Mustafa Hocayı 25 bin kişi uğurladı

Rizeli din alimlerinden Zavendikli Mustafa Hoca'nın cenaze namazına 25 bin'e yakın kişi katıldı.

İsmailağa Cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, yoğun ilgiden dolayı yaşanan izdiham sırasında ezilme tehlikesi yaşadı.

Bir süredir akciğer rahatsızlığı tedavisi gören ve önceki gün vefat eden İrşat Vakfı Kurucusu Zavendikli Mustafa Hoca lakaplı Mustafa Yıldız Hocaefendi için bugün Rize Şeyh Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Namaz öncesi caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na giden yollar araç ulaşımına kapandı. Polis tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Zavendikli Mustafa Hoca'nın yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak isteyenler yüzlerce metre uzunluğunda kuyruklar oluşturdu. Öğle Namazı'nın ardından cenaze namazına katılmak isteyen binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'na akın etti. Namaza yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Zavendikli Hoca'nın cenaze namazına katılanlar arasında İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu, cemaatin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü, eski Rize Milletvekili Şevfki Yılmaz gibi isimler de yer aldı. Mahmut Ustaosmanoğlu camiye tekerlekli sandalye ile geldi. Ustaosmanoğlu'nu görmek isteyen cemaat mensupları izdihama neden oldu. Bu yüzden Ustaosmanoğlu bir ara ezilme tehlikesi yaşadı. Cenaze namazının ardından Zavendikli Mustafa Hoca'nın tabutunu taşımak isteyenler birbirleriyle yarıştı.
Bu arada Zavedikli Mustafa Hoca'dan din dersi aldığı öğrenilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aileye gönderilen başsağlığı mesajı da okundu.

BİZE ULAŞIN