Şiddetli yağış hayatı felç etti

Şanlıurfa, Bingöl ve Hatay'da şiddetli yağış nedeniyle çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı.

Etkili olan sağanak yağışın ardından Bozova ve çevresindeki irili ufaklı derelerin taşması sonucu biriken sel suları, Yaylak beldesi ile çevresindeki köyleri etkiledi.

Kaymakamlığın uyarısıyla gece geç saatlerde beldede bulunan birçok ev tahliye edilirken, sel nedeniyle beldede 60 ev ve 70 civarında iş yeri, ekili alanlar, haberleşme ve enerji nakil hatları ile bazı araçlar zarar gördü, birkaç büyük baş hayvanın da telef olduğu belirtildi.

Olayın ardından gece saatlerinde beldeye giden Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ile Kaymakam Mehmet Özel, incelemede bulunup, yürütülen çalışmaları denetledi. Selle ilgili Kaymakam Özel başkanlığında beldede bir kriz masası oluşturuldu. Şanlıurfa Belediyesinin yanı sıra, çevre ilçelerin belediyeleri, Devlet Su işleri, Sivil Savunma ve Sağlık ekipleri, beldede çalışmalarını sürdürüyor.

''ZARAR ÇOK BÜYÜK''
Belediye Başkanı İbrahim Halil Göçer, selin neden olduğu zararın çok büyük olduğunu söyledi. 11 yıl önce belde olan Yaylak'ta 60 ve 70'lı yıllarda buna benzer sel felaketinin yaşandığını belirten Göçer, şunları kaydetti:

''Gece geç saatlerde sel sularının beldemize geleceği yönünde uyarı aldık. Bunun üzerine evlerin bir kısmını boşalttık. Fakat sel suları çok şiddetli olduğu için ciddi hasara yol açtı. Sabah saatlerinden itibaren hasar tespit komisyonun yaptığı incelemede ilk belirlemelere göre 60 ev ve 70 iş yeri selden etkilendi, ayrıca ekili alanlarımız, haberleşme ve enerji nakil hatları zarar gördü. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor.''

ŞANLIURFA VALİSİ NURİ OKUTAN: YAĞIŞTAN ZARAR GÖREN BÖLGELERİMİZDE YARALARI SARACAĞIZ
Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Vali Nuri Okutan'ın yağıştan zarar gören Bozova ilçesi ve Yaylak beldesinde gece saatlerinde incelemelerde bulunduğu ifade edildi. Yağıştan en fazla zarar gören Yaylak beldesinde yürütülen çalışmaları denetleyen Vali Okutan'ın vatandaşlarla da görüştüğü kaydedildi.

Vali Okutan'ın burada yaptığı açıklamada, gece Bozova ilçe merkezi ve Yaylak beldesi ile çevresindeki bazı köylerin yoğun yağış aldığını, bu nedenle Bozova'da bir köprünün hasar gördüğünü, ayrıca Yaylak beldesinde dere çevresinde ev ve iş yerleri etkilendiği bildirdi.

CAN KAYBI YOK
Konuyla ilgili kriz masası oluşturup, 50 civarında personel görevlendirdiklerini ifade eden Okutan, şunları kaydetti:

''Önce temel ihtiyaçları ve eksikleri tespit edip gidermeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da hasar tespiti yapıyoruz. Araçların, hayvanların, iş yerlerinden malzemelerin kaybolduğu ve hasar gördüğü tespit edildi. Başbakanlık Acil Yardım Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımızla irtibat halindeyiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını harekete geçiriyoruz. Can kaybımız yok. Ancak mal kaybıyla ilgili hususu, tespit edeceğiz ve diğer taraftan da vatandaşların ihtiyaçlarını gidereceğiz. Biz sel ile ilgili çevreyi uyarmıştık. Nitekim bu uyarının olumlu etkisini burada gördük. Can kaybı olmamasının böyle bir nedeni var.'' Dere çevresindeki yapılaşmalara dikkati çeken Okutan, şöyle devam etti:

''Maalesef burada da görülüyor, derelerin etrafına yapılaşma yapılması, tahrip edilmesi, müdahale edilmesi bu tür sonuçları doğruyor. Dereler ve köprüler fonksiyonunu göremeyince sular, evleri ve iş yerlerini basıyor. İnşallah bunları da zaman içerisinde kamu ve vatandaş tarafı olarak düzeltmiş oluruz. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Bu yaraların sarılacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Evleri su basmış olmakla birlikte vatandaşlarımız açıkta kalmayacak. Tüm eksikleri gidermeye gayret edeceğiz. Yağıştan zarar gören bölgelerimizde yaraları saracağız.''

BİNGÖL SULAR ALTINDA
Bingöl'de etkili olan yağmur hayatı olumsuz etkilerken, birçok ev, iş yeri ve bazı kurumların bahçeleri sular altında kaldı.

