Adli Tıp'ta uzman doktor skandalı

DHKP-C üyeliğinden yattığı hapishanede kansere yakalandığı için af tartışmalarına yol açan Zere için Adli Tıp iki farklı rapor verdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 31.10.2009 ABONE OL
Adli Tıp Kurumu, Hüseyin Üzmez ve Münevver Karabulut dosyalarında olduğu gibi yine tartışmalı bir rapora imza attı. Damak kanserine yakalanan Güler Zere'yi, af başvuruları üzerine muayene eden 3. İhtisas Kurulu'nda, KBB (kulak burun boğaz) ve onkoloji (kanser) doktoru olmadığı ortaya çıktı. Zere'ye, 5 dakikalık muayenenin ardından "Tedavisi hastanede yapılabilir" raporu verildiği öğrenildi. Yaklaşık 14 yıldır cezaevinde olan Güler Zere, 22 Haziran'da Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'nda muayene edildi. Zere'ye, "yaşamının ağır risk altında olduğu, cezaevi koşullarında tedavi edilemeyeceği, iyileşinceye kadar cezasının ertelenmesinin uygun olacağı" yönünde rapor verildi. Güler Zere'nin dosyası daha sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Zere de, 6 Temmuz'da, 28 saat süren bir yolculukla Adana'dan İstanbul'a getirildi. 3. İhtisas Kurulu; onkolog ve KBB doktoru olmadan yaptığı muayenede, "Tedavisi hastanenin mahkum koğuşunda yapılabilir" raporu verdi. İki rapor arasındaki çelişki üzerine, Zere'nin avukatları dosyayı Adli Tıp Genel Kurulu'na götürdü. Fakat Genel Kurul, kararı yine 3. İhtisas Kurulu'na bıraktı.

UMUDU TÜKENMİŞ

Güler Zere'nin avukatları ise 3. İhtisas Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Elbistan Cumhuriyet Savcılığı'na başvurduklarını anlatan Avukat Taylan Tanay, "Onkoloji ve KBB doktoru olmadan, 5 dakikalık muayeneyle nasıl böyle bir karar verilir? Bu olay Aziz Nesin hikayelerine benziyor. Göz göre göre bir insanı öldürüyorlar. Kendisi 40 kiloya düştü. Artık sadece damar yoluyla beslenebiliyor. 3. kez ameliyat oldu. Boynunda hızla üreyen kanser hücreleri tespit edildi. Yaşama umudu tükendi" diye konuştu.

'SEVK YAPILMALIYDI'
İsminin açıklanmasını istemeyen bir genel kurul üyesi ise, "3. İhtisas Kurulu'nda hastalıkla ilgili uzmanlar bulundurulmak zorundaydı. Kurumda yoksa, üniversiteden doktor istenmeliydi. Ya da hasta, hastaneye sevk edilmeliydi. Zere'nin ameliyatlarıyla ilgili raporları değerlendirecek KBB uzmanı ve onkoloğa ihtiyaç vardı. Bunların ikisi de maalesef bulundurulmamış. Kanserli hastaya genel cerrah, ortopedist veya adli tıp uzmanı teşhis koyamaz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU