'O artık benim gardaşım'

Azerbaycan Olağanüstü Hal Bakan Yardımcısı Hüseyin Ağababa, yaptığı acil ameliyatla kendisini yaşama döndüren Doç. Dr. Yusuf Kalko'nun ziyaretine geldi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 27.10.2009 ABONE OL
Azerbaycan lideri İlham Aliyev'e en yakın isimlerden olan Olağanüstü Haller Nazırlığı'nın Bakan Yardımcısı 67 yaşındaki Hüseyinov Ağababa ve ailesi, kendisini ölümden kurtaran Vakıf Gureba Hastanesi'nden Doç. Dr. Yusuf Kalko (37) ve ekibine kendi deyimiyle, "hürmet ve muhabbetlerini" sunmak için geldi. 31 Aralık 2007 gecesi Bakü'ye uçarak yüksek tansiyon ve aşırı kilodan dolayı böbrek üstünde bulunan atardamarın patlaması sonucu ağır komaya giren Ağababa'yı dört saatlik bir ameliyatla hayata döndüren Kalko sayesinde, Azerbaycan'da Türk işçi ve işadamları vergi artırımından muaf tutularak yaklaşık 80 milyon dolarlık jest yapılmıştı.

"İKİ DEVLET TEK MİLLET"
SABAH'ın 9 Haziran 2008 tarihinde manşetinden 'Doktorun neşteriyle 80 milyon dolar kurtuldu' başlığıyla duyurduğu haberden bir yıl sonra Türkiye'ye gelen ve önceki gün Vakıf Gureba Hastanesi'ni ailesiyle ziyaret eden Ağababa ile Kalko'nun hüzünlü buluşmasında yine sadece SABAH vardı. Azerbaycan'da Doç. Dr. Kalko'nun 'Mucize Türk' olarak adlandırıldığını belirten Ağababa, "O artık benim gardaşım" diye konuştu. Azerbaycan'ın en önemli hastanelerinden Merkezi Klinik Hastanesi'ne kaldırıldığını ancak kendisinin komada olduğu için hiçbir şey hatırlamadığını söyleyen Ağababa, "Ebedi liderimiz Haydar Aliyev'in dediği, 'İki devlet tek millet' sözüne bir kez daha tanıklık etti, hem Türkiye hem de Azerbaycan. Ailemin ve kabineden bakan arkadaşlarımın daha sonra kendisine anlattığı gelişmeler her aklıma gelince gözyaşlarına boğuluyorum. Yılbaşı gecesi olduğu için Azerbaycan'da bulunan doktorlar yurtdışına çıkmışlar. Tüm ülke seferber olmuş adeta. ABD, Rusya, Fransa, Almanya ve İsrail ile konsolosluklar aracılığıyla irtibata geçilerek ameliyat için doktor aranmış. Olumlu cevap gelmemiş. En son Türkiye ile temasa geçilmiş. Diğer ülke doktorları 'yılbaşı gecesi ameliyatı' için cesaret edip gelmemişler" diye konuştu. Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Beni Türk hekimlerine emanet edin' sözünün ne kadar doğru bir tespit olduğunu belirten Ağababa, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açıkçası Türk doktor ve ekibinin yaptığı hem büyük fedakârlık, hem de iki ülkenin ayrılmaz bir parça olduğunun göstergesi. Benim için artık yukarıda Allah'a aşağıda da Kalko var." Doç. Dr. Kalko kendisine ameliyatın ayrıntılarını anlatırken duygulanan Ağababa, yerinden fırlayarak doktoruna sıkı sıkı sarıldı. Hastane odasında bulunan eşi, kızı ve diğer misafirler de gözyaşlarına hâkim olamadı.

BAŞHEKİM MUTLU

Sağlık Bakanlığı'nın kendilerine her zaman büyük destek verdiğine dikkat çeken Başhekim Doç. Dr. Turan Aslan da şöyle konuştu: "Hastaneyi yeniden inşa ettik. Son yıllarda Vakıf Gureba Hastanesi birçok özel hastanede olmayan olanaklara kavuşmuştur. Yeni bölümler oluşturuyoruz. Bütün bunların hepsi Sağlık Bakanlığı'nın büyük desteğiyle, ekip arkadaşlarımızın katkısıyla hayata geçiyor. Azerbaycan'ın en önemli bakanlarından birisinin hayatını kurtarmış olmamız kardeşliğe bir katkı olarak değerlendirilmeli."