Kiraz ağacı meyve verdi

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle ekim ayında çiçek açan kiraz ağaçları meyve verdi.

Salı 10.11.2009 00:00
ABONE OL
Şarköylü üretici Kazım Yavaş (69), tarlasında 30 yıl önce ektiği kiraz ağacının ilk kez kasım ayında meyve verdiğini gördüğünü söyledi.

Bu güne kadar ağaçlarının mevsimsiz çiçek açtığını görmediğini ifade eden Yavaş, ''Kiraz ağacım bu yıl ilk kez ekim ayında çiçek açtı ve kasım ayında meyve verdi. Görünce şok oldum. Doğuda bir çok ilde kış mevsimi yaşanırken Şarköy'de adeta yaz mevsimi yaşanıyor. Havalar böyle devam ederse kiraz meyveleri olgunlaşacak. Böyle bir ortamda bir yılda ikinci ürünü alacağım'' dedi. Kiraz ağacının kasım ayında meyve verdiğini gören vatandaşlar da şaşırıyor. Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadığını belirten Şarköylü çiftçi Hasan Bulut (86), şöyle konuştu:

''Ben 40 yıldan fazla kır bekçiliği yaptım. Kendimi bildim bileli de çiftçilikle uğraşıyorum. Bu yaşıma kadar Şarköy'de bu mevsimde kiraz ağacının çiçek açıp meyve vermesine hiç tanık olmadım. Babamdan, dedemden de duymadım.''

''AĞAÇLAR SICAK HAVAYA ALDANIYOR''

İlçe Tarım Müdürü Alaaddin Zeybek, kiraz ağaçlarının kasım ayında meyve vermesinin hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden kaynaklandığını söyledi. Zeybek, sıcak havalara aldanan ağaçların bu mevsimde çiçek açıp meyve verdiğini bildirdi.