Gökhan Demirkol'a hapis cezası

Eski milli basketbolcu Gökhan Demirkol, oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı ve Yargıtay'ın bozma kararı çerçevesinde yeniden başlayan davada 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 19:27
ABONE OL
Eski milli basketbolcu Gökhan Demirkol, oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı ve Yargıtay'ın bozma kararı çerçevesinde yeniden başlayan davada, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski sevgilisi oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Gökhan Demirkol'un, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin bozma kararı çerçevesinde Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan yargılamasında karar çıktı. Duruşmada tutuksuz sanık Demirkol ile avukatları Ömer Yeşilyurt ile Rıdvan Yıldız hazır bulunurken, duruşmaya katılmayan Gamze Özçelik'i avukatları Makbule Tanış ile Fatih Volkan temsil etti.

Adli Tıp Genel Kurulu'nun, Gamze Özçelik'in, ''koma ve baygın haldeyken maruz kaldığı cinsel saldırı nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu'' yönündeki rapor doğrultusunda Cumhuriyet Savcısı tarafından, ceza artımı maddesi ile ''cinsel saldırı'' suçu kapsamında 10 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilen sanık Demirkol ile avukatları, karar duruşmasında esasa ilişkin savunmalarını yaptı.

Avukat Ömer Yeşilyurt, mahkeme heyetine verdiği 20 sayfalık savunma dilekçesini sözlü olarak da yinelerken, Gamze Özçelik ile Gökhan Demirkol arasındaki dava konusu cinsel ilişkinin 2004 yılının Temmuz ayında Kemer'deki bir otel odasında yaşandığını, cinsel ilişki görüntülerinin internet ortamında ortaya çıkmasıyla Özçelik'in olaydan 1 yıl sonra 20 Eylül 2005 yılında tecavüze maruz kaldığı iddiasıyla şikayetçi olduğunu iddia etti.


Olayın tecavüz olmadığını, ancak medyanın ısrarlı yayınları sonucu Özçelik'in, hakkını aramak için yargıya başvurduğunu ileri süren Yeşilyurt, olay nedeniyle ilk yargılamada ağır nöroz bozukluğu teşhisi koyan Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulunun raporuyla davayı bugünlere getirdiğini iddia etti.

Yargıtayın bozma kararıyla yeniden yargılamada da, Adli Tıp Genel Kurulunun, 17 muhalefet şerhine karşın, aralarında aneztesi uzmanı ya da psikiyatrist olmayan 20 uzmanın oyuyla Özçelik'in ruh sağlığının bozulduğuna yönelik ikinci bir karar verdiğini savunan Yeşilyurt, şöyle konuştu:

''Adli Tıp Kurulu artık yargının ışığı değil, skandallar kurulu haline gelmiştir. Gamze Hanım, cinsel ilişki görüntülerinin ortaya çıkmasıyla tecavüz iddiasını ortaya atmıştır. Gökhan Demirkol da olayda cinsel ilişki görüntülerini çektiği için hatalıdır. Bu ahlak erozyonudur. Bu konuda kendisini de eleştiriyorum ancak ortada tecavüz yoktur. Verilecek cezanın hukuki esası varsa biz buna razıyız.''

Yeşilyurt, Demirkol'un beraatını, ceza verilecekse de hakkında indirim hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

Avukat Rıdvan Yıldız da, 17 oya karşın oy çokluğuyla verilen Adli Tıp Genel Kurulu raporunun şüpheli olduğunu, evrensel hukukta da 'şüpheden sanığın yararlanacağı' ilkesinin bulunduğunu belirterek, mahkemenin kararında, 17 kişinin muhalefet şerhini de dikkate almasını ve değerlendirmesini istedi.

