Son 20 yılda su taşkınlarında 448 kişi öldü

Türkiye'de, son 20 yılda meydana gelen 369 su taşınında 448 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Diyarbakır 10. Bölge Müdür Yardımcısı Fırat Tutşi, Şırnak'ta düzenlenen Taşkın Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, Türkiye'de yaşanan su taşkınlarının nedenleri ve zararlarının boyutu konusunda bilgi verdi.

Aşırı yağışlar ile dere yataklarına yapılan müdahalelerin taşkınlara yol açan en önemli unsur olduğunu vurgulayan Tutşi, doğal olay taşkınların insan faaliyetleri sebebiyle afete dönüştüğünü söyledi.

Fırat Tutşi, yerleşim yerleri içinden geçen dere yataklarında görülen yapılaşma ile dere kesitlerinin daraltılmasının taşkınların gerçekleşmesinde önemli rolü olduğunu hatırlatarak, izinsiz menfez veya köprü yapımının da taşkın tehdidini önemli ölçüde artırdığını belirtti. Dere ıslahının yanı sıra ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarının da taşkınların önlenmesinde çok büyük önemi olduğunu kaydeden Tutşi, şöyle konuştu:

''Çevrenin çıplak olması durumunda gelen yağışlar hızla akışa geçmekte, bu durum taşkınlara sebep olmaktadır. Taşkınların birinci sebebi aşırı yağışlardır. DSİ bu nedenle yamaçların ağaçlandırılması ve erozyon kontrolü çalışmalarına fevkalade önem veriyor. DSİ 2010 yılını 'Taşkınlarla Mücadele ve Seferberlik Yılı' olarak ilan etmiştir.

Türkiye'de depremden sonra en büyük kayıplara sebep olan doğal afet, su taşkınıdır. Türkiye'de 20 yılda meydana gelen 369 su taşkınında 448 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu taşkınlarda 500 bin hektar arazi zarar görmüş, taşkınlar 2 milyar dolar zarara neden olmuştur.''

Şırnak Vali Yardımcısı Mahmut Kaşıkçı ise, felaketlere karşı önceden önlem alınması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Ancak biz genelde başımıza bir felaket gelmediği sürece önlem almıyoruz. Ne zaman başımıza bir felaket gelse ondan sonra tedbir alıyoruz. Halbuki biz daha felaket gelmeden tedbirlerimizi alsak, hem yöneticiler hem de vatandaş olarak biraz daha dikkatli olsak, yaşadığımız felaketlerin hiçbirisini yaşamayacağız. Deprem ve sele karşı hep büyük felaketlerden sonra önlem aldık. İstanbul'da meydana gelen sel felaketi bizlere çok iyi ders verdi. Okullardan tutun özel binalara kadar sel her şeyi aldı götürdü. Şu anda ise tedbirler alınmaya çalışılıyor. Oysa şu an alınan tedbirler 20 yıl öncesinden alınsaydı, o felaket bu kadar etkili olmazdı.''

Toplantıya Şırnak Belediye Başkan Yardımcısı Maruf İke ve ilçe belediye başkanları ile çok sayıda kamu kuruluşunun temsilcileri katıldı.

BİZE ULAŞIN