Evlenmeyi planlıyorlardı!

'Yeşilçam'da İkililer' gecesinde, 'Hıçkırık' filmi sırasında Koçyiğit ve Hun'un evlilik planları yaptığının anımsatılmasına, yönetmen Temel Gürsü'dan tepki geldi: Herkes torun torba sahibi, bu konulara girmeyin.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
ABONE OL
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen 'Arşivlik Muhabbetler/Yeşilçam'ı Yaratanlara Saygı' toplantıları önceki akşam start aldı. Faruk Şüyün'ün hazırladığı, 'Ortaköy Kültür Merkezi'nde düzenlenen gecenin konusu Türk Sineması'nın ünlü çiftleri oldu. 'Yeşilçam'da İkililer' isimli ilk gecede sinemaseverler ünlü ikililerin filmlerinden derlenen kolajları izledi.'

HÜLYA KOÇYİĞİT FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

EDİZ HUN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ"HIÇKIRIK" KRİZİ

Geceye konuşmacı olarak katılan Yılmaz Atadeniz, Temel Gürsu, Arda Uskan ve Yahya Karadaş Türk Sineması'nın ünlü çiftleri üzerine konuştu.

Gecenin ilerleyen saatlerindeyse sunucu Faruk Şüyün'un bir sorusu ortamın gerilmesine neden oldu. Şüyün, Yahya Karadaş'a "Hıçkırık filminin çekildiği sıralarda Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun'un aşk yaşadığı iddiaları doğru mu?" diye sordu. Bu soru üzerine Karadaş, "1965'te Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun evlenmeye karar vermişti. Ancak Koçyiğit'in annesi bu evliliğe onay vermedi" dedi.

Arka arkaya gelen soru ve cevaplar huzursuzluk yarattı. Bu açıklama üzerine ünlü yönetmen Temel Gürsu, "Herkes evlendi. Torun, torba sahibi oldu. Bu konular çok magazinsel... Bu konulara girmeye gerek yok." dedi. Yaşanan kısa süreli gerginlik, Yılmaz Atadeniz'in Yeşilçam'dan servet kazandığı dönemi anlatmaya başlamasıyla sona erdi.

ZEKİ BÜYÜK KOMEDYEN

Atadeniz, "O zamanlar Türk filmlerine yoğun bir ilgi vardı. Keşke o zaman da reyting diye bir şey olsaydı. Emin olun o dönemin filmleri, şimdikileri ikiye katlardı. O yoğun ilgi sayesinde hepimiz çok iyi paralar kazandık. Mesela 'Klink' isimli İtalyan fotoromanını film haline getirdik. İsmini de 'Uçan Adam' koyduk. Çok ciddi bir gişe hasılatı elde ettik" dedi. Atadeniz, proje sonunda 50 bin lira kazandığını ve o parayla şu an Etiler'de oturduğu evi de satın aldığını söyledi. Atadeniz, 'Zeki Alasya-Metin Akpınar'ın bir filminin görüntülerinin gösterilmesinin ardından da "Zeki çok büyük bir komedyen. Şimdikilerle mukayese bile etmiyorum" dedi.

MUHTEŞEM İKİLİLER İLK GECENİN KONUĞU

'Arşivlik Muhabbetler/Yeşilçam'ı Yaratanlara Saygı' gecelerinin ilkinde 'Zeki Alasya-Metin Akpınar', 'Adile Naşit-Münir Özkul', 'Hülya Koçyiğit- Ediz Hun' ve 'Türkan Şoray- Kadir İnanır' gibi Türk Sineması'nın ünlü ikililerinin filmlerinden görüntüler izletildi.