına kavuşmak için 10 saat daha uçmaları gereken sivil havacılık öğrencileri, yeni uçak bekliyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 13.10.2009 ABONE OL
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü'nün son sınıfında okuyan öğrenciler, çift motorlu uçuş eğitimi aldıkları uçak kaza yaptığı için bir türlü mezun olamıyor. Diplomalarına kavuşmak için 10 saat daha uçmaları gereken öğrenciler, yeni bir uçak alınmasını bekliyor. Türkiye'nin sivil pilot yetiştiren tek devlet okulu olma özelliği taşıyan ve mezun ettiği öğrencilerinin büyük bir kısmı Türk Hava Yolları'nda pilotluk yapan Pilotaj Bölümü'nün çift motorlu uçağı, geçtiğimiz şubat ayında gövde üzerine iniş yapı. Bu kaza nedeniyle, pilot adaylarının eğitimi için gerekli olan çift motorlu uçak kalmadı. Yasa gereği pilot adayı öğrencilerin 180 saatlik uçuşlarının 10 saatini, çift motorlu uçakla yapmaları gerekiyordu. Bu uçuşu gerçekleştirmeyen pilot adayı öğrenciler mezun olamadı.

HAZİRAN'DA MEZUN OLACAKLARDI
Öğrenciler, 4 aydır, yeni bir uçak alınması için açılan ihalenin sonuçlanmasını bekliyor. Eğitim alamadıkları için mezun olamayan öğrenciler bu duruma isyan ederken, Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Mustafa Cavcar, sadece 7 öğrencinin mezun olamadığını belirterek, konuyla ilişkin şunları söyledi: "Kamu kurumu olduğumuz için, kamu ihale yasası hükümleriyle ancak satın alma yapabiliyoruz. İhale mevzuatı da, uçak alımına pek de uygun değil. Ağır şartlar var. Yılbaşından önce bu ihale tamamlanmış olacak ve uçak alımı gerçekleşecek."

1988'DEN BUGÜNE 200 MEZUN
Her yıl 10 öğrencinin alındığı Pilotaj Bölümü, 1988'den bugüne 200 mezun verdi. Mezun olan öğrencilerin yüzde 80'i THY'de pilotluk yapıyor. Öğrencilere bir yılı hazırlık olmak üzere, 5 yıllık bir eğitim veriliyor. Öte yandan Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Cavcar, öğrencinin uçuş eğitiminin sadece son 10 saatini çift motoru olan uçakla yaptığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU