Yaşlılara saygı, sevgi ve ilgi

Anne ve babalarımız, büyükanne ve büyükbabalarımız, uzak, yakın akraba büyüklerimiz bizlerden para pul istemiyorlar. Onların beklediği sadece saygı, sevgi ve ilgidir. Bize ve topluma sunmuş oldukları emeğin, yaşama karşı gösterdikleri mücadelenin haklı ve saygın karşılığını bekliyorlar akil insanlarımız. Bunu da anneler, babalar günü gibi yapmacık vesilelerde veya ulusal ve dini kutlamalarda istemiyorlar. Ölçülü ve dengeli ilişkiler bekliyorlar haklı olarak.

Akil insanlarımız yapmacık, zoraki gülümsemeler, versek de kaçsak şeker veya çiçeklerle mutlu kılınamaz. Onlar topluma, komşularına, akrabalarına, sevdiklerine yararlı olabilmenin, yol gösterebilmenin önünün açılmasını, fırsatının tanınmasını ve bunun tüm bireyler tarafından anlaşılmasını doğru buluyorlar.

Deneyimli yaşam ortaklarımıza davranışlarımızın düzgün ve taraflar için doğru ve yararlı olması için bir kaç temel kuralı insanlara ve özelde yaşlılara nasıl davranılması gerektiğine kafa yoran, kendine ve çevresine saygılı okurlarımızın dikkatine sunuyorum.
.Yaşlılarımız da har yaşta insan gibi tam bir şahsiyettirler.
.Yaşlılarımızın da tüm bireyler gibi ihtiyaçları, beklentileri vardır.
.Yaşlılarımız da en az diğer erişkinler kadar saygın ve azizdir.
.Yaşlılarımız da her canlı gibi sağlıklı ve mutlu olma hakkına sahiptir.
.Yaşamlarında yapılan en ufak değişikliklerin pratikte büyük önemi olur.
.Yaşamlarını olumlu değiştirecek, onlara yardımı dokunacak muhakkak bir şeyler vardır.

Okurumuz bu ön şartları zaten bildiklerini, bunların yapılmasının, uygulanmasının doğal olduğunu düşünebilirler.

Ancak maalesef yaşamın içinde farkında olmadan bir veya birkaçında değerlendirme hatası yapılabiliyor. En cana yakın halimizle gerçekten sevgi ile onlara bebek muamelesi yapabiliyoruz, özel alanlarına giriyor ve girmekte bir yanlış görmüyoruz. Onların ihtiyaçlarının bizlerin ve çocuklarımızın kadar olmayancığını vehmediyoruz, en basitinden onun televizyonda program seçimini aklımızca ciddiye almayabiliyoruz.

Yıllar içinde geliştirdikleri, edindikleri değerleri, hassasiyetleri önemsemeyebiliyoruz.

Mutfağında yapacağımız bize önemsiz gelen bir yer değiştirme yaşlı büyüğümüzün hayatını olumlu veya olumsuz etkileyebileceği aklımıza gelmiyor.

Son olarak onların sorunlarını çözmeye çalışırken yılmak ve "bu yaşta bu kadar olur" saygısızlık, hata ve gaflete düşmememiz gerektiğini önemle dikkatimize sunuyorum.

Onlara destek olurken sağlıklı ve mutlu olma hakkına sahip önemli ve değerli kişi olduğunu unutmamak zorundayız.

Tüm bireyleri sağlıklı, mutlu, sevgi dolu, saygın, üretici olan Türkiye diliyoruz.

BİZE ULAŞIN