Domuz gribi yayılıyor

Ankara, Diyarbakır ve Batman'dan sonra İstanbul'da da A gribi görüldü. Vali Güler, İstanbul'da on ilköğretim okulunda H1N1 virüsü tespit edilen öğrenci sayısının 19 olduğunu söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, ''İstanbul'da 13 ayrı okulda 19 öğrencide H1N1 virüsünün referans tahlil laboratuvarları sonuçları itibarıyla tespit edildiği ortaya çıktı'' dedi.

Valilikte basın mensuplarına açıklama yapan Güler, dün domuz gribine yakalanan öğrenci sayısının 6 olarak açıklandığını hatırlatarak, bugün rakamın 19'a çıkmasının bir günde meydana gelen artış olmadığını vurguladı. Güler, ''Bu öğrenciler, son 5 günden beri, yani cuma gününden beri evlerinde tedavileri sürmekte olan öğrencilerden tahlil sonuçları alınanlarla ilgidir'' diye konuştu.

TÜRKİYE'DE DOMUZ GRİBİ ALARMI

DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Virüs tespit edilen çocukların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü, yakın temas içinde olanların tedavilerine de başlandığını anlatan Vali Güler, ''Grip emaresi olan çocukların okullara gönderilmemesi velilere tavsiye edilmektedir'' dedi. Bu çocukların, farklı sınırlarda olduğunu kaydeden Güler, ''Şu anda okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum yoktur'' ifadesini kullandı.

Domuz gribi vakasıyla ilgili İstanbul'da 30 Nisandan beri takibinin sürdürüldüğünü, 14 Mayısta ilk vakanın görüldüğünü anımsatan Güler, o zamandan bu yana 1300'e yakın tahlilin gerçekleştirildiğini ve bunlardan 258'inde virüs tespit edildiğini ve bunlardan çoğunun yurt dışından gelen kişiler olduğunu belirtti. İstanbul Valisi Güler, İstanbul'daki referans kabul edilen Çapa Hastanesi laboratuvarında şu anda 40 kişinin tahlilinin sürdüğünü, bunlardan 22'sinin 18 yaş altı olduğunu söyledi.

MAMAK'TAKİ ALİ NAİLİ ERDEM ANADOLU LİSESİNDE ÖĞRETİME BİR HAFTA ARA

Ankara Valiliği, 4 öğrencide domuz gribi virüsü tespit edilen Mamak'taki Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi'nde öğretime bir hafta ara verildiğini bildirdi.

Ankara Valisi Kemal Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ali Naili Erdem Anadolu Lisesinde öğrencilerinden alınan tetkiklerde 4 öğrencide domuz gribi virüsünün belirlenmesi üzerine okulda yarından itibaren öğretime bir hafta süreyle ara verildiğini söyledi.

Önal, bu durumdaki çocukların dershanelere de gönderilmemesinin önemi üzerinde durdu.

ANKARA'DA 11 OKULDA DOMUZ GRİBİ
Ankara'da 11 okulda domuz gribine vakasına rastlandı. Ancak okulların tatil edilmesine gerek görülmedi.

BATMAN'DA 11 KİŞİDE DOMUZ GRİBİ TESPİT EDİLDİ
Ankara ve Diyarbakır'da başlayan ve diğer illere yayılmasından korkulan 'Domuz gribi' (H1N1) Batman'da da tespit edildi. Gün boyunca Batman Bölge Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne 2 bin 200 kişi domuz gribi şüphesi ile başvurdu. Başvuruda bulunanların büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor.

Yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi şikayeti olan vatandaşlar domuz gribi şüphesi ile hastanelere akın edince acil servisler en yoğun günlerinden birini yaşadı. Merkez ve Beşiri ilçesinde 11 kişide domuz gribi tespit edildikten sonra, Bölge Devlet Hastanesi'nde yaşanan domuz gribi paniği hastane çalışanlarının da teyakkuza geçmesine neden oldu. Acil Servis personeli yüzlerinde maske ile çalışmalarını sürdürürken kimi hastalar da gribe yakalanmamak için hastane içinde maske ile dolaştı.

Öte yandan Beşiri ilçesine bağlı Beyçayırı Köyü İlköğretim Okulu'nda, grip salgını nedeniyle 4 gün eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı. 7 öğretmen ile 102 öğrencinin grip olması üzerine eğitime ara verilen okulda sağlık taraması yapıldı.

KONYA'DA 2 HASTADA DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE RASTLANDI


Konya'da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran iki kişide domuz gribi virüsü tespit edildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, Meram Tıp Fakültesinde iki kişide virüs tespit edildiğini belirtti.

Erayman, domuz gribi virüsünün bulaştığı biri tıp fakültesi öğrencisi 2 kişinin tedavi edildikten sonra taburcu edildiğini ancak kontrollerinin sürdüğünü söyledi.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, virüs bulaştığından şüphelenilen bir hastanın da sonuçlarının beklendiğini bildirdi.

DOMUZ GRİBİ ÇORUM'DA DA GÖRÜLDÜ

Çorum'da ailesiyle birlikte yurt dışından gelen bir çocukta domuz gribi virüsü tespit edildi. Çorum Devlet Hastanesi'nde tedavi edilen çocuk, takip altına alındı.

Ailesiyle birlikte Almanya'dan Türkiye'ye tatile gelen 12 yaşındaki S.T. isimli çocukta domuz gribi virüsüne rastlandı. S.T'nin havalimanında termal kameradan geçiş yaptığı sırada domuz gribi şüphesiyle Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi'ne sevk edildiği, ancak ailenin çocuğunu hastaneye götürmediği bildirildi.

Çorum'a gelen S.T, ateşinin yükselmesi sonucu Çorum Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. İlaçlı tedavi uygulanan S.T, sağlığına kavuşmasının ardından taburcu edildi. Ayrıca temasta olduğu kişilere de ilaçlı tedavi uygulandı.

Çorum Valisi Mustafa Toprak, şuan itibariyle her hangi bir olumsuzluğun bulunmadığını açıkladı.

KKTC'DE BİR OKULDA DOMUZ GRİBİ İDDİASI

KKTC'nin Girne kentindeki Oğuz Veli Ortaokulu'nda bir öğrencide domuz gribine rastlandığı iddiaları üzerine, tedbir amaçlı olarak eğitime bir gün ara verildi.

KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, yaptığı açıklamada, başlatılan çalışmaların en üst seviyede devam ettiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Bakanlığa bağlı tüm ilgili müdürlüklerin alarma geçirilerek bu konuda gerekli hassasiyetin gösterildiğini kaydeden Bakan Dürüst, halka paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu.

TELEVİZYONDAN DERS

Domuz gribi nedeniyle eğitime bir hafta ara verilen Diyarbakır'da ilk ve ortaöğretim dersleri yerel bir kanaldan canlı olarak anlatılıyor.

Diyarbakır'da 17'si öğrenci 23 kişide tespit edilen domuz gribi nedeniyle okullar bir hafta süreyle tatil edilmişti. Derslerin aksamaması için Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı programlar televizyondan yayınlanmaya başladı. Derslerin yayınladığı Diyarbakır ART Televizyonu Genel Müdürü Halim Durucu, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatı çerçevesinde dersler 25 dakika süreli olacak. 25 dakikalık ders sonunda 10 dakika ara verilecek. Dersler yarın da saat 08.00 ile 15.00 saatleri arasında ekrandan yayınlanacak." diye konuştu. Bu arada, Diyarbakır'da domuz gribine yakalanan kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ve tedavilerinin evlerinde devam ettiği belirtildi.

''İSTANBUL'DA VİRÜS TESPİT EDİLEN OKULLAR ARASINDA ÖZEL OKULLAR DA VAR, DEVLET OKULLARI DA''
İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da H1N1 virüsü tespit edilen okullar arasında hem özel, hem devlet okullarının bulunduğunu, ancak bir panik havası yaratacak sıkıntının bulunmadığını söyledi. Güler, Valilikte Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Sağlık Müdür Vekili Şeref Kara ve Müdür Yardımcısı Serap Gençer ile yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Bir okulda dört, üç okulda ikişer, altı okulda birer kişi olmak üzere 10 okulda 16 öğrencide virüs tespit edildiğini vurgulayan Güler, '''H1N1 virüsü tespit edilen okullar arasında özel okullar da var, devlet okulları da'' dedi. Vali Güler, H1N1 virüsü tespit edilen öğrencilerin farklı sınıflarda bulunduğuna dikkati çekerken, ''Son beş günde bu okullardan başka vakanın gelmemiş olmaması temas öyküsünün bulunmadığını, bir yayılma riskinin bulunmadığını göstermektedir'' diye konuştu.

Güler, virüs tespit edilen okullarda sağlık ekiplerinin gerekli bilgilendirmeyi yapıklarını, broşür ve eğitici yayınların dağıtıldığını dile getirdi. Vali Güler, gerekli izleme çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü, bir yayılma riski görüldüğünde veya o okulla ilgili tatil gerektiren bir durum söz konusu olduğunda gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi. Şu anda referans laboratuvar olarak kabul edilen Çapa Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda çeşitli yaş gruplarından 40'a yakın tahlilin sürdürüldüğünü, bunun 22'sinin 18 yaş altındakilere ait olduğunu kaydeden Güler, ''Yeterli personelimiz ve ilaç stokumuz vardır. Aşılarımız bu ay sonu itibarıyla beklenmektedir. Riskli gruplar başta olmak üzere aşılanmalara başlanacaktır'' dedi.

Bu konuda şikayeti olan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Güler, domuz gribiyle ilgili olarak Avrupa yakasında Şişli Etfal ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastaneleri, Anadolu yakasında da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin görevlendirildiğini, gerektiğinde bu sayının yedi hastaneye kadar çıkarılacağını bildirdi. Vali Muammer Güler, bu hastalıkla ilgili bilgi almak isteyenlerin İstanbul Sağlık Müdürlüğünün (212) 638 30 00 numaralı telefonu ile (212) 511 89 18 numaralı telefonunu veya Sağlık Bakanlığının Alo 184 hattını arayabileceklerini kaydetti.

Salı günü saat 18.00 itibarıyla referans tahlil laboratuvarlarından gelen sayının iki okulda altı öğrenci olduğunu hatırlatan Güler, bugün bu sayının 10 okulda toplam 16 öğrenciye çıktığını ifade ederek, ''Bunlar, son beş günde tedavileri sürdürülmekte olanlardır. Dünden bugüne ortaya çıkmış bir rakam olarak değerlendirilmemelidir'' diye konuştu.

Güler, gazetecilerin soruları üzerine H1N1 virüsü tespit edilen okulların isimlerini açıklamayacaklarını, ancak spekülasyon olması halinde okulların isimlerini bildirebileceklerini söyledi. Okulların yöneticilerinin, velilerle görüşme halinde olduklarını dile getiren Vali Muammer Güler, çok yoğun öğrencilerin bulunduğu okullarda yayılma riskinin daha fazla olduğunu, koruma tedbirlerini artırdıklarını, yayılma riskine karşı da velilerin çocuklarıyla ilgili koruma tedbirlerini almaları gerektiğini aktardı.

Vali Güler, İstanbul'un salgın senaryosunun Nisan ayından itibaren hazırlandığını, Pandemi İzleme Kurulu, Pandemi Bilim Kurulları ve Kriz Masası'nın o zamandan beri çalıştığını anlatarak, hangi durumda kaç kişinin rahatsızlanacağını, hangi hastanelerin kaç personelle ve hangi tedbirle müdahale edileceğinin belirlendiğini vurguladı.

Virüs tespit edilen kişilerin öykülerinin tek tek araştırıldığını, ancak bir temas riski öyküsünün görülmediğini dile getiren Güler, şu anda tatil edilmesini gerektiren söz konusu olmamasına rağmen aynı sınıfta birden fazla öğrencide virüsün görülmesi halinde tatil seçeneğinin devreye girilebileceğini bildirdi. Vali Güler, devamsızlık konusunda belli bir rakamın üzerine çıkılması halinde aynı tedbire başvurulacağını aktardı.

