Eskişehir'de hızlı tren raydan çıktı

Ankara-Eskişehir seferini yapan 91003 sefer sayılı yüksek hızlı trenin (YHT) iki vagonu, Hasanbey mevkiinde makas değiştirirken raydan çıktı.

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 17:47
ABONE OL
TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara'dan saat 11.10'da hareket eden YHT'nin iki vagonu Hasanbey mevkiinde konvansiyonel hattın makas girişine geldiği sırada raydan çıktı. 245 yolcusu bulunan trende ölü ya da yaralının bulunmadığı bildirildi. Ayrıca kaza sırasında heyecanlanıp rahatsızlanan 8 kalp ve tansiyon hastasının da kaldırıldıkları hastanelerden taburcu edildikleri öğrenildi.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
TAHRİP OLAN DEMİR YOLUNUN ONARILMASI İÇİN BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) Eskişehir yakınlarında raydan çıkan bazı vagonlarının kaldırılması ve tahrip olan demir yolunun onarılması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

Ankara-Eskişehir seferini yapan 91003 sefer sayılı yüksek hızlı trenin (YHT) Eskişehir merkeze bağlı Hasanbey köyü yakınlarında makas değiştirirken raydan çıkan vagonlarının kaldırılması için bölgeye iki iş makinesi ve bir vinç getirildi. Kaza kırım raporu için ekipler incelemelerini tamamladıktan sonra vagonlar raylardan kaldırılmaya başlandı.

Öte yandan YHT seferleri saat 13.00 sularında meydana gelen kaza nedeniyle 30 dakika yaşanan rötarın ardından Eskişehir ve Ankara garlarından karşılıklı olarak devam ediyor. Bu arada, kaza sırasında heyecanlanıp rahatsızlanan 8 kalp ve tansiyon hastası yolcunun ambulanslardaki sağlık ekiplerinin ilk müdahalelerinin ardından kaldırıldıkları Eskişehir Devlet ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinden taburcu edildikleri öğrenildi.

Bazı yolcular, Eskişehir yakınlarında YHT'nin hızlı tren hattından normal tren hattına geçiş yapması için makas değişim noktasına geldiği sırada kazanın meydana geldiğini belirterek, bu sırada YHT'nin hızının düşük seviyede bulunduğunu, ölü ya da yaralı olmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

TCDD yetkilileri, çalışmaların sabaha kadar süreceğini, ancak YHT ve normal yolcu trenlerinin seferlerinde bir aksamanın söz konusu olmadığını bildirdi.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: HIZLI HATTAN NORMAL HATA GEÇERKEN 1-2 VAGON RAYDAN ÇIKTI


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren'in bazı vagonlarının raydan çıkması ile ilgili, ''Hızlı hattan normal hata geçerken 1-2 vagon raydan çıktı. Ciddi bir konu değil'' açıklamasını yaptı.

Yıldırım, gazetecilerin, konuya ilişkin soruları üzerine, Eskişehir'deki istasyonun yanında yer altı geçişi yapıldığını belirtti. Binali Yıldırım, ''Orada geçici bir hat çektiler. O yeraltı geçişinin yanında hızlı hattan normal hata geçerken, 1-2 vagon raydan çıktı. Herhangi bir şey yok. Ciddi bir konu değil'' dedi.

ESKİŞEHİR VALİSİ KILIÇLAR: KAZADA ÖLEN YA DA YARALANAN OLMAMASI SEVİNDİRİCİ

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) bazı vagonlarının kent yakınlarında raydan çıkmasına ilişkin, ''Kazada ölen ya da yararlanan olmaması sevindirici. Yolcuların tahliyesi devam ediyor'' dedi.

Kaza yerinde incelemede bulunduktan sonra yetkililerden bilgi alan Vali Kılıçlar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara-Eskişehir seferini yapan YHT'nin bazı vagonlarının, Hasanbey Köyü yakınlarında raydan çıktığını belirtti. ''Kazada ölen ya da yaralanan olmaması sevindirici. Yolcuların tahliyesi devam ediyor'' diyen Kılıçlar, kazanın hızlı trenin kendi hattından konvansiyonel hata geçiş yaptığı sırada meydana geldiğinin sanıldığını kaydetti.

Öte yandan, Ankara'dan saat 11.10'da hareket eden 91003 sefer sayılı Yüksek Hızlı Tren'de bulunan bazı şeker ve kalp hastası olan yolculara olay yerine gelen ambulanslardaki sağlık ekibi müdahale etti ve bu kişileri yakındaki hastanelere kaldırdı. Yolcuların tahliyesi için olay yerine güvenlik güçlerine ait çok sayıda otobüs gönderildi. 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Destek Üs Komutanlığına ait otobüslerle de yolcular kent merkezine taşınırken, çok sayıda asker ve polis de yardım için bölgeye sevk edildi.