Kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

İstanbul'da beklenen yağış akşam saatlerinden itibaren etkisini gösterdi. Yağmura hazırlıksız yakalanan İstanbullular, sağnak yağıştan kafalarına geçirdikleri poşetler ve şemsiyelerle korunmaya çalıştı.

Günlerdir olumsuz etkilerine karşı yetkililerin uyardığı lodos denizde ve karada etkisini hissettirdi. Şiddetli rüzgar denizde metrelerce dalganın oluşmasına neden oldu. 3 metreye bulan dalgalar kıyıyı dövdü.

Hareket edemeyen Marmara'daki onlarca gemi demir atmak zorunda kaldı.

Şiddetli lodos karada da etkisi gösterdi. Mecidiyeköy'de, Şişli'de Beyoğlu'nda ağaçlar devrildi. Devrilen ağaçlar itfaiyenin çalışması sonucu kaldırıldı. Akşam saatlerinden itibaren sağnak yağış kendisini gösterdi. İstanbullular yağmura hazırlıksız yakalandı. Etkisini arttırarak devam eden yağmur nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu. Vatandaşlar, yağmurdan koşarak ve saçakların altına girerek korunmaya çalıştı. Yanlarında şemsiye bulundurmayanlar, seyyar satıcılardan şemsiye alarak, yollarına devam etti. Şemsiyesi olmayanlar ise yanlarında getirdiği poşet ve elbiseyi üzerlerine örterek, yağmurdan korundu.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul bugünden itibaren lodos fırtınası ve sağanak yağışın etkisi altına giriyor. Şiddetli lodosun Tekirdağ ile İstanbul'un güney ve batı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri şeklinde görüleceği belirtiliyor

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş'nin Boğaz hattı seferleri, lodos dolayısıyla iptal edildi. İDO'dan alınan bilgiye göre, Boğaz hattı seferlerinin yanı sıra, saat 18.00'deki Bostancı-Adalar ile 18.30'daki Kabataş-Adalar vapur seferleri de yapılamayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 15.00'dan itibaren Bostancı-Kadıköy-Bakırköy ve Bostancı-Kabataş ile 16.00'daki Kabataş-Kadıköy-Bandırma ile Kabataş -Kadıköy- Güzelyalı deniz otobüsü seferlerinin lodos nedeniyle yapılamadığı bildirildi. Saat 18.00'deki Bostancı-Yenikapı-Bandırma seferleri ile 18.15'teki Bostancı-Yenikapı-Armutlu deniz otobüsü seferlerinin de iptal edildiği açıklandı.

YAĞIŞ VE FIRTINAYA DİKKAT! - HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ

İSTANBUL'DA DEV DALGALAR SÜRÜCÜLERE ZOR ANLAR YAŞATTI

Marmara Bölgesini etkisi altına alan lodos, İstanbul'da da etkisini göstermeye başladı. Öğleden sonra kendini gösteren rüzgar nedeniyle kıyılarda dalgaların metrelerce yükseğe çıktığı gözlendi.

İstanbul'da yer yer 75 kilometre hıza ulaşan lodos hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Şiddetli lodos nedeniyle sahil yoluna kadar ulaşan dev dalgalar sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü'nün yaptığı uyarıların ardından öğlen saatlerinden itibaren İstanbul'da şiddetli lodos etkili olmaya başladı. Lodos nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar oldu. İDO, ilk olarak Bostancı-Kadıköy-Bakırköy ve Bostancı-Kabataş seferlerini ardından da diğer bazı seferlerin iptal edildiği açıkladı. Sahilde ise metrelerce yükseklikte dalgalar oluştu.

Sahil yolunu kullanan sürücüler, dev dalgalar nedeniyle zor anlar yaşadı. Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 15.00'dan itibaren Bostancı-Kadıköy-Bakırköy ve Bostancı-Kabataş ile 16.00'daki Kabataş-Kadıköy-Bandırma ile Kabataş -Kadıköy- Güzelyalı deniz otobüsü seferlerinin lodos nedeniyle yapılamadığı bildirildi. Saat 18.00'deki Bostancı-Yenikapı-Bandırma seferleri ile 18.15'teki Bostancı-Yenikapı-Armutlu deniz otobüsü seferlerinin de iptal edildiği açıklandı.