Dün geceden itibaren etkili olan yağmur bazı bölgelerde altyapıda tıkanıklığa neden olurken, birçok ev ve iş yerinin bodrumlarını su bastı. Tarım İl Müdürlüğü lojmanlarının da içinde bulunduğu Düzağaç Kampüsü de sular altında kaldı. Bingöl-Muş karayolu üzerinde başlatılan yol yapım çalışmaları kapsamında karayolu kenarındaki su kanalı kapatılınca yağmur suları bölgede bulunan Tarım İl Müdürlüğü bahçesine doldu.

HİZMET BİNASI ÖĞLE SAATLERİNE KADAR AÇILAMADI
Tarım İl Müdürlüğü'nde su baskını nedeniyle lojmanlarla birlikte zarar gören hizmet binasının öğle saatlerine kadar açılamadığı belirtildi.

Tarım İl Müdürü Namet Sevinç, defalarca yaptıkları müracaatlardan bir sonuç alamadıklarını söyleyerek, "Güzergahta bulunan karayolu çalışmaları tamamlandı ancak yol kenarındaki su kanalı yapılmadığından dolayı yağmur suları olduğu gibi bizim bahçeye doluyor. Dün geceden itibaren etkili olan yağmur nedeniyle bahçe tamamen sular altında kaldı. Kalorifer kazanının bulunduğu daireyi su bastı. Hizmet binası bahçesini su bastığı için öğleye kadar personelimiz binaya giremedi. Karayolları Şube Şefliği ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bahçeye gönderilen iş makineleri çalışma başlattı. Yapılan çalışmaların ardından personelimiz öğleden sonra hizmet binasına girmeye başladı. 3 yıldır aynı sorunları yaşıyoruz. Bu sorunun acilen çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz" dedi.

Karayolları 84. Şube Şefliği tarafından bölgede geçici olarak çalışma başlatılırken, cadde kenarındaki su kanalının da yakında yapılacağı belirtildi.

SU ALTINDA KALAN BODRUMLARA BELEDİYE MÜDAHALE EDEMEDİ
Yağışlarla birlikte birçok ev ve iş yerinin bodrum katını da su bastı. Altyapı yetersizliği nedeniyle bodrumları su altında kalan vatandaşların Belediye Başkanlığı'na yaptıkları başvurular sonuç vermedi. Yenişehir Mahallesi Hükümet Caddesi üzerinde bulunan İhlas Ev Aletleri Mağazası'nın bodrum katı da su altında kaldı. Mağaza yetkilileri suyu çekmek için Belediye Başkanlığı'na başvurarak yardım istedi.

Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay ile görüşen yetkililerin tüm uğraşlarına rağmen vidanjör temin
edilemedi. Bingöl Belediyesi'ne ait bir vidanjörün Genç ilçesinde görevlendirilmesi nedeniyle bodrumlara dolan sular vatandaşların kendi imkanları ile boşaltıldı. Belediye Başkanı Serdar Atalay, şehirde tek vidanjör olduğunu ve bunun da her yere yetişemediğini belirterek, "İlimizde belediye haricinde vidanjör bulunmamaktadır. Belediyemiz bünyesinde ise iki adet vidanjörümüz var, bunlardan biri arızalı ve eski. Kaynak yetersizliğinden bunu yaptıramadık. Çalışan tek vidanjörümüz de Genç ilçesinde askeri alanda çalışma yapıyor. Özel İdare Genel Sekreterliği'ne defalarca bu konuda yazı yazıp bir vidanjör alınmasını talep ettik. Alınmayınca bizim elimizdeki tek vidanjör ile her yere ulaşamıyoruz" dedi.

Ev ve iş yerleri su altında kalan vatandaşlar ise her yıl yaşadıkları bu sorunların çözüme kavuşturulması için yetkililerden duyarlılık beklediklerini ifade etti.

SAĞANAK YAĞIŞ HATAY'DA CURCURUM DERESİ'NİN TAŞMASINA NEDEN OLDU
Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Keli Köyü yakınlarındaki Curcurum Deresi taşınca 600 dönüm arazi sular altında kaldı.

Türkiye'yi etkisi altına alan yağışlı hava Hatay'da tarım arazilerini sular altında bıraktı. Suriye'de artan yağış nedeniyle dolan barajın kapakları her yıl kış aylarında olduğu gibi yine açılınca, kaynağı Suriye'den çıkan Curcurum Deresi taştı. Selin beraberinde getirdiği ağaç kökleri nedeniyle tıkanan köprüler, iş makinelerinin çalışması sonucu kaldırıldı. Kısa süreli kapanan yollar da açıldı.

Keli Köyü Muhtarı Şahin Sağır, sağanak yağış ve Suriye'nin baraj kapaklarını açıp fazla suyu tahliye etmesiyle sele maruz kaldıklarını söyledi. Kuru tarla olarak nitelendirilen ve üzerinde çok az sayıda mısır ekili olan 600 dönüm arazinin sular altında kaldığını anlatan Sağır, suların tamamen çekilmesinin ardından hasar tespitin yapılacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN