Serviste ölen kadın başına 130 bin lira

Sel felaketinde servis aracının kasasında boğulan 7 kadın işçinin aileleri, şirketle uzlaşmaya vararak şikâyetlerini geri çekti

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 23.10.2009 ABONE OL
İstanbul'da 9 Eylül'de yaşanan sel felaketinde işyerine ait ve servis aracı olarak kullanılan kapalı kasa kamyonette boğularak hayatını kaybeden 7 kadın işçinin aileleri, şirketle uzlaştı. Şirketin, hayatını kaybedenlerin yakınlarına 133 bin-190 bin lira arasında manevi tazminat ödeyeceği belirtildi.

HERKESE AYRI HESAPLANDI

Pameks Giyim Sanayi Şirketi'nin sahibi Cevdet Karahasanoğlu ile servis sorumlusu ve şoförü hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ailelerden biri şirketle anlaşırken, diğer 7 aile ortak bir avukat tuttu. 7 işçinin yakınlarına 60 bin lira tazminat teklifini aileler kabul etmedi. Şirketle ailelerin avukatları geçen hafta uzlaştı. Hayatını kaybeden işçiler için ayrı ayrı 'destekten yoksun kalma' tazminatı hesaplandı. Ayrıca, hayatını kaybeden evli işçilerin eşleri için 30 bin, çocukları için 15'er bin lirada anlaşıldı. Bekâr işçilerin anne babaları için 30'ar, kardeşleri için de 15'er bin lira tazminata karar verildi. Aileler, şikayetlerinden vazgeçti.

'TAZMİNATLA DAİRE ALACAĞIZ'
Nuriye Can'ın eşi İbrahim Can, tazminatla oğluna daire alacağını söyledi. Nebahat Salkım'ın eşi Coşkun Salkım da, "Herkesin kendine göre hakkı belirlendi" dedi. Şirket'ten yapılan açıklamada ise "Destekten yoksun kalma tazminatı, yalnızca parasal değeri ifade etmemektedir. Hayatını kaybeden çalışanlarımızın yakınlarının manevi kayıpları ve yoksun kaldıkları manevi destek için gerekli yardıma devam edilmektedir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU