İstanbul'da altı öğrencide A gribi

Ankara ve Diyarbakır'dan sonra İstanbul'da da iki okulda A gribi görüldü. Vali Güler, 2 ilköğretim okulunda H1N1virüsü tespit edilen 6 öğrencinin durumunun iyi olduğunu söyledi

İstanbul Valisi Muammer Güler, grip rahatsızlığı nedeniyle evlerinde tedavileri devam eden 6 öğrenciye H1N1 virüsü bulaştığının tespit edildiğini bildirdi. Vali Güler, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "İstanbul ilinde 2 ayrı ilköğretim okulunda grip rahatsızlığı nedeniyle evlerinde tedavileri devam eden 6 öğrenciye, bugün(dün) saat 18.00 itibariyle referans laboratuvarından alınan tetkiklerin sonucunda H1N1 virüsünün bulaştığı tespit edilmiştir. Çocukların kendileri ve temas ettiği kişilerle ilgili gerekli koruyucu tedbirler aldırılmıştır. Çocukların devam ettikleri okulların şu anda tatilini gerektiren bir durum söz konusu değildir."

TELEVİZYONDAN DERS

Diyarbakır'da domuz gribine yakalanan öğrenci Muhammed Perihan (13) iyileşti. Valilik ilde A gribine yakalananların sayısının 23 olduğunu açıkladı. Eğitime bir hafta ara verilen Diyarbakır'da televizyondan eğitim yayını başladı. Yerel TV kanalı ART, CD'lerden öğrencilere evlerinde ders yayını yapıyor.

İKİ GÜN TATİL
Ankara'da görev yapan yabancı misyon temsilcilerinin çocuklarının eğitim- öğretim gördüğü, Pakistan Büyükelçiliği bünyesindeki ilk öğretim okulunda bir öğrencinin rahatsızlanması üzerine öğrencilerden kan örnekleri alındı. Sonuç henüz alınmadı. Ancak okul yönetimi yarın akşama kadar okulu tatil etti.

MASKELERİ TAKIP HACCA GİTTİLER
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu ile Suudi Arabistan'a giden ilk hac kafilesi dün Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan uğurlandı. 900 hacı adayı termal kamera ile vücut ısıları ölçülerek kontrolden geçirildi. İlk kafilenin domuz gribi aşılarının, kutsal topraklarda yapılacağı belirtildi. Hacı adaylarının A gribi maskelerini daha havaalanında takmaya başlamaları dikkat çekti.

DÜNYADA A GRİBİ

Çin'de etkisi önceki salgından daha geniş olan ikinci bir A gribi salgının başladığı duyuruldu. Ülkede 26 bin 300'den fazla vaka tespit edildi.
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Müdürü Francis Collins A gribi aşısından korkmayı gerektiren bir durum olmadığını söyleyerek "Bu aşı güvenli. Sağlık problemi oluşma riski sıfıra yakın" dedi.
Irak'ın güneyindeki Dhi Qar ve Wassit bölgelerinde 2500 okul 10 gün boyunca kapatıldı.
Rusya'nın Çita kentinde A gribi vaka sayısının 100'e ulaşması nedeniyle tüm okullar iki hafta süreyle kapatıldı. Rusya genelinde gribe yakalananların sayısı ise 927...
İzlanda'da A gribinden ilk kez bir kişi hayatını kaybetti.

Zübeyde YALÇIN-Gül KİREKLO-Ufuk KÖROĞLU-Cevdet ÖZDEMİR-Hüsniye ORAL-Mesut ALTUN - İSTANBUL / Atilla KORKMAZ - DİYARBAKIR

BİZE ULAŞIN