Çilingiroğlu'na hodri meydan

"Doğu'dan golfçu çıkmaz ya korucu ya güreşçi, kayakçı çıkar" diyen Kaya Çilingiroğlu'na Ardahanlı minik şampiyon golfçulardan davet var

Ardahan çayırlarında otlayan inekler arasında golf antrenmanı yapıp aralarından 3 şampiyon çıkaran minik golfçular Kaya Çilingiroğlu'na meydan okudu. "Gelip bizimle oynasın onu yenelim." Çocukların bu 'golf düellosu' teklifi sebepsiz değil. İşin evveliyatında Çilingiroğlu'nun yaptığı bir açıklama yatıyor. Gelin o yakın geçmişe bir göz atalım ve anlayalım mevzuu. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir üsüre önce " Türkiye'nin 2023'e kadarki turizm stratejisi" adlı rapor hazırladı. Bu rapora göre zengin yabancı turistlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu da ziyaret etmeleri hedeflendi. Bunun için de o bölgeleri cazibe merkezi haline getirmenin yolları araştırıldı. Hedef kitle olan varlıklı turistlerin özellikle golf oynayabilecekleri alanlar aradığı belirlendi. Bu nedenle 2010'a kadar 135 yeni golf sahası açılacak, bunlardan 8'i Mardin ve Şanlıurfa ve Gaziantep'e, 3'ü Sarıkamış, Kars ve Ardahan'a, 2'si de Bitlis ve Ahlat'a yapılacaktı.

DALGA GEÇTİ

Golf sporunun önemli isimleri bu projeyi değerlendirirken çok umutlu konuştu. Ancak ünlü golfçu Kaya Çilingiroğlu'nun sözleri negatifti. Çilingiroğlu projeyle biraz da dalga geçerek şöyle değerlendirdi: "Çok güzel bir fikir. Bundan birkaç yıl önce yine golf sahası yapacağız dediler. Yapa yapa 3 tane saha yaptılar. Yalnız şöyle bir ayrıntı var. Bu gelir düzeyiyle bu ekonomiyle Doğu'da kimse popülizm adına insanlara golf oynatmaya kalkmasın. Oradaki insanımız Türkçeyi bile zor konuşuyor. Golf sporu fiziki olarak 7-8 ay sıcak olan bölgelerde yapılabilir. Denizli"de yapsınlar, Aydın'da yapsınlar. Ağrı'dan Kars'tan, Güneydoğu'dan çıksa çıksa korucu çıkar, güreşçi çıkar. Kars'tan kayakçı çıkar mesela. Golfçuları oralarda aramasınlar." İşte bu sözleri hiç unutmayanlar arasında Ardahan Bölgesi golfçuları de vardı. Kentlerine bir golf sahası yapılmamıştı ama onlar gönül verdikleri bu sporu ineklerin otladığı meraklarda çalışarak sürdürüyorlardı. Aralarından 3 de şampiyon çıkmıştı.

KENDİMİZE GÜVENİYORUZ
Şimdi ustalarla maç yapacak düzeye geldiklerine inan bu minik golfçular en başta Kaya Çilingiroğlu olmak üzere tüm ustaları Ardahan'a davet edip şöyle diyorlar: "Kendimize güveniyoruz. Büyüklerimiz gelip bizimle golf müsabakası yapsın. Özellikle de Kaya abi mutlaka gelsin ve bu bölgeden de iyi golfçu çıkacağını görsün. Onu hem yeneriz hem de kızı Zehra'nın dede memleketi olan Ardahan'ı gezdiririz."

BİZE ULAŞIN