Tümörü, robot 'Da Vinci' ile bademcik gibi aldılar

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi dün tarihi bir ameliyata ev sahipliği yaptı. Gırtlak tümörü, Da Vinci adlı robotla hastanın ağzından bademcik gibi alındı

İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün yapılan robotlu ameliyat tıp literatürüne geçti. Türkiye'de ilk kez uygulanan bu yöntemde, Da Vinci adlı robotla gırtlaktan tümör alma ameliyatı yapıldı. Sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Avrupa'da da bir ilk olan bu operasyonla, tümör tıpkı bademcik ameliyatı gibi hastanın ağzının içinden çıkarıldı. Yöntem sayesinde hastanın boğazında delik açılmasına hiç gerek kalmadı, ses telleri de hasar görmedi.

3-4 GÜNE TABURCU...

Dün Türkiye'de ilk kez Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Da Vinci adlı robotla gerçekleştirilen operasyona, Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi aynı zamanda da Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Kliniği Şefi olan Doç. Dr. Suat Turgut imza attı. Sabah saat 08.00'de başlayan operasyon saat 12.00'de son buldu. 38 yaşındaki hastanın boğazında bulunan iki santimlik tümör ağzından robotla girilerek alındı. Sigara içtiği belirtilen hastanın tümörü hiç el değmeden temizlendi. Operasyon sırasında kanama da olmadı. Hasta ameliyat sonrası yoğun bakıma alındı. Ancak 3-4 gün içinde taburcu edilmesi planlanıyor. Oysa açık tümör ameliyatında hastaların iyileşme süreleri 10-15 günü buluyordu. Tümörün alınması için boğazın delinmesi gerekiyordu. Bu nedenle hastalar ancak boğazlarındaki deliği kapatacak bir mikrofon sayesinde konuşabiliyorlardı.

YAN ETKİLER KALKTI

Robotla yapılan gırtlak kanseri ameliyatında ise artık pek çok hastanın korkulu rüyası olan mikrofonla konuşma, boğazın delinmesi gibi böylesi yan etkileri tamamen ortadan kalkıyor. Operasyonun yalnızca Amerika'da ve birkaç merkezde uygulandığını anlatan Doç. Dr. Suat Turgut, domuzlar üzerinde ön çalışma yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi: "Bu ameliyat için Amerika'da eğitim aldık. Domuzlar üzerinde çok sayıda uygulama yaptık. Hastalar üzerindeki uygulamalarına katıldık. Bu operasyon gırtlak kanseri hastalarının yaşam kalitelerinin yükselmesini sağlayacak. Konuşma problemi yaşamalarını önleyecek. Robotun kolları sayesinde hiç el değmeden, kesi yapmadan tümörü olduğu gibi çıkartmamız mümkün oluyor."

BİZE ULAŞIN