250 bin kişi A Gribi'ni ayakta tedaviyle atlattı

A gribinden ölüm rakamları halk arasında tedirginlik yaratırken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu "A gribine yakalanan herkes ölmüyor. Hastalığı ayakta atlatan yaklaşık 250 bin kişi var" açıklaması yaptı

Pazartesi 09.11.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hürrem Bodur, "Toplumda A gribinin kesinlikle öldürücü olduğu yolunda bir hava esiyor. Oysa hastalığı hastalığı hafif semptomlarla atlatan 200-300 bin insan var" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı'nca doğrulanmış vakaların 1600 civarında olduğunu kaydeden Bodur, bunların içinde 27 ölüm bulunduğunu, ancak ölüm sayısının bu şekilde ortaya konmasının yanlış olacağını dile getirdi. "1600 kişi A gribi olmuş 27'si ölmüş" diye bir sonuç çıkarmanın hatalı olacağına dikkat çeken Bodur, "Biz son zamanlarda sadece A gribi ön tanısıyla yatan hastalardan tetkik istediğimiz için A gribi bu civarda. Ankara'daki hastanelerde günde 5-6 bin A gribi şüphesiyle müracaat var. Bunlara test yapılsa çok büyük kısmında A gribi tanısı çıkacak. Ama bu tanıyı koymanın bir esprisi yok. Bu ölüm rakamları hastalığın ne kadar yaygınlaştığını gösteriyor" şeklinde konuştu. Hastanede yatan hastalara gribe yönelik tedavi uygulandığını ve ilaç verildiğini dile getiren Bodur, ağrı ve ateşe yönelik tedavi yapıldığını aktardı. Gribin üzerine zatürre ve sinizüt ilave ise antibiyotik kullanıldığını söyleyen Bodur, hafif domuz gribi geçirenler gebe, çocuklar, yaşlılar, kronik böbrek yetmezliği gibi insanlar ise derhal gribe yönelik antiviral tedavisine başlandığını açıkladı.

OKULLARIN TATİL EDİLMESİ İŞE YARADI

Hastalığın yayılmasını önlemek için alınan okul ve dershane tatillerinin işe yaradığının altını çizen Bodur, şunları söyledi: "Okul kapattık neticesi alındı. Okul kaynaklı salgın söz konusu değil. Okullar kapanmadan önce devamsızlık oranı 100 çocuktan 19-20'si okula gelemiyordu. Grip benzeri hastalık sebebiyle. Okullar tatil edildi. Arkasından okullar açıldı. Yine devamsızlık oranlarını takip ediyoruz. Yüzde 1-2'lerde hiç salgın olmayan dönemlerdeki seviyelerde. Okullarımızda okul kaynaklı salgın yok. O gruptaki kümelenmeyi hastalığın yaygınlaşmasının önüne geçilmesi önlendi." Ölenlerin yarıya yakınının hiç ağırlaştırıcı faktörleri olmayan insanlar olduğunu kaydeden Bodur, diğer ülkelerde de benzer tablonun yaşandığını aktardı. Ölen hastaların çoğunun genç erişkinler olduğunu vurgulayan Bodur, ABD hastaneye yatanların yüzde 95'inin genç erişkinler olduğunu, ölenlerin de kronik rahatsızlığı olmayanlar içinde bulunduğunu belirtti. Bodur, "Müdahale edilen tedavi edilen grup. Siz ne yaparsanız yapın grip ilacı verseniz de hastalığın seyrini değiştirmiyor bazen. Sağlam insanda da ölümcül olabiliyor." bilgisini verdi.

ŞU ANA KADAR 120 BİN İNSAN AŞI OLDU
H1N1 aşısı tartışmalarına da değinen Bodur, şu ana kadar 120 bin civarında insana aşı yapıldığını ve hiçbir ciddi yan etki yaşanmadığını aktardı. Ağrı, geçici duyu kaybı, hafif grip benzeri ufak tefek yan etkilerle karşılaştıklarına vurgu yapan Bodur, "Ciddi ölüm veya yumurta alerjisine bağlı ciddi yan etki yaşamadık. 100 bin önemli bir rakamdır. 100 binde 1 vaka çıkabilirdi. Ama çıkmadı. Bildiğimiz aşılardan daha fazla riski yok. Bu daha riskli tehlikeli aşı değil" ifadelerini kullandı. Bütün çocuk yaş grubunu genç erişkinleri aşılamak gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Bodur, "aşı yapılacak çocuklarda yumurta alerjisi olup olmadığını nasıl bileceğiz?" sorusuna, "Çocuk alerji uzmanıyla görüşmek lazım. Ailede böyle bir vaka varsa bakmak lazım. Evham yapmamak lazım." cevabını verdi. Altı aylık bebeklerin Bakanlık aşı takvimindeki diğer aşıları olmasının A gribi aşısına engel teşkil edip etmeyeceği konusunda Bodur, "Çocukluk çağında yapılan diğer aşılar bu aşının yapılmasına engel değil. 6 ayını geçmişse problem yok" değerlendirmesini yaptı.