''HAYATIMI GERİ İSTİYORUM''

Önceki duruşmalarda olduğu gibi hakkındaki tecavüz suçlamasını kabul etmeyen Demirkol da son savunmasında, ''Gamze Özçelik, Türkiye'nin en güzel kadınlarından biridir. Güzelliğinin de farkındadır. Şımarıktır. Kendine de doğal olarak güveni yüksektir. Yanına yaklaşamazsınız. İnsanlar yaklaşmaya çekinirken, ben mi zorla diskoda tutacağım, otele götüreceğim ve tecavüz edeceğim?'' dedi

Aralarındaki cinsel ilişki görüntülerinin bir şekilde ortaya çıkmasıyla Gamze Özçelik'in şikayetçi olduğunu iddia eden Demirkol, ''Bu görüntüler ortaya çıkmasaydı böyle bir dava olmayacaktı. Biz Gamze ile bu görüntüyü konuştuk. 'Hiçbir yerde konuşmayacağız' dedik. Beni tehdit de etti, sonra ise şikayeti geldi'' diye konuştu. Demirkol, savunmasında şunları söyledi:

''Milli basketbolculuk kariyerine gelmiş bir insan olarak sevgilime neden tecavüz etme ihtiyacı duyayım? Biz teknolojinin kurbanlarıyız. Bu görüntülerin ortaya çıkacağını düşünemedik. Bu görüntüler de doğru değil. İnsanlar özeline teknolojiyi karıştırmamalıdır. Basın tarafından o günlerde insanlar bu konuda uyarılması gerekirken, ben sapık, Gamze mağdur oldu. İkimiz de çok kötü duruma düştük. Gamze, tecavüz iddiası için yönlendirildi. Eğlendiğimiz diskoda iddialarda yer aldığı gibi Gamze'ye zorla bir şey yapsaydım, o an koruması beni oraya gömerdi. Kimse Gamze Özçelik'e zorla bir şey yapamaz. Adaletin yerine gelmesini ve hayatımı geri istiyorum.''

MAHKEME ÖNCEKİ CEZAYI TEKRARLADI

Gamze Özçelik'in avukatları Fatih Volkan ile Makbule Tanış da, Gökhan Demirkol hakkında şikayetlerini yineleyerek, cezalandırılması taleplerini dile getirdi.

Avukat Fatih Volkan, Gamze Özçelik'in ruh sağlığının bozulmadığına ilişkin sanık tarafının talebi üzerine, olmayan rapor veren anestezi uzmanı hakkında da İstanbul Tabip Odası'nın soruşturma başlattığını mahkemeye iletti.

Mahkeme heyeti, tarafların talepleri ve savunmalarının alınmasından sonra verdiği kısa aranın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme Başkanı Mustafa Zeki Söğüt, Gökhan Demirkol'un, bilinci kapalı olan, kendisini savunamayacak durumda bulunan Gamze Özçelik'e yönelik cinsel saldırı suçu işlediğinin sabit olduğunu bildirerek, hakkında 'cinsel saldırı'' suçu kapsamında önce 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Söğüt, sanık hakkında, duruşmalardaki iyi hali dolayısıyla indirim hükmünün de uygulandığını kaydederek, indirimin ardından Demirkol'un 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Mahkeme, Demirkol'un ömür boyu kamu hizmetlerinden yoksun kılınmasına, üzerinde yasal kısıtlılık uygulanmasına ve daha önce konulan yurt dışına çıkış yasağının devamına da karar verdi.

Mahkeme heyetinin verdiği ceza kararına ilişkin gerekçede, ''Suç ile bulgular arasında illiyet bağı bulunup bulunamadığının kesin bir şekilde saptanamamış olması ve bu nedenle mahkeme heyetimizde oluşan kuşku da giderilememiştir'' ifadesi de yer aldı.

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, aldığı kararla, Gökhan Demirkol'a ilk yargılamada verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasını aynen yinelemiş oldu.

Duruşmanın ardından verilen karara sevindiği görülen Gökhan Demirkol'un, annesi Tülay Demirkol ve avukatlarıyla sevincini paylaştığı gözlendi. Demirkol, gazetecilere yaptığı açıklamada, basının özel görüntülerin çekimi ve kullanımına yönelik insanları uyarmasını istedi.