Yakınları ötanazi yaptı iddiası

Bir dönem Avrupa'da sıkça haber konusu olan ve tıbbi yönünün yanısıra ahlaki yönü de bulunan ötenazi uygulaması İstanbul'da da gerçekleştiği iddia edildi.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan bir genç kızın ailesi, genç kızın hayatını bağlı sürdürdüğü solunum cihazının fişini çektikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

Meryem Topçu isimli 22 yaşındaki lösemi hastası genç kız, tedavisinin sürdürülmesi için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede gerekli müdahaleleleri yapılan gencin dururumu ağırlaşınca yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımın ardından iddialara göre genç kızın kalbi durdu.

Doktorların yeniden hastaya müdahalesinin ardından hasta yakınları ile doktorlar arasında tartışma çıktı. Hastalarını alıp evlerine götürmek isteyen hasta yakınları ile tartışan doktorlar hastaneye polisi çağırdı. İddiaya göre solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veren Meryem Topçu'nun bağlı olduğu yaşam ünitesinin fişi bir hasta yakını tarafından çekildi. Bunun üzerine hastaneye gelen Cinayet Masası Büro Amirliği ekipleri çok sayıda hasta yakınını savcının talimatıyla gözaltına aldı.

İlk tespitlerin ardından ifadeleri alınmak üzere 1'i erkek 9 kişi Asayiş Büro Amirliği'ne götürüldü. Olayla ilgili polisin çok yönlü soruşturma yürüttüğü belirtildi. Yaşam destek ünitesinin fişinin tartışma sırasında kaza ile mi yoksa kasıtlı olarak mı çekildiğinin tespit edilmeye çalışıldığı öğrenildi. Meryem Topçu'nun tedavi gördüğü Dahiliye servisinde görevli doktorların da soruşturma kapsamında Asayiş Büro'da ifadelerinin alınacağı belirtildi. Topçu'nun evli ve bir çocuk annesi olduğu öğrenildi.

11 KİŞİNİN EMNİYETTE İFADELERİNE BAŞVURULUYOR

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde lösemi hastası genç bir kadının ''yakınlarınca solunum cihazının fişinin çekilmesi sonucu öldüğü'' iddiasına ilişkin 13 kişinin emniyette ifadelerine başvuruluyor.

22 yaşındaki Meryem Topçu'nun hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, bir hastane çalışanı ve güvenlik görevlisi ile Topçu'nun yakınlarından 11 kişi, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Polis, 8'i kadın 13 kişinin olayla ilgili ifadelerine başvuruyor.

Bu arada, hastanenin yoğun bakım servisinde görevli doktor ve hemşirelerin de ifadelerine başvurulmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü'ne davet edildiği öğrenildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI

Öte yandan, İstanbul Sağlık Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Servisi'nde 23 Ekimden beri ''akut lokoz'' teşhisiyle yatmakta olan 22 yaşındaki bayan hastanın durumunun kötüleşmesi üzerine bugün saat 01.00 sıralarında Acil Dahiliye Servisi'ne yatırıldığı belirtildi.

Hastanın saat 07.55'te kalbinin ve solunumunun durması üzerine acil canlandırma müdahalesi yapıldığı kaydedilen açıklamada, yapılan müdahalelere cevap veren hastanın suni solunum cihazına bağlanarak Acil Dahiliye Gözlem Ünitesi'ne alındığı aktarıldı.

Açıklamada, saat 15.20'de hastanın bağlı olduğu suni solunum cihazının tüpünün çıkmış olduğunun ve hastanın hayatını kaybettiğinin görüldüğü ifade edilerek, yapılan kontrollerde ölümün şüpheli bulunması üzerine konunun emniyete ve savcılığa bildirildiği belirtildi.

Sağlık Müdürlüğünün açıklamasında, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN