Anne oynadı, oğlu yönetti, ödül geldi

Altın Portakal'da en iyi film dahil 5 ödül birden alan "Bornova Bornova"yı yöneten İnan Temelkuran, ressam annesi Lale Temelkuran'a da filmde küçük bir rol vermişti

Genç yönetmen İnan Temelkuran'ın "Bornova Bornova" adlı filmi, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde sürpriz bir şekilde en iyi film dahil 5 ödül aldı. Filmin yönetmeni İnan Temelkuran'ın ressam annesi Lale Temelkuran, başrol oyuncusu Öner Erkan'ın canlandırdığı Hakan karakterinin annesi rolünü üstlendi.

'ÖDÜL BEKLİYORDUM'
Amerikalı eşi Chirsten ile İstanbul'a yaşayan ve aynı zamanda avukatlık diploması bulunan 33 yaşındaki İnan Temelkuran, aynı zamanda gazeteci-yazar Ece Temelkuran'ın da kardeşi. Amerikalı eşi Chirsten ile İstanbul'a yaşayan ve aynı zamanda avukatlık diploması da bulunan 33 yaşındaki Temelkuran, 17 gün önce ikinci kez baba oldu. SABAH'a konuşan genç yönetmen İnan Temelkuran festivalde ödül beklediğini belirterek "Yarışan filmlerin hepsini seyrettim. Şansım olduğunu düşünüyordum. Tamamen amatör ruhla hazırlandık ve kazandık. Çok mutluyum. Ekip olarak çok sistemli çalıştık ve ödülü aldık. Bundan sonraki hedefimiz önce kazandığımız ödül hazmetmek. Daha sonra önümüzü görüp karar vereceğiz. Bu çekimler sırasında bize destek veren vermeyen, vermeye çalışan herkese teşekkür ederim. Bundan sonraki filmimi de yine İzmir'de çekeceğim. Senaryosunu da kafamda oluşturmaya başladım" dedi.

DOSYA İKİ KEZ KAYBOLDU

Altın Portakal ödüllü yönetmen oğluyla gurur duyduğunu belirten anne Lale Temelkuran ise "Oğlumun bu başarıyı kazanacağını biliyordum. Oğlum da ben de buna inanmıştık. 2008 yılında Ankara Film Festivali'nde birçok ödül almıştı" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de sitem eden anne Lale Temelkuran, filme destek için nisan ayı sonunda belediyeye başvurduklarını anlatarak, "Filmle ilgili dosya, Sosyal ve Kültürel Hizmetler Daire Başkanlığı'nda 2 kez kayboldu. Üçüncü kez vermek zorunda kaldık. Belediye sadece oyuncuların yatak ve yiyecek masrafları olan 21 bin 700 TL'yi karşıladı" dedi.

FİLMİNİ, DOĞDUĞU İLÇE BORNOVA'DA ÇEKTİ
Filmin yönetmeni İnan Temelkuran (solda) İzmir Bornova doğumlu. Temelkuran, doğduğu ilçeyi çok sevdiği için filmini Bornova'da çekip bu adı vermiş.

BİZE ULAŞIN