Sıcaklık mevsim normalleri üzerinde - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Pazar 08.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.10.2017 12:27
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkenin güneybatı kesimleri ile gece saatlerinden sonra Elazığ, Diyarbakır, Batman ve Bingöl çevrelerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Sabah saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde sis görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin batı kıyılarında yağışla birlikte biraz azalacak, diğer yerlerde 1 ila 3 artarak mevsim normalleri üzerinde seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

İSTANBUL'DA ''PASTIRMA YAZI''
Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 1-2 derece üzerine çıktığını söyledi.

Yıldırım, Türkiye'nin Perşembe gününden beri Azor yüksek basıncı ile Akdeniz üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altında bulunduğunu kaydetti. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde bulunduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

''İstanbul, yeni haftaya Orta Akdeniz üzerinde bulunan alçak basınç sisteminin etkisine girerek başlamaktadır. Haftanın ilk iki günü İstanbul'da yağış beklenmiyor. Hava sıcaklıklarının yine mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, lodostan orta kuvvette esecek. İstanbul'un Çarşamba gününden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelmesi beklenen yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Sıcaklıkların yağışla birlikte azalarak mevsim normalleri civarı ve altına inmesi bekleniyor.''

Yıldırım, pazartesi günü havanın parçalı bulutlu ve sıcaklıkların en düşük 14, en yüksek 22 derece olarak gerçekleşeceğini, salı günü az bulutlu ve sıcaklıkların en düşük 14, en yüksek 21 derece olacağını bildirdi. Çarşamba günü havanın sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı olacağını ifade eden Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Yıldırım, sıcaklıkların ise en düşük 15, en yüksek 18 derece dolayında olacağının tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Genellikle parçalı ve az bulutlu, zamanla batısı çok bulutlu Çanakkale ve Balıkesir çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde güney ve doğusunda sis görülecek.

EGE: Az bulutlu, zamanla bölge geneli parçalı, kıyı kesimleri çok bulutlu, kıyıları ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu zamanla batısı parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde kuzey ve iç kesimlerde sis görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde sis görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde iç kesimleri sisli geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu zamanla parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra Elazığ ve Bingöl çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı gececek. Sabah saatlerinde kuzey ve batı kesimlerinde sis görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu zamanla parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra Diyarbakır ve Batman çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı gececek. Sabah saatlerinde Batman ve Siirt çevrelerinde sis görülecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...