Bir batından 15 doğurdu

Samsun'da bir mobilya ustasının sahibi olduğu ''Golden Retriever'' cinsi köpek bir batında 15 yavru dünyaya getirdi.

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 13:45
ABONE OL
Mobilya ustası Kazım Kul'un ''Çoko'' adlı 1.5 yaşındaki Golden Retriever cinsi köpeği ilk kez yaptığı doğumda, 6'sı erkek, 9'u dişi toplam 15 yavruyu dünyaya getirdi. Bir batında dünyaya gelen 15 yavrunun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kazım Kul, köpeğinin 15 yavru doğurmasının kendisini de şaşırttığını belirterek, ''Köpeği yavru halde almıştım. Oğlum istemişti. İlk kez doğum yaptı ama bizi de şaşırttı'' diye konuştu. Yavrularına bakabilmesi için ''Çoko''yu süt ve özel mama ile beslediğini anlatan Kul, yavrulara çevresinden çok sayıda talep olduğunu da söyledi.

''12 YAVRU DOĞURANINI GÖRMÜŞTÜM AMA...''

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Fındık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu durumun sık görülen bir olay olmadığını söyledi.
Normalde bu cinsi köpeklerin 5-8 arasında yavru doğurduğunu anlatan Fındık, ''12 yavru doğuranı görmüştüm ama 15'i hiç görmedim. Ben de şaşırdım'' dedi.
Bu durumun köpeğin çiftleşme sayısıyla da doğrudan ilgili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Fındık, nadirin de olsa böyle durumlara rastlanabileceğini ifade etti.