Açıklamada, şehir hatları ve arabalı vapur seferlerinde aksama veya iptal yaşanmadığı bildirilirken, "Beklenen yağışlarla ilgili olarak, İSKİ, İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri hazır bekletiliyor, İSKİ ve Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ekipleri, gün boyu kanal açma, mazgal temizliği çalışmaları yaptı. Muhtemel su baskını olabilecek köprü altı, alt geçitler gibi bölgelerde konuşlandı. AKOM'da tüm ilgili birimlerin sorumluları meteoroloji verileri doğrultusunda 24 saat koordinasyonu sağlıyor" denildi.

MARMARA'DAKİ LODOS NEDENİYLE BİR ARABALI VAPUR YİĞİTLER KÖYÜNE SIĞINDI

Marmara Denizi'nde etkili olan lodos, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Erdek Kaymakamı İsmail Kaygısız, Balıkesir'in Erdek ve Marmara ilçeleri arasında sefer yapan ''Selamiçeşme'' adlı arabalı vapurun, fırtına nedeniyle 50 yolcu ve 30 araçla birlikte Avşa beldesinin Yiğitler köyüne sığındığını söyledi. Kaygısız, gemide bulunan mürettebat ve yolcuların fırtınanın dinmesini beklediklerini bildirdi.

LODOS NEDENİYLE KABATEPE İLE GÖKÇEADA ARASINDAKİ ARABA VAPURU SEFERLERİ DURDURULDU


Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege'de etkili lodos nedeniyle Kabatepe ile Gökçeada arasındaki araba vapuru seferleri durduruldu.

Zaman zaman fırtınaya dönüşen lodos nedeniyle saat 07.15 ve 13.00'te Gökçeada'dan Kabatepe'ye yapılacak seferler ile 10.00 ve 15.00'te Kabatepe'den Gökçeada'ya yapılacak seferler durduruldu.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, Kabatepe ile Gökçeada arasındaki seferlerin rüzgarın etkisini kaybetmesinin ardından yeniden başlayacağını bildirdi. Çanakkale-Eceabat hattında seferlerin normal olarak yapıldığı belirtildi.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, fırtınanın etkisinin akşam saatlerine doğru azalmasının beklendiğini kaydetti.

GELİBOLU-LAPSEKİ VE GEYİKLİ-BOZCADA ARASINDAKİ ARABA VAPURU SEFERLERİ DE DURDURULDU

Marmara bölgesinde etkili olan şiddetli lodos, hayatı olumsuz etkiliyor. Çanakkale Boğazı ile Kuzey Ege'de zaman zaman fırtınaya dönüşen lodos nedeniyle sabah saatlerinde iptal edilen Gökçeada-Kabatepe seferlerinin ardından, Gelibolu-Lapseki ve Geyikli-Bozcaada arasındaki araba vapuru seferleri de durduruldu.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ. yetkilileri, iptal edilen seferlerin rüzgarın etkisini kaybetmesinin ardından yeniden başlayacağını bildirdi.

Boğaz hattında deniz ulaşımı Çanakkale-Eceabat ile Kepez-Eceabat arasında yapılıyor. Bu arada, Çardak-Gelibolu seferini yapan ''Gelba-7'' adlı feribot, ''Doğanaslan'' adlı feribotun yedeklemesi ile iskeleye yanaşabildi.

İZMİR'DE ÖĞLEYİN İPTAL EDİLEN VAPUR SEFERLERİ BAŞLADI

İzmir'de, şiddetli lodos nedeniyle 12.00'den itibaren iptal edilen vapur seferleri yeniden başladı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Konak-Alsancak-Karşıyaka-Bostanlı arasında yapılan seferler, akşam yeniden başladı. Buna göre 18.05'ten itibaren yolcu vapurları yolcu taşımaya başlarken, arabalı vapurlar da 18.40'tan itibaren hizmet verecek.

EDİRNE'DE BİR OTOMOBİLİN ÜZERİNE AĞAÇ DEVRİLDİ

Edirne'de şiddetli lodos yaşamı olumsuz etkiliyor. Öğle saatlerinde hızını artıran lodos, Kapıkule Sınır Kapısı'na ulaşımın sağlandığı D-100 kara yolunda Londra Caddesi'nde bir çınar ağacını devirdi. Ağaç, caddede park halindeki 22 KC 858 plakalı otomobilin üzerine düştü.

Otomobilin sahibi Ferdi Aksu, sigara almak için girdiği market çıkışında otomobilinin üzerine ağaç devrildiğini söyledi. Aksu, otomobilinin tavanında maddi hasar meydana geldiğini ve hasar tespiti için Manyas Polis Merkezi'ne başvurduğunu belirtti. Otomobil, vatandaşların yardımıyla, devrilen ağacın altından çıkarıldı.

Devrilen çınar ağacının caddeyi kaplaması nedeniyle, Kapıkule Sınır Kapısı'na ulaşımın sağlandığı D-100 kara yolu yaklaşık 1 saat trafiğe kapandı. Edirne Belediyesi ekiplerinin ağacı elektrikli testerelerle parçalayarak kaldırmasının ardından yol trafiğe açıldı.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, lodosun saatteki hızının 30 kilometreyi bulduğunu belirtti. Yetkililer, lodosun ardından sağanak beklendiğini belirterek, vatandaşları tedbir almaları için uyardı. Bu arada, Edirne merkeze bağlı Karaağaç Mahallesi ile Yunanistan'a ulaşımın sağlandığı Lozan Caddesi'nin iki yanındaki ağaçlardan lodosun etkisiyle düşen yapraklar güzel bir sonbahar görüntüsü oluşturdu. Lodos nedeniyle kopan dalları vatandaşlar, yakacak olarak kullanmak için topladı.

MARMARA'DA ETKİLİ OLAN LODOS NEDENİYLE BİR AĞAÇ DEVRİLDİ

Çanakkale'de etkili olan lodos nedeniyle, Gelibolu ilçesindeki bir okulun bahçesinde bulunan ağaç devrildi.

Gelibolu'nun Yazıcızade Mahallesi'ndeki Piri Reis İlköğretim Okulu bahçe duvarının dibinde bulunan akasya ağacı, şiddetli lodosun etkisiyle kökünden söküldü. Ağaç, bahçe duvarının dış kısmında park halinde bulunan Cengiz Kılıç'a ait 34 CIN 67 plakalı otomobilin üzerine düştü. Ağacın devrilmesi nedeniyle, araçta hasar oluştu. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Öte yandan; Çanakkale'de etkili olan lodos nedeniyle kent merkezi ve Çan ilçesinde ağaçlar devrildi.

Kentte, zaman zaman hızını artıran rüzgar, hasarlara neden oldu. Atahan Ülker'in Fevzipaşa Mahallesi'nde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesinin yan kısmına park ettiği otomobilinin üzerine devrilen ağaç maddi hasara yol açtı. Ağaç, belediye ekiplerince bölgeden kaldırıldı. Çan ilçesinde ise, Menderes Parkı bahçesinde fırtına nedeniyle devrilen ağaç reklam panolarına zarar verdi.

LAPSEKİ'DEN GELİBOLU'DAKİ OKULLARINA GİDEN ÖĞRENCİLER İLÇEDE MAHSUR KALDI

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinden Gelibolu'da bulunan okullarına giden öğrenciler, etkili lodos nedeniyle feribot seferleri yapılmayınca, ilçede mahsur kaldı.

Gelibolu Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu, Anadolu, Armatör Yakup Aksoy Anadolu Denizcilik Meslek, Atatürk Kız Meslek ve Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek liselerinde eğitim görmek üzere Lapseki merkez ve köylerinden ilçeye gelen öğrencilerin, iptal edilen feribot seferleri nedeniyle evlerine gidemediklerini söyledi.

Ders saati bitmeden önce okul müdürlerini uyardığını belirten Mutlu, ''Deniz aşırı gelen öğrencileri, Öğretmenevinde misafir edeceğiz. Gidecek yeri olmayan öğrenciler, şu an Öğretmenevinde bekliyor'' dedi.

Liman Başkanlığı ile irtibata geçtiklerini ve saat 16.00-17.00 arasında bir deneme seferi yapılabileceğini ifade eden Mutlu, şartların uygun olması halinde öğrencilerin evlerine gönderileceğini, aksi taktirde ailelerine haber verilerek misafir edileceğini bildirdi.

BURSA'DA LODOS NEDENİYLE BİR LİSENİN BAHÇESİNDEKİ AĞAÇ DEVRİLDİ

Bursa'da, saatteki hızı 60 kilometreyi bulan lodos hayatı olumsuz etkiliyor. Bin 200 öğrencinin öğrenim gördüğü bir lisenin bahçesindeki ağaç devrilirken, öğrencilerin derste olması muhtemel can kaybını engelledi.

Akşam saatlerinde hızı saate 80 kilometreyi bulması beklenen lodos sebebiyle Valilik vatandaşları uyardı.

Bursa'da, her yıl yapılan uyarılara rağmen sobadan sızan karbonmonoksit gazından onlarca kişinin zehirlenmesine ve hayatını kaybetmesine sebep olan lodos mevsimi başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan lodos hayatı olumsuz etkiliyor. Saatteki hızı 60 kilometreyi bulan lodos sebebiyle vatandaşlar yolda yürümekte zorlanıyor.

Bursa Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'nin bahçesindeki ağaç lodos nedeniyle voleybol ve basketbol sahasına devrildi. Öğrencilerin olay esnasında derste olması muhtemel can kaybını önledi. Özellikle beden eğitim derslerinin yapıldığı alanda bulunan ağaç okul idaresince bahçeden kaldırılacak.

Okul idarecileri, bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, ağacın devrilmesinde can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi. Öte yandan şehrin muhtelif semtlerinde de devrilen ağaçlar trafiği olumsuz etkiledi.

KUVVETLİ LODOS EDREMİT KÖRFEZİ'Nİ VURDU

Balıkesir'in Edremit ilçesinde lodos ve yağmur sahil kısmında bulunan beldeleri vurdu.

Öğleye kadar güneşin olduğu Körfez bölgesi ilçelerinde öğleden sonra etkili olan şiddetli lodosla başlayan yağmur özellikle sahil kesimlerindeki Akçay, Güre ve Altınoluk beldelerinde etkili oldu.

Yağış ve lodos nedeniyle yükselen dev dalgalar Akçay'da İskele'yi vurdu. İskele deniz içinde kalırken, kordon boyunda bulunan işyerleri de sular altında kaldı. Esnaflar zor anlar yaşadı. Esnafın büyük ölçüde maddi zararının olduğu açıklandı.

Güre'de ise balıkçılar zor anlar yaşadılar. Balıkçılar, barınak olmaması nedeniyle büyük zorluk yaşadı. Balıkçılar tekneleri zarar görmesin diye dev dalgalarla denizin ortasında mücadele ederken, başıboş tekneler ise zarar gördü. Yağış ve lodos nedeniyle elektriklerin çok kısa süreli sık sık gidip gelmesi ise elektrikle çalışan araç ve gereçlere zarar vereceğinden dolayı vatandaşların tepkilerine neden oldu.

Lodos fırtınasının Kuzey Ege Denizi'ndeki hızının saatte 80 kilometreyi bulduğu öğrenildi. Yetkililer, yağmur ve lodosun devam etmesinin beklendiğini açıklarlarken, vatandaşları sel ve su baskınlarına karşı daha duyarlı olmaları konusunda uyardı. Belediyelerde sık sık yapılan anonslarla halkı uyardılar.

TEKİRDAĞ-ERDEK, MARMARA ADASI, BANDIRMA VE KARABİGA ARASINDAKİ SEFERLER İPTAL EDİLDİ

Tekirdağ ve Şarköy ilçesinde etkili olan Lodos, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Tekirdağ Liman Başkanlığından edindiği bilgiye göre, saatteki hızı 68 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle Tekirdağ-Erdek, Marmara Adası, Bandırma ve Karabiga arasındaki seferler iptal edildi.

Şarköy ilçesinde de boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 23 şilep ve tanker, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle yollarına devam edemeyerek, Şarköy sahillerine demirledi.

Fırtınadan Şarköylü balıkçılar da etkiledi. Marmara Denizi'nde balığa çıkan tekneler Şarköy, Mürefte ve Hoşköy Limanlarına geri döndü.

FIRTINA NEDENİYLE BALIKESİR VALİLİĞİ ÖNÜNDEKİ BİR AĞAÇ DEVRİLDİ

Balıkesir'de şiddetli rüzgar ve fırtına etkili oldu. Öğleden sonra başlayan kuvvetli rüzgar yüzünden çok sayıda ağaç devrildi.

Dün yapılan meteorolojik ihbarın ardından Balıkesir'de beklenen şiddetli rüzgar ve fırtına kendini gösterdi. Öğleden sonra etkili olan ve yaşamı olumsuz etkileyen şiddetli rüzgar zaman zaman fırtına şeklinde kendini gösteriyor. Fırtına sebebiyle valilik binasının önünde bulunan bir ağaç kökünden kırılarak devrildi. Olay sırasında yoldan geçen iki vatandaş ağacın altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Ağacın dallarının temas ettiği bir kişinin hafif şekilde yaralandığı, şahsın araçla hastaneye götürüldüğü bildirildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre büyük bir çatırtı ve gürültüyle devrilen ağaç sebebiyle trafik kısa süre aksadı. Çok korktuklarını söyleyen bir vatandaş, havanın aniden değişip fırtına çıktığını söyledi.

Ağaç daha sonra belediye ekipleri tarafından kaldırıldı. Öte yandan, Bahçelievler Mahallesi'nde de şiddetli rüzgarın etkisiyle kopan bir ağacın dalı elektrik tellerine zarar verdikten sonra park halindeki aracın üzerine düştü. Olayda maddi hasar meydana geldiği bildirildi. Meteorolojiden alınan bilgiye göre yer yer fırtına şeklinde devam edecek olan rüzgarın saatteki hızının 90 km.'ye ulaşacağı kaydedildi.

ÇORLU'DA ELEKTRİK TELLERİ KOPTU

Çorlu'da şiddetli lodos nedeniyle elektrik telleri koptu, ağaçlar devrildi. Şiddetli fırtına, İstanbul'un sınır komşusu Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine ulaştı. Öğleden sonra etkisini göstermeye başlayan şiddetli lodos nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı. İlçede bazı yerlerde elektrik telleri koparken, bazı ağaçlar da rüzgarın etkisi ile devrildi. Yetkililer, vatandaşları özellikle soba zehirlenmelerine karşı uyardı.

GESTAŞ GENEL MÜDÜRÜ YÜRÜKÇÜ: ÇANAKKALE-ECEABAT HATTINDAKİ SEFERLERİMİZ ARALIKSIZ
SÜRÜYOR


Çanakkale'de etkili olan lodos yüzünden bazı hatlarda sefer yapılamaması, Çanakkale-Eceabat hattında yoğunluğa neden oldu.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş'nin Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü, sabah saatlerinden itibaren Çanakkale ve Kuzey Ege'de etkili olan şiddetli lodos fırtınası nedeniyle Gelibolu-Lapseki, Geyikli-Bozcaada ve Kabatepe-Gökçeada seferlerinin, sabah saatlerinden itibaren yapılamadığını bildirdi.

Yürükçü, yaşanabilecek yoğunlukları göz önünde bulundurarak, seferlerin sürdüğü Çanakkale-Eceabat hattındaki gemi sayısını 3'e çıkardıklarını söyledi.

Buradaki seferlerin karşılıklı olarak aralıksız sürdüğünü belirten Yürükçü, yoğunluğun sürmesi halinde, gemi sayısını 4'e çıkarabileceklerini kaydetti. Bu arada, fırtınanın etkisini azaltması üzerine, Lapseki-Gelibolu hattında 17.00 seferinin yapılması için çalışma başlatıldığı ifade edildi.

İZMİR VALİLİĞİNDEN FIRTINA UYARISI

İzmir Valiliği, İzmir ve çevresinde beklenen kuvvetli fırtına nedeniyle gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, halen İzmir ve Ege Denizi'nde etkisini sürdüren rüzgarın, 9 kuvvetinde etkisini artırıp kuvvetli fırtınaya dönüşmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, bölgede etkili olması beklenen kuvvetli fırtınanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı tedbirlerin alınması gerektiği kaydedildi.

ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA GEMİLERE VERİLEN KILAVUZ KAPTAN HİZMETİ DURDURULDU

Çanakkale Boğazı'nda etkili olan lodos, deniz ulaşımında aksaklıklara neden oluyor.

Saatteki hızı zaman zaman 60-70 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, Çanakkale Boğazı'ndan geçen gemilere verilen kılavuz kaptan hizmeti durduruldu. Gemi Trafik Hizmetleri yetkilileri tarafından telsizden Türkçe ve İngilizce anons yapılıp, gemi kaptanlarının hava muhalefeti nedeniyle dikkatli seyretmeleri ve gerekli tedbirleri almaları istendi.

Öte yandan, Çanakkale Boğazı'ndan geçmek isteyen, ancak rüzgarın dinmesini bekleyen yaklaşık 20 gemi, boğazın kuzey ve güney girişinde demir attı. Yetkililer, Çanakkale Boğazı'ndaki transit gemi geçişlerinin şu an için normal olarak sürdüğünü kaydetti.

BİZE ULAŞIN