Uysal köpek öğrenciye saldırdı

Adana'da, ''golden retriever'' cinsi köpeğin saldırısı sonucu 11 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi yaralandı.

Salı 10.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009 15:12
ABONE OL
Necdet Kahraman İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Gizem K'yı, İstiklal Mahallesi 27 Sokak'ta ''golden retriever'' cinsi köpek kalçasından ısırdı. Gizem K, köpeğin sahibi Metin Y'nin (43) müdahalesi ile kurtarılarak Adana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesine kaldırıldı, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Metin Y, ifadesine başvurulmak üzere köpeğiyle Eski İstasyon Polis Merkezi'ne getirildi. Metin Y, gazetecilere yaptığı açıklamada, köpeği tuvalete çıkarttığı için bahçe kapısını açık bıraktığını belirterek, şunları söyledi:

''Köpek tuvalete çıkarken, çocuk koşarak geçiyordu. Çocuk, köpeği görünce korkup koşmaya başladı. Köpek de koşmaya duyarlı olduğu için çocuğu kovaladı, daha sonra da çocuğu ısırdı. Komşularım, köpek saldırgan bir cins olmadığı için bahçemde beslememi normal karşılıyor. Köpek saldırgan bir cins değil, Ama kızdırdığınız takdirde kovalıyor.''

GOLDEN RETRİEVER
Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu, çocuklara, hatta bebeklere karşı sabırlı ve nazik olma özellikleriyle tanınan golden retrieverın, ''bloodhound'' cinsi köpeklerle çiftleştirilerek geliştirildiği literatürlerde yer alıyor.

Golden retrieverler kolay eğitilebiliyorlar. Saldırganlık göstermemelerine rağmen yabancıları havlayarak haber veren golden retrieverler, insandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlıyor. Ağırlıkları 17-20 kilo arasında değişen golden retrieverler, halen ABD'deki en popüler cinsler arasında yer alıyor. Golden retrieverler, 300 ile 800 TL arasında satılıyor.