VİRÜS TESPİT EDİLEN ÖĞRENCİLERİN GENEL SAĞLIK DURUMLARI İYİ
İstanbul Valisi Güler, evlerinde tedavisi süren öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, onlarla yakın temas içindeki insanlar için de koruyucu tedbirlerin alındığını söyledi.

Bakanlığın göndereceği aşıların, risk gruplarından başlamak üzere, aşılamaya başlanacağını belirten Güler, sağlık çalışanları, 18 yaş altı, hamileler, kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü olanlar ve hacı adayları gibi risk gruplarına göre planlamanın öngörüldüğünü söyledi. İstanbul Valisi Güler, şunları aktardı:

''İstanbul'da şu anda bir panik havası yaratacak sıkıntının olmadığını şimdilik ifade ediyorum. Ama bunun yoğun şekilde izlendiğini, tedavilerin evlerinde sürmekte olduğunu, temas öyküsü şeklinde yeni bir öykünün ortaya çıkmadığını, aynı sınıfta bir sirayetin görülmediğini, ancak böyle bir tablonun ortaya çıkması halinde de gerekli her türlü önlemin alınacağını ve duyurulacağını ifade etmek istiyorum.''

İstanbul Sağlık Müdür Yardımcısı Şeref Kara da bu tür vakalarda bazen klinik tablonun herhangi bir belirti vermeden düzelebildiğini söyledi. Domuz gribi vakasının genelde yüksek ateş, karın ağrısı, diğer gribal semptomlar şeklinde ortaya çıkabildiğine işaret eden Kara, vakaların genelde üç gün içerisinde klinik tablosunun yavaş yavaş gerilediği ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan kişilerde bir problem yaratmadığının gözlemlendiğini kaydetti. Şeref Kara, şu bilgileri verdi:

''Zaten şu anda uygulanan tedavi vücut direncini artırıcı tedaviler. Genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik ve istirahatle beraber takibi gereken vakalar. Bunlar için özel bir tedavi gerekmiyor. Tecrit edilmeleri ve genel sağlık ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi şu an için yeterli.''

MUĞLA'DA 4 ÖĞRENCİ DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE MÜŞAHADE ALTINDA
Muğla'nın Marmaris ve Bodrum ilçelerinde, domuz gribi şüphesiyle dört öğrenci müşahede altına alındı. Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, telaşa mahal olmadığını, okulların şu anda kapatılamayacağını ifade etti. Vali Altıparmak, açıklamasında, Marmaris'te bir ve Bodrum'da üç öğrencinin, domuz gribi şüphesiyle kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Altıparmak, "Yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran öğrencilerden alınan numuneler Ankara'ya yollanmıştır ve sonuçlar beklenmektedir. Muğla'da şu anda olumsuz bir durum söz konusu değildir. Tedbirler çerçevesinde rutin uygulamalar yapılmaktadır. Kesin netice Ankara'dan geldiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

ADANA'DA BİR KİŞİ DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE HASTANEYE KALDIRILDI
Adana'nın Ceyhan ilçesinde bir kişi domuz gribi şüphesiyle Adana Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Musa İnal, hasta İsmail Keskin'in turistleri gezdiren bir firmada çalıştığı ortaya çıkınca domuz gribi şüphesinin arttığını belirterek, "Hastanın yabancı kişilerle teması olduğu düşünülerek Adana'ya sevki yapıldı." dedi.

Yüksek ateş şikayeti ile Ceyhan Devlet Hastanesi'ne gelen İsmail Tetik (45) ilk muayenesinin ardından domuz gribi şüphesiyle Adana'ya sevk edildi. Teyakkuz durumuna geçilen hastanede önlemler artırılırken, Tetik için hemen bir ambulans hazırlandı. Ambulansta görevli sağlık ekibinin yoğun tedbirleri altında özel ambulansla, özel bir çarşafa sarılı olarak Adana Devlet Hastanesi'ne getirilen Tetik daha sonra hastanenin intaniye servisinde karantina odasına alındı.

