Metrobüs zammına protesto

Salı 17.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009 21:53
ABONE OL
Metrobüs biletinin 1,5 Lira'dan 2 Lira'ya çıkartılması ile yapılan yüzde 33'lük zammı protesto eden Türkiye Komünist Partili (TKP) yaklaşık 200 kişilik grup, Mecidiyeköy Metrobüs Durağı önünde eylem yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni söz konusu zammı geri almaya davet eden eylemciler, tepkilerini metrobüs gişelerinden kaçak geçerek gösterdi. Zam taraftarı vatandaşlar ile zam karşıtı vatandaşların hararetli tartışmalarına sahne olan eylem olaysız sona erdi.

Metrobüs bilet fiyatının, yüzde 33'lük zamla 2 Lira'ya yükseltilmesini protesto eden TKP'li yaklaşık 200 kişilik grup, Mecidiyeköy'deki Metrobüs İstasyonu önünde toplandı. Eylem nedeniyle çevik kuvvet polisi de güvenlik önlemi aldı. Çoğunluğu gençlerden ve öğrencilerden oluşan grup, "Koyun değiliz. Ulaşım zammını kabul etmiyoruz" yazılı pankart taşıdı. Alkışlar ve ıslıklarla zammı protesto eden grup, "Ücretsiz eğitim, ücretsiz ulaşım", "Topbaş zammını al başına çal", "Milyarder Tayyip zamları sen öde" şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Kağan Öksüz, metrobüse yapılan zamların kabul edilemez olduğunu söyledi. Metrobüse yapılan 50 kuruşluk zammın bir senede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 200 milyon dolar olarak geri döneceğini öne süren Öksüz, İBB'yi söz konusu zammı geri almaya davet etti.

GİŞELERDEN KAÇAK GEÇTİLER

Grup, açıklamanın ardından zammı protesto etmek için gişelerden para vermeden geçti. Durak önündeki gişelerin üstünden atlayarak ya da gişenin altından geçerek durağa giren eylemciler metrobüslere bindi. Bu sırada gişelerde bekleyen İETT görevlileri ise yaşananları şaşkınlıkla izlediler.

Kalabalığın bir anda gişelerden kaçak geçmesinin ardından, durağa giden merdivenlerde yaya trafiği oluştu. Evlerine ulaşmaya çalışan İstanbullular uzun süre merdivenlerde bekledi. Merdivenlerde vatandaşlar ile eylemciler arasında zaman zaman hararetli tartışmalar yaşandı.

Bazı vatandaşlar zamma sahip çıkarken, bazıları ise yüzde 33'lük zamma karşı çıktı. Zam karşıtı İstanbullular ile zammın haklı olduğunu ifade eden vatandaşlar arasında kameralar önünde tartışmalar yaşandı.

Son zam nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a tepki gösteren Nihat Atilla, "Kadir Topbaş ayıp etti. Oyumuzu verdik. Ancak bir daha vermeyeceğiz. Kadir Topbaş hapı yuttu. Eyleme destek veriyorum. Ancak yine de metrobüse biletle giriyorum." dedi.

Zammın haksız olduğuna inanan Mühendis Muhammed Aktaş ise, "Zam konusunda Belediye çok adaletsiz davrandı. Hiçbir şeye yüzde 33 zam yapılmadı. Ayıptır. Günahtır. Lastiğe mi, benzine mi bu kadar zam yapıldı ? Hiçbir şeye bu kadar zam yapılmadı. Bu zammı kınıyorum" diye konuştu.

İnsanların durakta dakikalarca beklemek zorunda kaldığı eylemi de eleştiren Mühendis Aktaş, "Böyle eylem olmaz. Adamın hasta çocuğu evde bekliyor. Bu kadar kalabalık insanı durakta tutmak mantıksızlık" şeklinde konuştu. Grup, eylemin ardından olaysız dağıldı.