Yasaklı doktor fareye ilaçsız nakil yapıyor

Yasadışı organ nakli iddiasıyla cerrahlık yetkisi elinden alınan Doç. Dr. Sönmez "Nakil yapmadan duramam" deyip fareleri ameliyat ediyor

Yusuf Erçin Sönmez'i Türkiye, yoksulların böbreklerini zenginlere satıyor diye "Frankeştayn doktor" olarak tanıdı. Defalarca gözaltına alındı, hakkında davalar açıldı. O ise her defasında serbest kaldı, sonunda da cerrahlık yetkisi elinden alındı. En son 27 Nisan 2007 günü silahlı kişilerin "arkadaşlarımın organları çalındı" diyerek, Kadıköy'de özel hastaneyi basmasıyla, ameliyathanede İsrail uyruklu kişilere böbrek nakli yapıldığı ortaya çıktı.

ARANAN İSİM

Yasadışı organ nakli yaptığı iddiasıyla uluslararası camiada organ kaçakçılığının Türkiye ayağı olarak ünlenen, hakkında 10'u aşkın dava açılan Sönmez (52), meslekten men edilince fareler üzerinde nakil yapmaya başlamış. TÜBİTAK'tan aldığını iddia ettiği, genetiği birbirine ikiz kadar çok benzeyen 'İmbrend' farelerinin kalp, böbrek ve karaciğerlerini birbirleriyle değiştirerek ilaçsız nakli denediğini söyleyen Sönmez, "Ben nakil yapmadan duramam. Bu benim işim. Araştırmalarım yaşadığım sürece devam edecek" diyor. "Ülkemde organ kaçakçısı olarak anılsam da uluslararası camiada bir bilim adamıyım" diye konuşan Sönmez, Litvanyalı eşinden dolayı AB vatandaşı olduğunu ve yurtdışında nakil operasyonlarının aranılan ismi olduğunu belirtiyor. Sönmez, "23 yılda yaptığım 2.350 vakayı sundum. Tek kişinin hem organını alıp hem de takmasındaki vaka sayısında dünyada tektim. Bu bir rekordu. 24 satte 9 ameliyat yapıy o r - d u m " diye konuşuyor.

'Ceza almalı'
Prof. Dr. Uluğ Erdegez (İ. Ü. Tıp Fakültesi Böbrek Nakli Başkanı): Bir zamanlar benim öğrencimdi. Kaçak organ naklinden 10 yıl ceza aldı. Onu dikkat edilmesi gereken bir kişi olarak görüyorum. Fare de olsa ona eziyet etme, üzerinde deney yapma hakkınız yok.
Özdemir Aktan (İstanbul Tabip Odası Başkanı, Nakil Uzmanı): Onun yaptıklarını bir hekim olarak hoş görmek mümkün değil. Organ nakli ciddi bir ameliyattır. Bunun uygun koşullarda uygun yerlerde ve kişilerle yapılması lazım.
Hüseyin Demirdizen (İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri): Geçici olarak men cezası aldığı için yeniden aynı suçlarla tabip odasının karşısına gelmemeli. Adı uluslararası organ kaçakçılığında defalarca gündeme geldi. Hekim, mesleğini legal ve vatandaşların yararına kullanır.

Hapse girebilir
HAKKINDA dava açılan Sönmez, örgüt suçundan beraat etti. Hukuken geçerli, rızaya dayalı olmaksızın bir kişinin böbreğini alıp, başka bir kişiye nakletmekle 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay da bu cezayı onarsa Sönmez hapse girecek.

BİZE ULAŞIN