Okullara domuz gribi uyarıları

Salı 20.10.2009 13:41
Güncelleme: Salı 20.10.2009 13:45
ABONE OL
Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, bu hafta sonuna kadar Ankara'daki 862 bin öğrenciye domuz gribinden korunmanın yollarının öğretileceğini bildirdi.

Okula gelmeyen öğrencilerin her gün düzenli olarak takip edileceğini ve rapor isteneceğini belirten Aydoğan, okullardan, öğretmenlerin gözetiminde öğrencilere lavabolarda el yıkamayı uygulamalı olarak öğretmelerini istedi.

Aydoğan, Ankara'daki liselerin müdürleri ile dershanelerin yöneticilerinin katıldığı ''2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Başı ve H1N1 Virüsü'' konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Aydoğan, halk arasında ''domuz gribi'' olarak bilinen H1N1 virüsü ile ilgili alınması gereken önlemler konusunda Milli Eğitim Bakanlığının genelge yayımladığını, kendilerinin de okullara yazı gönderdiğini ifade etti.

''PANİK YOK''
Yönetimin genel ilkeleri bulunduğunu söyleyen Aydoğan, ''Birincisi panik yok. Her durumda panik yok. Bu, sadece bugün için değil her durumda geçerli. Bu, kurumu yöneten ve yönlendiren insanlar için geçerli bir kural. Kaldı ki benim bu süreçte edindiğim izlenim, uzmanlarımızdan dinlediğim kadarıyla zaten panikleyecek hiçbir şey yok. Normal bir grip vakasıyla karşı karşıyayız ama hızlı yayılma özelliği olduğu için birtakım önlemleri hep beraber almamız gerekiyor'' dedi.

Alınacak önlemlerin aslında sağlıklı bir yaşam için ömür boyu alınması gereken önlemler olduğuna işaret eden Aydoğan, domuz gribinin yayılmasını önlemek için çok fazla sayıda insanın girip çıktığı mekanlarda, okullarda temizlik konusuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

''SAĞLIK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ SÜREKLİ BİLGİLENDİRECEK''
Okul idarecilerinden, kurum yöneticilerinden bu konuda çocukların doğru bilgilendirmesine ilişkin çalışmalar yapmasını istediklerini ifade eden Aydoğan, Sağlık Bilgisi dersi öğretmenlerinin, öğrencileri ve diğer öğretmenleri bu konuda sürekli bilgilendirmekle görevli olacaklarını kaydetti.

Sağlık Bilgisi dersi olmayan okullara da bu dersin okutulduğu okullardaki öğretmenlerin giderek bilgilendirme yapacağını belirten Aydoğan, ''Bu hafta sonuna kadar Ankara'daki 862 bin öğrencimiz domuz gribi olarak bilinen virüsten korunmanın yollarını öğrenmiş olacak'' dedi.

Özellikle okul öncesi eğitim gören çocuklarda virüsün yayılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Aydoğan, bu çocuklara temizliğin bir oyun gibi öğretilmesini istediklerini dile getirdi. Aydoğan, ''Bilhassa küçük yaş gruplarını oluşturan çocuklarımıza öğretmenin nezaretinde lavabolara gitmek suretiyle doğru el yıkamayı uygulamalı olarak öğretmeyi, biz okullarımıza öneriyoruz'' diye konuştu.

''SEVİYORSANIZ KUCAKLAŞMAYIN''
Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Okullarda ellerin çok sık değdiği merdiven başlıklarının, elektrik düğmelerinin sürekli olarak sabunlu bezle temizlenmesini istiyoruz. Sınıfların havalandırılması, çocukların birbirleriyle temaslarının aza indirilmesini istiyoruz.

Mesela bizde çok yaygın birşey var, kucaklaşma. Bu iş artık şu hale geldi, birisiyle karşılaştığınızda eğer kucaklamamış, öpmemişseniz 'herhalde bana mesafeli davrandı' gibi algılanıyor. Artık bu, 'seni seviyorum, öpmüyorum' sloganına dönüşmeli. Seviyorsa kucaklamaması gerekiyor. Bu konularda çocuklarımızı, birbirimizi sürekli duyarlı tutmak durumundayız.''

OKULLARDAKİ DEVAMSIZLIK
Öğrencilerin okullara devamsızlık durumunun da takip edilerek, bu konuda ilçe milli eğitim müdürlüklerine bilgi verilmesi talimatında bulunan Aydoğan, şunları kaydetti:

''Bu çok önemli. Okullara devamsızlık durumu hangi düzeyde seyrediyor biz bunu bilmek zorundayız. Sağlık Müdürlüğü ile bu konuda sürekli irtibat halindeyiz. İlçe milli eğitim müdürlüklerimiz her gün düzenli olarak öğleyin saat 12.00'ye kadar sabah gelmeyenlerin, öğleden sonra 14.30'a kadar kadar öğleden sonraki gruplardan gelmeyenlerin sayısını bildirecekler. Sağlıklı karar vermek için bunu bilmek zorundayız.

Çocukların okula niye gelmediklerini de okul müdürlükleri takip edecek. Gelmeyen çocuklardan rapor isteyeceğiz. Gerçekten mazereti olduğu için mi gelmemiş, sağlıklı olduğu halde başka bir nedenle mi gelmemiş bu öğrenilecek. Bunu çocuklara duyurmamız, zaten keyfi gelmemelerin önüne geçecektir.
Bizde çocuklarda sürekli bir tatil heyecanı, beklentisi hep var. O bakımdan bu beklentiyi de önlemek
durumundayız.''

Domuz gribini birçok kişinin ayakta geçirdiğine işaret eden Aydoğan, ''Korkulacak, 'ölümcül sonuçları var bunun eyvah' denilecek bir durumla karşı karşıya olmadığımız kesin. Sadece hızlı yayılan bir virüsü önlemeye yönelik eğitim tedbirleri almalıyız. Bizim yaptığımız bu. Hayatı kesintiye uğratacak bir yaklaşım içinde olunmaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Aydoğan, yapılan çalışmanın sadece domuz gribini değil, normal mevsimsel gribin önlenmesine yönelik tedbirleri de içerdiğini belirtti.

''OKUL AİLE BİRLİKLERİ TEMİZLİK MALZEMESİ ALSIN''
Okul aile birliklerinin kaynaklarını temizlik malzemesi alımına ayırmalarını isteyen Aydoğan, bu konuda zorlanacak okulların ilçe milli eğitim müdürlüklerinden yardım talebinde bulunabileceklerini bildirdi.
Aydoğan, ''Tuvaletlerde mutlaka sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması gerekiyor. Bunların yüksek maliyeti yok. Okullarımızın bir çoğu bunu karşılayabilecek durumda. Karşılayamayan kurumlara da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin desteği olacak'' dedi.