Havalar soğuyacak - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Güney Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Denizli,) ve Batı Akdeniz ( Antalya, Burdur ve Isparta) ile akşam saatlerinden sonra Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, K.Maraş, Osmaniye, Hatay) ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Adıyaman) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların Muğla (Bodrum, Marmaris, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye) ve Antalya'nın kıyı kesimlerinde (Kemer, Finike, Kumluca, Kaş, Kalkan, Manavgat, Alanya, Gazipaşa) kuvvetli olması bekleniyor. Vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, lokal su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar vb.) tedbirli olması istendi.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor. Hava sıcaklığı ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara'da kuvvetlice esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzey ve batısında da yarın kuvvetli yağış bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''Meteorolojik uyarı''da, Doğu Akdeniz'de; Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay ve İskenderun, Doğu Anadolu Bölgesinde; Malatya, Elazığ ve Bingöl, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis ve Diyarbakır'da yağışların yarın kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Uyarıda, su baskını, ani sel, yıldırım gibi risklerin oluşabileceği bildirildi.

YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİ CİVARINDA SEYREDECEK
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Kasım ve Aralık 2009 ile Ocak 2010 döneminde görülecek yağışların 3 aylık ortalamasının ülke genelinde normalleri civarında seyredeceğini söyledi.

Çağlar, hava sıcaklığının Kasım ve Aralık 2009 ile Ocak 2010 döneminde ülke genelinde mevsim normallerinin 0,1-0,5 derece üzerinde, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yine mevsim normallerinin 0,5-1 derece üzerinde seyretmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Kış aylarında gerçekleşecek yağışla ilgili bilgi veren Çağlar, ''Kasım ve Aralık 2009 ile Ocak 2010 döneminde görülecek yağışların 3 aylık ortalaması ülkemiz genelinde normalleri civarında seyredecek'' dedi. Çağlar, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda görülecek yağışların 3 aylık yağış normallerinin ortalama 1-50 milimetre üzerinde gerçekleşmesinin tahmin edildiğini söyledi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu geçecek. Sabah Bursa çevrelerinde sis görülecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Güney Ege (İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Muğla çevrelerinde (Bodrum, Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye) kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ile akşam saatlerinden sonra Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, K.Maraş, Osmaniye, Hatay) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Antalya'nın kıyı kesimlerinde (Kemer, Finike, Kumluca, Kaş, Kalkan, Manavgat, Alanya, Gazipaşa) kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney kesimleri çok bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri (Bolu, Karabük, Kastamonu) parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde Bartın çevrelerinde sis görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu geçecek.

DOĞU ANADOLU: Kuzeyi ile zamanal bölge geneli parçalı ve çok bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Adıyaman, G.Antep ve Kilis çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN