15 yılık hayali gerçekleşiyor

Yönetmen Mustafa Altıoklar, 15 yıllık hayali olan ''İstanbul İşgal Altında''nın çekimlerine mart ayında başlayacağını söyledi.

Mustafa Altıoklar, Dedeman Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında yeni filmi ''İstanbul İşgal Altında''yı tanıttı. Filmin ön hazırlıklarına geçen haziran ayında başladıklarını belirten Altıoklar, dekorların Beykoz Ayakkabı Fabrikası'nda yapıldığı söyledi.

Sanat yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler'in yapacağı filmin uluslararası platforma taşınması için dünyaca ünlü oyuncularla çalışcaklarını belirten Altıoklar, ''Atatürk'ü Henry Czerny, canlandıracak. 15 yıldır daha iyisini bulamadım'' dedi.

Vanessa Hessler, Julian Sands ve Ryan Eggold ile kesin olarak anlaştıklarını ifade eden Altıoklar, sinemanın ünlü karakter oyuncuları Oliver Platt, Heival Keital ve Geofry Rust ile de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Altıoklar, filmde, ''Arabacı Metin'' karakterini Sergen Yalçın'ın ''Avni Bey'' karakterini de Ziya Şengül'ün canlandıracağını söyledi.

BRANDON LEE'YE CAN VEREN ADAM

Altıoklar filmde, o yılların İstanbul'unu yaratmak için bilgisayar efektleri ve 3D çizimler de kullanılacağını belirtti.

Altıoklar, The Crow filminde çekimlerin bitmesine 8 gün kala yanlışlıkla doldurulmuş bir silahla vurularak hayatını kaybeden Brandon Lee'nin, önceki görüntülerinden aldığı kafasını başka bir aktöre bilgisayar ortamında yerleştirerek filmin çekimlerinin tamamlanması sağlayan Manuel Gonzalez ile de anlaştıklarını ifade etti.

Titanik filminin görsel efektlerini de hazırlayan Gonzalez'in görsel efekt departmanının başına getirildiğini kaydeden Altıoklar, o yılların İstanbul'unu yaratmak için bugünkü Taksim Gezi Parkı'nda 1919'da bulunan Taksim Topçu Kışlasını ve İstiklal Caddesi'ni yeniden inşaa ettiklerini bildirdi.

YAPIMDAN NOTLAR

Alınan bilgiye göre, senaryosu 14 yılda tamamlanan filmde 1919 İstanbul'unu yaratabilmek için 20 bin metrekare alan üzerinde bugüne kadar Türkiye'de inşa edilen en büyük dekor kuruldu. Yapımda 120 kişinin, post prodüksiyonda 100 kişinin görev alacağı filmde o dönemin İstanbul'unu yaratmak için görsel efektlerde 86 bin çalışma öngörüldü.

5 bin figüranın görev alacağı ve 300 atın kullanılacağı film için 1918'de kullanılan araba ve faytonlar da tek tek yapılıyor. Film için İtalya'dan ve Çek Cumhuriyeti'nden kiralanan ve Türkiye'de diktirilecek 2 bin 500 takım kostüm hazırlanmasına devam ediliyor.

BİZE ULAŞIN