20'nin üzerinde şirkete Deniz Feneri operasyonu

Deniz Feneri e.v. soruşturması kapsamında Kanal 7 televizyonu ile bazı şirketlere baskın düzenlendi. Ankara polisinin katıldığı operasyonda gözaltına alınan yok

Almanya'daki Deniz Feneri e.v. bağlantılı soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda İstanbul'da, Kanal 7 televizyonuna baskın düzenlenirken televizyonun Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Karahan ve Mustafa Çelik'in ortağı olduğu şirketlerin arandığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul'daki 7 savcılığa, delillerini ekleyerek, 20'nin üzerinde şirketin aranmasını, bütün bilgi ve belgelere el konulmasını, bilgisayar hafızalarının kopyalanmasını talep etti. Bunun üzerine İstanbul mahkemelerinden alınan kararla, soruşturmada adı geçen Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile kanalın yönetim kurulu üyeleri İsmail Karahan ve Mustafa Çelik'in de ortağı bulunduğu şirketlerin arandığı öğrenildi. Letonya'dan ''Baltik Kristina'' adlı gemiyi alan şirketin de aranan adresler arasında bulunduğu bildirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla, geminin alınışıyla ilgili, Letonya makamlarından daha önce adli yardım talebinde bulunmuştu. Dün, sabah saatlerinde başlatılan operasyona İstanbul ve Ankara'dan 35 polis katıldı. Baskında herhangi bir gözaltının olmadığı belirtildi. Kanalın Hukuk Müşaviri Avukat Ersan Şen de, "Müvekkillerim Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Harun Kapıyoldaş ve Mustafa Çelik ile ilgili arama ve incelemeler halen devam etmekte. Müvekkillerimin Fatih ve Eyüp'teki iş yerlerinde çok yönlü aramalar yapılmakta. Adli soruşturma kapsamında belgelere, bilgisayar kayıtlarına her şeye bakılmakta" dedi.

"HASSAS BİR KONU"
Şen, "Hassas bir konudur, basın yayın kuruluşu çok etkilenmeye açık bir müessese. Çalışanların evlerine yönelik bir arama yapılacağına dair bize bilgi yansımadı. Sadece işyerlerinde arama yapılıyor. Sabah saat 08.00'de başlayan ve halen süren arama prosedürü var. Zekeriya Karaman şu anda binada ve makamının başında görevine devam etmekte. Basın hürriyetine yönelik bir engelleme yok" diye konuştu. Hukuk müşaviri, sözlerine şöyle devam etti: "Polis zaman zaman, belgelere el konulup konulmaması konusunda savcılık makamı ile görüşüyorlar. Aramalar, bilgisayar verileri fazla olduğu için üç dört gün sürebilir."

DENİZ FENERİ DERNEĞİ: BİZDE ARAMA YAPILMADI
Deniz Feneri Derneği temsilciliğinden yapılan açıklamada da, soruşturma kapsamında, Deniz Feneri Derneği'nin lojistik merkezlerinde polisin arama yaptığı yönündeki haberler yalanlandı. Açıklamada, "Şu an derneğimizin lojistiklerinde veya merkezlerinde savcılık veya polis marifetiyle herhangi bir arama yapılmamaktadır. Basın yayın organları, konuyla ilgili olarak verdikleri haberlerde eksik bilgiye dayalı veya kasıtlı olarak yanlış haber üretmek suretiyle kamuoyunu yanlış bilgilendirmişlerdir" denildi.

BİZE ULAŞIN