Hastane yetkilileri "Domuz Gribi" ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın genelgesinin çok geniş olduğunu belirterek, önlem alabilmek adına bakanlığın yayınladığı genelgeye harfiyen uyulduğunu belirttiler. Yetkililer Domuz Gribi şüphesi ile gözlem altına alınan her vakanın mutlaka Domuz Gribi çıkmayacağına vurgu yaparak, vatandaşların tedirgin olmamasını istediler.

"BUPS İLKÖĞRETİM OKULU'NDAKİ ÖĞRENCİLERİN HEPSİ İYİLEŞTİ"

Domuz gribi nedeniyle bir hafta tatil edilen Bilkent University Preparatory School (BUPS) İlköğretim Okulu'nda eğitime yeniden başlandı. BUPS İlköğretim Okulu, öğrencilerde domuz gribi virüsü tespit edilmesi nedeniyle bir hafta eğitime ara vermişti.

Okulun Genel Müdürü James Swetz, ''Kaç öğrencide domuz gribi virüsü tespit edildi?'' sorusuna Swetz, ''Şu ana kadar 26 öğrencide H1N1 virüsü için pozitif yanıt verdi. Ama hepsinin şu ana kadar iyileştiğini biliyoruz'' yanıtını verdi. Başka tür grip ve soğuk algınlığı geçiren pek çok öğrencinin olduğunu belirten Swetz, ''Onun için kaç tanesi budur, kaç tanesi değildir. Bunu söylemek çok zor'' dedi.

Hasta çocukların evde tutulması gerektiğini vurgulayan Swetz, ailelerin doktorlarıyla beraber buna karar vereceklerini söyledi.

Swetz, ''Okul olarak herhangi bir önlem aldınız mı?'' sorusu üzerine, ''Kapalı olduğumuz, hafta boyunca bu konuda eğitim için çalıştık. Velilerimize mesajlar yolladık. Hasta olan çocukların okulda tutulmayacağını biliyoruz. Burada doktorlarımız ve hemşirelerimiz var. Eğer bir acil durum olursa onlar da her zaman müdahale etmeye hazırlar. Semptomları iyi bir şekilde anlattık ki hasta olan çocuklar evde tutulabilsin'' diye konuştu.

''Velilere basına herhangi bir açıklama yapmamaları yönünde uyarıda bulunuldu mu?'' sorusu üzerine Swetz, velilere sürekli olarak tek kaynaktan güncel bilgi ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. Swetz, ''Çünkü böyle zamanda dedikodular olabilir. Bunlara mahal vermemek için velileri güncel olarak bilgilendirmeye çalıştık. Tek kaynaktan bilgi almaları bizim için önemli'' dedi.

BUPS İlköğretim Okulu'nun toplam 597 öğrencisi bulunuyor.

"AŞININ GÜVENİLİRLİĞİ KONUSUNDA TEREDDÜT YOK"

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, domuz gribi aşısının güvenilirliği konusunda tereddütlere gerek olmadığını belirterek, "Biz kendi vatandaşımıza kötülük edemeyiz. Aşı, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede en etkili araçtır" dedi.

Torunoğlu, domuz gribi aşısının grip aşısı teknolojisiyle üretildiğini belirterek, aşının ruhsatlamalarının da yapılmış olduğunu söyledi. Türkiye'de de yeniden ruhsatlandırılan domuz gribi aşısının Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi'nde analiz edildiğini de ifade etti. Torunoğlu, aşının güvenilirliği noktasında "Aşıya karşı çıkanların elinde ciddi yan etkileri olduğuna dair bilimsel bulgular var mı? Varsa bunu sunsunlar ve yeniden tartışalım. Aşı bizim için sigorta poliçesi gibidir. Bugüne kadar aşıyla birçok hastalıklar da yok edilmiştir. Çocuk felci, kızamık artık bitmek üzeredir" dedi.

Aşıya ulaşmak için yoğun çaba sarfettiklerini kaydeden Torunoğlu, aşı yaptırıp yaptırmama konusunda endişesi olanlara seslenerek, "Aşıyı zamanında temin ettik. Biz etkili korunmak için fırsat sağladık. Bu fırsatı kullanmalarını isterim" diye konuştu.

AŞI ÜCRETSİZ YAPILACAK
Torunoğlu, sağlık çalışanları, gebeler, kronik hastalığı olanlar ve küçük çocukların öncelikle aşılanacağını belirterek, hastalık açısından risk altında olan grupların ücretsiz aşılanacağını söyledi. Torunoğlu, şunları söyledi:

"Risk altında olmayanlar ise, aşılanmayacak ve aşı eczanelerde satılmayacak. Üniversitelerde 24 yaşına kadar olan öğrenciler aşılanırken, ilköğretim ve ortaöğretimdeki öğrenciler ve öğretmenler aşılanacak. Aşı yaptırmak istemeyen öğrencilerin ailelerinden "aşı yaptırmak istemediklerine dair" imzalı kağıt alınacak. Çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen velilere ayrıca bilgilendirme toplantıları yapılarak, ebeveynler ikna edilmeye çalışılacak" diye konuştu.

Bir taraftan aşının analiz çalışmaları devam ederken, diğer taraftan hasta listeleri hazırlanıyor. Sosyal güvenlik kurumlarından hasta kayıtları alınarak hazırlanan listelerde hastalar tanılarına göre ayrılıyor. Bu hastalar sağlık ocakları, hastaneler veya aile hekimliği merkezlerinde aşılanacak. Hastaneye gelemeyen hastalar ise evlerinde ziyaret edilerek aşılanacak."

KORUNMA YÖNTEMLERİNİ BİLMEYEN KALMAYACAK
Torunoğlu, enfeksiyondan korunma yollarıyla ilgili tanıtım çalışmalarının, el broşürlerinin, afiş, poster, TV spotlarının da haftasonuna kadar hazır olacağını, okullara dağıtılacağını ve billboardlarda yayınlanacağını da bildirdi.

Torunoğlu, kuş gribi tedavisinde kullanılan tamiflu ilaçlarının domuz gribi tedavisinde kullanılıp kullanılmadığı konusunda da, şu bilgiye verdi:

"Şu an kullanılıyor ve etkili. Biz bu ilaçları iki parti halinde aldık. Birinci grubun miadı 5 yıl. İkinci gruptaki ilaçlar ise miadı dolmadan 18 ay önce iade edilebiliyor ve yerine yeni ilaçlar alınabiliyor ve bu 3 defa tekrar edilebiliyor. Böylece uzun süre kendimizi garantiye aldık. 2012'ye kadar miadı var ve değiştirme şansımız var."

KIZI DOMUZ GRİBİ OLAN SAĞLIK MÜDÜRÜ KUBAT: ÖZELLİKLE EL HİJYENİNE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR

Diyarbakır Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, domuz gribi olan kızının tedavisini evinde yapıyor.

Diyarbakır'da 23 kişide domuz gribi vakasına rastlanmasının ardından kimi vatandaşlar virüs taşıdıkları endişesiyle hastanelere giderken, kimi vatandaşlarda özellikle çocuklarının ağızlarına maske takarak ve mendille kapatarak önlem almaya çalışıyor. Vatandaşların sağlık kuruluşlarında tedavi olma telaşına karşın, İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, grip olan 23 kişiden biri olan ilköğretim ikinci sınıf öğrencisi kızı M.K'yi evinde tedavi ediyor.

Kubat, eşinin yanı sıra kendi de evde bulunduğu sırada sık sık kızının ateşini takip ediyor, özellikle sıvı alması konusunda teşvik ediyor, ellerini yıkaması konusunda uyarıyor. Gerek tedavileri süren kentteki diğer hastaların gerekse kızının tedavi sürecini büyük bir dikkatle takip eden Kubat, hastalık konusunda her türlü önlemin alındığını söyledi.

