Uzel Holding'te miras annenin

Yıllardır süren miras kavgasında son noktayı mahkeme koydu. 1998'de ölen Ahmet Uzel'in eşi Türkan Uzel holdingdeki hisselerinin büyük kısmının hileli şekilde iki oğluna geçtiği iddiasıyla açtığı davayı kazandı

Zirai makine üretiminde dünyanın en büyük 10 firması arasında gösterilen Uzel Holding, 1937'de Ahmet Uzel tarafından kuruldu. Ahmet Uzel, 1998'de hayatını kaybetti; 2006 cirosu 700 milyon dolar olan holdingde miras kavgası başladı. Şirketin kötü yönetildiğini ve bazı şirketlerin de yabancı firmalara satıldığını gören Türkan Uzel, 2006'da 9'uncu Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak hisselerinin iadesini ve ne kadar hissesinin bulunduğunun tespitini istedi. Oğul Emil İbrahim Önder Uzel'in avukatı ise hisselerin anneye iadesinin mümkün olmadığını belirterek, bu davanın reddini istedi. Yaklaşık 3 yıl süren davayı karara bağlayan mahkeme, Türkan Uzel'in iki oğlu Emil İbrahim Önder Uzel ile Ahmet Serdar Uzel'in üzerinde bulunan hisselerden 15 milyon 205 bin 703'er paylı hisse ile Ahmet Uzel Vakfı'ndaki 600 bin hissenin Türkan Uzel'e ait olduğuna hükmetti.

FERGUSON'LA YENİ ANLAŞMA

Kararda, "İbrahim Önder Uzel ile Ahmet Serdar Uzel'in, Uzel Traktör Sanayi şirketine devredilmeye çalışılan 1 milyon 976 bin 659.5 hissenin sermaye artırımları sonrası 15 milyon 205 bin 73'er hissenin Türkan Uzel adına işlenmesine, yine Ahmet Uzel Vakfı'ndaki 599 bin 992 pay hissenin de Türkan Uzel adına işlenmesine karar verildi" denildi. Uzel Holding'in kurucusu Ahmet Uzel ölmeden önce ise hisse dağılımı şöyleydi: Ahmet Uzel yüzde 95.9, eşi Türkan Uzel yüzde 1.1, kızı Şafak Kibar 0.99, büyük oğlu Önder Uzel yüzde 0.99 ve küçük oğlu Serdar Uzel yüzde 0.99. Ahmet Uzel vefat edince en büyük hisse yüzde 25.07 ile anne Türkan Uzel'in oldu. Diğer çocukların her birinin hissesi de yüzde 24.97 olarak belirlendi. Anonim şirket kuralı beşinci ortak olması gerektiği için binde 1 oranında hisseyle Uzel Sınai Yatırım şirketi kuruldu ve şirketi temsilen Bedirhan Çelik yönetime katıldı. Ancak zaman içinde hisse değişimleriyle holdingin kontrolü büyük oğul Emil İbrahim Önder Uzel'e geçti. Bu kararla kendisiyle birlikte hareket eden kızı Şafak Kibar ile oğlu Ahmet Serdar Uzel'in de hisselerinde söz sahibi olan Türkan Uzel, yönetimi eline geçirmiş oldu. Uzel Holding'in, ünlü traktör firması Massey Ferguson'la olan sözleşmesi geçen yıl sona ermişti. Türkan Uzel'in öncelikle Massey Ferguson'la yeniden anlaşma yapabileceği öne sürüldü.

BİZE ULAŞIN