Ankara'da domuz gribi yayılıyor

Bilkent University Preparatory School (BUPS) İlköğretim Okulunda virüs tespit edilen vaka sayısı 32'ye ulaştı.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara'da BUPS ilköğretim okulunda virüs tespit edilen öğrencinin yakın temaslılarından alınan numuneler üzerinde yapılan inceleme sonucunda, bu öğrenci de dahil olmak üzere toplam 32 vaka pozitif olarak tespit edildi. Bu vakalardan 27'si öğrenci, 4'ü veli ve 1'i öğretmen.

Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı da 524'e yükseldi. Bakanlık yetkilileri tüm vakaların genel durumlarının iyi olduğunu, kontrol ve tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü, temaslılarına ulaşıldığını ve sağlık kontrollerinin yapıldığını bildirdi.

''GRİP BELİRTİLERİ OLAN ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMEYİN''

Sağlık Bakanlığının yazılı açıklamasında, domuz gribinden korunmada alınması gereken önlemlere de yer verilerek, şöyle denildi:

''Ailelere, grip belirtileri olan çocuklarını okula, dershaneye, kreş veya bakımevine göndermemeleri önerilmektedir. Bu durumda olan çocukların evlerinde kalmaları, dinlenmeleri ve mümkün olduğunca diğer kişilerle temas etmemeleri önemlidir.

Tüm vatandaşlarımızın sık sık su ve sabunla ellerini yıkamaları, hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirdir. Ayrıca, öksürük veya hapşırık esnasında ağzın ve burnun tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması veya kolun iç yüzüne hapşırılması, evlerimizin ve bulunduğumuz mekanların havalandırılması, özellikle sık dokunulan eşyaların ve yüzeylerin temizliğinin sağlanması, hastalığın bulaşmasının önlemesine yardımcı olan diğer tedbirlerdir.''

Bakanlık tarafından hastalık hakkındaki güncel bilgilerin www.grip.saglik.gov.tr adresindeki basın açıklamaları bölümünde yayımlanmaya devam edeceği de belirtildi.

BİZE ULAŞIN