Metrobüse yeni sistem geliyor

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 19:50
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs ücretlendirilmesiyle ilgili yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, vatandaşların, yakın zamanda kullandıkları kadar bedel ödeyeceklerini söyledi.

İBB 2010 Bütçe oylamasının yapıldığı Saraçhane'deki İBB Meclisi'nde konuşan Topbaş, metrobüse ilişkin yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu dile getirdi.

Topbaş, "Metrobüs fiyatlandırmasını enflasyonla ilgili bir zam olarak değerlendirilmemesi gerekir. Geçmişte burası neydi? 42 kilometrelik bir hattı. Şunu düşünün, bu hat olmadığı zaman 3 araç değiştirilecekti. Avcılar - Topkapı - Zincirlikuyu - Kadıköy. Biz bu hatta bin 246 minibüsü kaldırdık ve bir müddet de vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verdik." dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde 24 saat aralıksız ulaşım hizmeti olmadığını ifade eden Topbaş, "Bu hatta kimse taksiye binmek zorunda kalmıyor. Bu hat Beylikdüzü'ne kadar uzatılacak ve 50 kilometreye ulaşacak. Avcılar'dan binen bir insan Kadıköy'e kadar gitmeyip de önceki duraklardan inerse daha az ödeyecek. Bunun adı 'kullandığın kadar bedel öde sistemi' bu sistem üzerinde çalışıyoruz, yakında hizmete girecek." şeklinde konuştu.

Öte yandan, yaklaşık 4 saat süren oylama sonunda İBB 2010 Bütçesi 167 kabul ve 60 red oyla kabul edildi.