Kubat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da H1N1 virüsünün son 15 gündür görüldüğünü, bunun üzerine Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararla ilk önce 4 okul, daha sonra yayılımın engellenmesi için geri kalan okullar ve kreşlerin önlem amaçlı kapatıldığını anımsattı.

''TÜM ÖNLEMLER ALINDI''
Diğer çocukların da virüsle karşılaşmasının engellenmesinin amaçlandığını, virüsle ilgili olarak ildeki hastaneler ve sağlık ocaklarında tüm önlemlerin alındığını belirten Kubat, şöyle konuştu:

''Virüs bizim evimizde en küçük kızımız da da çıktı. Yapılan boğaz sürümünde H1N1 virüsü pozitif geldi. Ancak bu virüsün çok korkulacak bir virüs olmadığını da söylemek istiyorum. Kendi çocuğumu evimizde gözetim altında tutarak ateşine, öksürüğüne dikkat ederek ve sıvı tedavisi vererek tedavi etmeye çalışıyoruz. Burada önemli olan ateşinin takip edilmesidir. Sadece bir derece alınarak ateş takip edilir, ateş düşürücü verilerek rahat bir şekilde çocuğumuzu takip edebiliriz. Bu konuda da sanıldığı kadar korkulacak bir hastalık değil. Hastalık için her türlü önlem alındı. Önemli olan hijyene, özellikle el temizliğine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Mümkün mertebe kızımın eline aldığı objelere elimiz temas ettiğinde mutlaka elimizi yıkıyoruz. Sık sık el temizliği yapıyoruz. Ailelerin buna çok dikkat etmesi gerekiyor.''

''HASTALIK EVDE DE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR''
''Ve bu hastalık evde de tedavi edilebiliyor'' diyen Kubat, sadece çocuğun dinlendirilmesi, ateşine dikkat edilmesi ve bunun yanı sıra sıvı gıdaların verilmesinin tedavide çok önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Sanıldığı kadar panik yapılacak bir hastalık olmadığını da ifade eden Kubat, sözlerini şöyle tamamladı:

''Ben de sonuçta doktorum. Ama bunun haricinde şu ana kadar çocuğuma uyguladıklarımın dışında hiç bir şey yapmadım. Evde gerek ben gerek annesi ateşini takip ediyor ve sıvı gıda veriyoruz. Annelerimizin özellikle temizliğe çok dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle kendi ellerini çok temiz tutmalılar. Ailenin diğer fertleri de el temizliğine çok dikkat etmeliler. Ayrıca havalandırmanın iyi yapılması gerekiyor. Çocuğun maske kullanması da büyük bir önlem olduğunu belirtmek istiyorum.''

YURTLARDA DOMUZ GRİBİ ÖNLEMLERİ

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğü tüm yurtlara yazı göndererek, domuz gribi konusunda gerekli önlemlerin alınması talimatı verdi.

YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, üniversite öğrencilerinin barındığı 250 yurda konuya ilişkin yazı gönderdi. Yazıda, dünyada ve Türkiye'de domuz gribi vakalarında artış gözlendiğini belirten Albayrak, yurt yönetimlerinden yurtlarda barınan öğrencilerin bu tür hastalıklardan korunması amacıyla toplantılar yapılarak bilgilendirilmelerinin sağlanmasını istedi. Albayrak, Sağlık Bakanlığının domuz gribinden korunmaya yönelik sıraladığı önlemleri hatırlatarak, şunları kaydetti:

''El sıkışmaktan ve öpüşmekten kaçınılması, bulunulan mekanların sık sık havalandırılması, gerekli olmayan kalabalık ziyaretlerin yapılmaması, kirli ellerle gözlere, buruna, ağıza dokunulmaması ve başka kişilerle temas edilmemesi, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması, sabunla ellerin sık sık yıkanması konularında dikkatli davranılması gerekmektedir. Yurtlarımızda temizlik ve hijyene çok dikkat edilecektir. Herhangi bir şüpheli durumla karşılaşıldığı takdirde ilgili sağlık kuruluşlarıyla derhal temasa geçilecektir.''

