Binlerce öğrenci rapor aldı, sıralar boş kaldı

Batman'da binlerce öğrenci, A gribi korkusuyla rapor alıp okula gitmezken Diyarbakır'da 30 bin kişi hastanelere koştu. Çorum'da ise bir çocukta virüs tespit edildi

A gribi (domuz gribi) görülen vaka ve şehir sayısının giderek artması üzerine yetkililer önlemlere hız verdi. Vatandaş ise endişeli... İşte Türkiye genelinde A gribi tablosundan satır başları:
Batman'da toplam 11 domuz gribi vakasının tespit edilmesinin ardından, binlerce öğrenci rapor alıp okula gelmedi. 465 okulda 148 bin öğrencinin eğitim gördüğü kentte sıralar boş kaldı. Bazı öğrenciler ise hastalıktan taktıkları maske ile korunmaya çalıştı. Batman Valisi Ahmet Turhan başkanlığında bir kriz masası kurulurken, şu an için eğitime ara vermeyi gerektiren bir durum olmadığı açıklandı.

THY UÇAĞINDA PANİK YAŞANDI

Diyarbakır'da da ilk ve orta dereceli okulların bir hafta tatil edilmesine yol açan A gribi ile mücadele çalışmaları sürüyor. Hafta başından 30 bin kişi hastalık şüphesiyle hastanelere akın etti. Valilik, kentteki domuz gribi vakasını 23 olarak açıklanırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yerel ART TV üzerinden başlattığı müfredata uygun ders programı da devam ediyor. Öğrencilere, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar temel dersler veriliyor.
THY'nin Addis Ababa-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında domuz gribi paniği yaşandı. Önceki gün içinde Etiyopya'dan dönen gönüllü Türk doktorların da bulunduğu TK- 1147 sefer sayılı uçaktaki Etiyopyalı bir kadın yolcu, inişe 2 saat kala bayıldı. İlk müdahaleyi Türk doktorlardan Dr. Hayri Gözlükgiller yaptı. Türk doktor, kabin görevlilerinden yolcunun uçak içinde karantinaya alınmasını istedi. Bunun üzerine hasta, diğer yolculardan uzak bir yerde oturtuldu. Uçağı dezenfekte eden kabin görevlileri, tedbir amaçlı yolculara maske ve eldiven dağıttı. Yolcular, görevlilerin dokunmak istememesi üzerine bagajlarını gecikmeli alabildi.

SIVI SABUN SATIŞI PATLADI

Ailesiyle Almanya'dan Türkiye'ye tatile gelen 12 yaşındaki S.T.'de A gribi virüsüne rastlandı. Çorum'a giden çocuk, ateşinin yükselmesi üzerine Çorum Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. İlaç tedavisi uygulanan S.T., sağlığına kavuşmasının ardından taburcu edildi. Sivas'ta da bir hemşire şüphe üzerine tedavi altına alındı.
Bursa'nın Gemlik ilçesinde TIR şoförü olarak çalışan 36 yaşındaki Şaban K., A gribi şüphesiyle gözlem altına alındı. Hastadan alınan numuneler İstanbul'daki laboratuvara gönderildi.
Doktorların "El hijyenine dikkat edin" uyarısının ardından sabun ve antibakteriyel sıvı satışları arttı. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları'nda dükkânı bulunan Mesut Akkaya, satışların yüzde 100 oranında arttığını söyledi.

Erol TAŞKAN - Ercüment ESEN - Cevdet ÖZDEMİR - Veysel KOÇ - Fatih EFE - Mesut ALTUN - Mesut ER

BİZE ULAŞIN