"İstanbul'da gurbeti yaşıyorum"

Türk sinemasının usta oyuncularından Kadir İnanır, dışarıya yansıdığı gibi hiç de çok sert bir karaktere sahip olmadığını Frankfurt Türk Film Festivali'nde gösterdi.

Pazar 08.11.2009 00:00
ABONE OL
Frankfurt'ta sinema seyircisiyle buluşan Kadir İnanır, "Ben bir Anadolu çocuğuyum. İstanbul'da gurbeti yaşıyorum. Almanya'daki vatandaşlarımızı da en iyi ben anlarım. Onlar dünyanın en güzel ülkesine yıllarca hasret duyarak yaşıyorlar." dedi.

Almanya'dan sinema ile ilgili projeler için son 30 yıldır davet aldığını belirten Kadir İnanır, "Ama bir türlü nasip olmadı. Almanya'dan çağırdıklarında benim programım müsait olmadı. Ben müsait olunca davet gelmedi. Ben 30 yıl sonraki bu gelişimin adına büyük buluşma diyorum. Türkiye'de olduğu gibi Almanya'da da beni çok sevenlerin olduğunu biliyorum. Ben sizleri sizin beni sevdiğinizden daha çok seviyorum." diye konuştu.

Frankfurt Türk Film Festivali'nde sinemaya katkılarından dolayı 40. Sanat Yılı Ödülü takdim edilen Kadir İnanır, Cenestar Metropolis sinema salonunda kalabalık bir seyirci önünde duygulu bir konuşma yaptı. Sanatçının konuşurken gözlerinin yaşardığı görüldü.

Son Cellat adlı filmin de gösterildiği gala gecesinde Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı da hazır bulundu. Kadir İnanır gibi kendisinin de Ordu Fatsa doğumlu olduğunu belirten İlhan Saygılı, "Kadir abi Türk sinemasının Metin Oktay'ı, Baba Hakkı'sı ya da Lefter'idir. O gönüllerin gerçek kralıdır. Hem Türkiye devleti hem de Fatsalılar adına Kadir abiye ödül vermekten onur duyuyorum." dedi.

Gala gecesine katılan Türk Kızılayı Genel Başkan danışmanı Fecri Alpaslan da Kadir İnanır'a Kızılay'a yaptığı yardımlardan dolayı bir plaket verdi. Frankfurt Türk Film Festivali organizatörü Hüseyin Sıtkı, Türkan Şoray'dan sonra Kadir İnanır gibi bir ismi Frankfurt'ta ağırlamaktan büyük onur duyduklarını kaydetti.