Belediye, sorumluluğu taşeron firmaya attı

Evlerine giren çöp kamyonuyla anne babalarını yitiren 4 çocuk için Gaziosmanpaşa Belediyesi, taşeron firmanın yardım yapacağını açıkladı

İstanbul Alibeyköy'de çöp kamyonunun evlerinin yatak odasına girmesi sonucu yaşamlarını yitiren Cuma ve Zübeyde Anılır'ın 4 çocuğunun bakımını kazaya neden olan taşeron firmanın üstleneceği belirtildi.

DAR GELİRLİ AİLE
Önceki sabah inanılmaz kaza sonucu kimsesiz kalan Sezen (16), Seval (14), Mustafa (13) ve Muhammet (9) anne ve babalarını son yolculuklarına uğurlamak üzere Bingöl'e gönderildi. Dar gelirli ailenin 4 çocuğunun bakımıyla ilgili Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol adına basın danışmanı Gündüz İmşir bir açıklama yaparak, yardımı taşeron firmanın yapacağını söyledi. İmşir, "Kazanın sorumlusu Gaziosmanpaşa'ya taşeron hizmet veren Akmercan Temizlik Şirketi'dir. Söz konusu Akmercan firması, ailenin mağdur olmaması için hukuki, maddi, manevi olarak destek olacağını bize bildirdi. Biz de Gaziosmanpaşa Belediyesi olarak bu olayın takipçisiyiz. Olay yargıda olduğundan şu an için bir pazarlık söz konusu değil" diye konuştu. Kazaya neden olan taşeron Akmercan Temizlik Şirketi'nin avukatı Doğan Kocabey ise şirket sahibi Gazi Akmercan'ın olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek, şunları söyledi: "3 yıldır Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne taşeron olarak temizlik hizmeti veriyoruz. Kazadan dolayı hepimiz çok üzgünüz, iki kişi öldü, dört çocuk yetim kaldı. Şu an savcılığın kazaya ilişkin dosyayı netleştirmesini bekliyoruz. Hazırlık soruşturmasıyla kimin kusuru var netleşip, bu sırada ailenin de ilk acıları yatıştığında kendileriyle irtibata gireceğiz. Şu an ailenin ihtiyaçlarını ya da çocukları kimin temsil edeceğini bilmiyoruz. Eyüp Kaymakamlığı ile görüştük. Hem Eyüp Kaymakamlığı'nın, hem de ailenin temsilcileri ile görüşüp çocukların ihtiyaçları konusunda yapılan talepleri öğrendikten sonra şirketimiz değerlendirmeyi yapacak."

DİLARA'YI ANIMSATTI

2007 yılında Bahçelievler'deki İSKİ'nin rögar çukuruna düşerek ölen 5 yaşındaki Dilara olayında da önce taşeron firma suçlanmıştı. Ancak olay kamuoyunda büyük yankı yaratmış Başbakan Erdoğan da çok üzüldüğünü söylemişti. Daha sonra İSKİ Genel Müdürü görevden alındı ve taşeron firmanın bir süre ihaleye girmesi yasaklandı.

BİZE ULAŞIN