Metrobüsle seyahat yarından itibaren 2 TL

İstanbul'da toplu taşıma ücretleri yüzde 33'e kadar zamlanırken metrobüse özel uygulama yapıldı. Diğer hatlara akbille 1.5 lira, metrobüse 2 lira ödeyeceğiz

Pazar 15.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 17 ile 33 oranında zam yapıldı. Metrobüs hattı dışındaki ulaşım araçlarında akbille ödemeye zam yapılmazken, metrobüs hattına özel zam geldi. Metrobüs hattında akbille ödeme 1.5 liradan 2 liraya çıkarıldı. Metrobüste mavi akbille seyahat edenlerden de seyahat başına iki biniş ücreti alınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı karar uyarınca, yarından itibaren geçerli olacak yeni tarife kapsamında İETT ve özel halk otobüslerinde bilet yerine kullanılan Elbil'e (Beşi bir yerde) yüzde 33 zam geldi. Elbil ücreti 7.5 liradan 10 liraya çıkarıldı.

METROBÜSE ÖZEL ZAM

Yeni tarifeyle, metrobüs hattına diğer hatlardan farklı olarak özel zam yapıldı. Metrobüs hattında tam akbile yüzde 33, indirimli akbile ise yüzde 17.5 zam geldi. Diğer hatlarda akbille 1.5 liraya seyahat eden İstanbullular, metrobüs hattında akbille bir seyahat için 2 lira ödeyecek. Metrobüs hattında indirimli akbille seyahat ise, 85 kuruştan 1 liraya çıkarıldı. Metrobüs hattı dışındaki toplu ulaşım araçlarında ise eski tarife uygulanacak. Metrobüs hattında, geçen haziran ayında başlayan "aktarma almaz-aktarma verir" uygulaması da devam edecek. Bu sisteme göre, diğer ulaşım sistemlerinden metrobüse aktarma yapan yolcular yüzde 50 indirimli aktarmadan yararlanamıyor, metrobüs hattına aktarma sırasında tam ücret ödüyor. Ancak, metrobüs hattında seyahat ettikten sonra, 2 saat içinde diğer toplu taşıma sistemlerine binenler, yüzde 50 indirimli aktarmadan yararlanabiliyor. Yeni tarifeyle aylık 'mavi akbil'in seyahat sınırı da düşürüldü. Zamdan önce aylık mavi akbil ile 200 kez seyahat edebilen İstanbullular, mavi akbili 160 yolculuk için kullanabilecek. Ayrıca, mavi akbil, metrobüs hattına her binişte 2 kez eksilecek. Belediye ayrıca, tek geçişlik elektronik bilet uygulaması başlatacak. Tek geçişlik elektronik bilet uygulamasına İETT, özel halk otobüsleri, Ulaşım A.Ş, İDO, özel deniz motorlarında teknik altyapı hazırlıkları tamamlandıktan sonra başlanacak. Tek geçişlik biletin ücreti 2 lira olarak belirlendi.