Her dert için 'zamlı' deva

A gribine karşı önlem almak isteyen vatandaşın rağbet gösterdiği aktarlar ürünlere yüzde yüze varan zam yaptı

Agribinin dünyada ve Türkiye'de hızla yayılması salgına karşı koruyucu olduğu belirtilen ürünlerin fiyatlarında tırmanışa neden oldu. Özellikle aktarlarda ürün zamları rekor düzeye ulaştı. Bağışıklığı güçlendiren ekinezyanın kilogram fiyatı 45 liradan 100 liraya ulaşırken, fazla talep gören ıhlamur 50, zencefil 30, zerdeçal ise 35 lira, adaçayı 25 lira kilogram fiyatıyla satılmaya başlandı. Fiyatların yükselmesine gerekçe olarak aktarlara gelen aşırı talepler gösteriliyor. Bursa'da kurulu bir aktarın sahibi Gülçin Boztepe, bitki çaylarına olan talebin domuz gribi ile çok arttığını belirterek, bazı ürünleri yetiştirmekte zorlandıklarını söyledi. Son haftalarda domuz gribinin yayılması ile adı oldukça fazla duyulan ekinezyanın adeta yok sattığını belirten Boztepe, "Bu ürünün kilogram fiyatı 45 liradan 100 liraya çıktı. Alış fiyatlarımız inanılmaz arttı. Bu ürün çok talep görüyor ancak fiyatı nedeniyle az miktarlarda alınıyor. Buna rağmen ürün yetiştiremiyoruz. Diğer bitkilerde biz artış yapmadık ancak bazı aktarlarda bir miktar artış yapıldı'' dedi.

KRİZİ AŞIP GELDİLER

Dünyada ekonomik krizin yaşandığı bu zor dönemde antibakteriyel jel ve kolonya sektörü de hareketlendi. Sektöre art arda yeni firmalar girdi. Jel fiyatları kalitesine göre 2 ile 20 milyon lira arasında değişiyor.

Hatay'da okullar üç gün süreyle tatil edildi
HATAY merkez ve Reyhanlı ilçesinde 9 öğrencide domuz gribi tespit edilmesinin ardından okullar 3 gün tatil edildi. İl merkezi ve Reyhanlı ilçesinde okulların 3 gün tatil edildiğini açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç, 9 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN