Yangında can pazarı

Bursa'da bir apartman dairesindeki yangında dışarı çıkamayan yaşlı bir kadın hayatını kaybederken, binada mahsur kalan bakıcısı ve komşuları dumandan etkilendi.

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 17:21
ABONE OL
Öğle saatlerinde merkez Osmangazi ilçesi Hocahasan Mahallesi'nde meydana geldi. 1,5 yıldır yatalak olan 65 yaşındaki Akgül Karadeniz'e bakan Münevver Baykız, bakkala alışverişe gitti. Baykız, yaşlı kadının dışarı çıkıp kendisine zarar vermesinden endişe ettiği için de kapının önüne çekyat koydu. Bir süre sonra evdeki elektrik sobasının devrilmesi sonucu çıkan yangın, bir anda odayı sardı. Akgül Karadeniz yanarak hayatını kaybederken, bakkal dönüşü evin kapısından yaşlı kadını kurtarmak isteyen Münevver Baykız başarılı olamadı.

Dumandan etkilenince üst kattaki komşuya çıkan Baykız ile birlikte Yurdagül Giray ve kızı Yeşim Boran da balkonda mahsur kaldı. İtfaiye bir yandan alevleri bastırırken, diğer yandan balkondaki Yurdagül Giray, Yeşim Boran ve Münevver Baykız ile apartman dairelerinde mahsur kalan Fatma Güler ile dumandan etkilenen Hasene, Nefise ve Soner Tetik'i dışarıya çıkardı.

Dışarı çıkınca fenalık geçiren ve her şeyden tam anlamıyla haberi olmayan bakıcı Münevver Baykız, yaşlı kadının oğlu Yüksel Karadeniz'e sarılarak gözyaşlarına boğuldu. "Bizi boş verin, onu kurtarın" diyen bakıcı kadın, mahsur kalanlar ambulansa götürülürken sağlık ekiplerinin peşinden giderek aralarında ölen Akgül Karadeniz'in olup olmadığını kontrol etti.

Annesiyle birlikte kalan kapı imalatçısı oğlu Yüksel Karadeniz de, "Birisi bir şey söylesin, ne olur doğruyu söyleyin" diyerek polis ve komşularından bilgi istedi. Ancak 112 ekiplerinin yaptığı kontrolde yatalak olan yaşlı kadının önce dumandan boğulduğu, sonra da yandığı belirlendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangının kesin çıkış sebebinin araştırıldığını belirterek, "Önce dumandan etkilenmiş, sonra da ısıdan dolayı yanık meydana gelmiş. Soruşturma titizlikle sürdürülüyor. Mahsur kalanları oksijen maskesi takarak kurtardık" dedi.

Binadan kurtarılan ve dehşeti yaşayan biri çocuk 5 kişi hastaneye kaldırılırken, polis ekipleri bakıcı Münevver Baykız'ı ifadesine başvurmak üzere karakola götürdü.

Cumhuriyet Savcılığı da olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.