Kurtlar 70 koyunu telef etti

Erzurum'un Oltu ilçesi Toprakkale köyünde sürüye kurt saldırdı, 70 koyun telef oldu.

Cumartesi 14.11.2009 00:00
ABONE OL
Toprakkale köyünde geçimini hayvancılıkla sağlamaya çalışan Fatma Yıldız'a ait 200 koyun sürüsüne kurt saldırması sonucu 70 koyun telef oldu, 3 koyun yaralandı.

Sürü çobanı Selçuk Yıldız (19), koyunları otlattıktan sonra akşam ahıra katarken sayıda bir azalma olduğun fark ettiğini ve koyun otlattığı yere döndüğü zaman da 3 koyunu yaralı olarak bulduğunu anlattı.

Köylülerle birlikte hayvanları otlattığı bölgede arama yaptıklarını ifade eden Yıldız, ''Bölgeye varınca çalıların arasında 3 koyunu yaralı olarak buldum. Sonra köylüler de geldi ve hep birlikte kayıp koyunları aradık. Kısa bir süre sonra arazide dağınık halde 70 koyunun telef olduğunu gördük'' diye konuştu. Sürü sahibi 4 çocuk annesi Fatma Yıldız da koyunları kurbanda satmak için 20 bin TL kredi çekerek aldığını ve farklı yerlere borcu olduğunu ifade etti.

Yıldız, hayvanların yem ve samanını borçla aldığını belirterek, ''Oğlumun biri yakında askere gidecek. Hem ona harçlık verecektim hem de borçlarımı ödeyecektim. Ama üzücü bir sonuçla karşı karşıyayım. Şimdilik ne yapacağımı bilemiyorum'' dedi. İlçe Kaymakamı Gürkan Polat, Toprakkale köyüne giderek, incelemelerde bulundu. Polat, koyunları telef olan aileye gerekli desteği sağlayacaklarını bildirdi.