''ÖĞRENCİLER BİLİNÇLİ KESİM''
Albayrak, yurtlarda 228 bin öğrencinin barındığını belirterek, ''Öğrencilerimiz üniversiteli olduğu için daha bilinçli bir kesim. Bu da bizim avantajımız. Dolayısıyla korunma yöntemlerine uyma konusunda daha bilinçli davranacaklarını düşünüyorum'' dedi.

Sağlık Bakanlığı ve uluslararası sağlık kuruluşlarının domuz gribi ile ilgili uyarı ve önerileri konusunda bir araştırma yaptıklarını ve bunları talimat haline getirerek yurtlara gönderdiklerini kaydeden Albayrak, ''Ben kendim de nokta kontrol yapıyorum. Yurtları arayıp gerekli önlemleri alıp almadıklarını soruyorum. Yurtlarımızın hepsinde alınacak önlemlerin yer aldığı yazılar öğrencilerin görebileceği şekilde asıldı. Ayrıca toplantılarla öğrencilere anlatılacak'' diye konuştu. Gripten korunmaya yönelik afişler de bastırdıklarını ifade eden Albayrak, bunları tüm yurtlara göndereceklerini bildirdi.

Yurtlarda bugüne kadar domuz gribi vakası görülüp görülmediği sorusuna Albayrak, ''Yurda kayıtlı bir öğrencimiz hocasıyla birlikte ABD'ye gitmiş. ABD'den dönünce yurda uğramadan memleketine gitmiş. Hocada belirti ortaya çıkınca, öğrencisini de aramış. Tehlikeli bir durumu yoktu, hafif atlattı ama daha yurda gitmemişti. Sadece böyle bir konu oldu, bunun dışında birşey yok'' yanıtını verdi.

YARGITAY'DA ''DOMUZ GRİBİ'' İÇİN ÖNLEM ALINDI

Yargıtay Başkanlığı, Ankara'da ''Domuz Gribi'' vaka sayısının artması üzerine, alınması gereken hijyen tedbirlerini belirledi.

Baştabipliğin yürüteceği çalışmalar kapsamında, Yargıtay çalışanlarına ve binalara giriş yapan ziyaretçilere, Sağlık Bakanlığından temin edilecek domuz gribi ve diğer bulaşıcı hastalıklara ilişkin bilgilendirici broşür ve kitap dağıtımı yapılacak.

Alınan hijyen tedbirleri kapsamında, hastalık riskinin yüksek olduğu dönemlerde, Yargıtay'da bulunan çay ocaklarında plastik ya da kağıt bardak ve fincanlar kullanılacak. Çay ocaklarında çalışan personelin hastalık şüphesi duyulduğunda acilen muayenelerinin yaptırılması sağlanacak.

Isınma amaçlı klimaların kullanılması yasaklanırken, toplu olarak çalışılan odalar günde en az 2 defa havalandırılacak, perdeler daha sık yıkanacak, lavabo muslukları da el temasının önüne geçmek için sensörlü musluklarla değiştirilecek.

Kapı kolu, merdiven trabzanı, asansör butonları, masa, sehpa, koltuk gibi sert yüzeyler ve tuvaletler, yüzde 10'u sulandırılmış çamaşır suyu ile günde en az 1 kez, yoğun kullanılan riskli mekanlar ise günde 2 kez silinecek.

Personelin kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi istenen tedbirler kapsamında ayrıca Yargıtay'ın anaokulunda tüm yıkanabilir oyuncakların günde 1 defa bulaşık makinesinde yüksek ısıda yıkanması sağlanacak.

Tedbirler kapsamında, yemekhane ve mutfakta da bir dizi önlem alınacak. Tüm bulaşıklar makinelerde uygun süre ve yüksek ısıda yıkanacak, tüm yemekhane personeli maske kullanacak. Yemek menüsüne her gün bol miktarda C vitamini içeren bir meyve eklenecek.

BİZE ULAŞIN