Yeşilçam'ın yıldızları çınar yaprağında

Dünyada benzeri bulunmadığı bildirilen Hollywood'daki ''Şöhretler Kaldırımı''nda ünlülerin yıldız sahibi olması uygulamasının benzeri Bursa'da törenle hayata geçirildi.

Perşembe 19.11.2009 00:00
ABONE OL
Yeşilçam'ın ünlü oyuncu ve yönetmenlerinin adının çınar yaprağı içinde yer aldığı plaketler, Bursa Büyükşehir Belediyesince bu yıl dördüncüsü düzenlenen ''Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'' kapsamında, Merinos Parkı içinde yer alan yola yerleştirildi.

Muhsin Ertuğrul, Cahide Sonku, Ayhan Işık, Osman Fahir Seden, Atıf Yılmaz, Hulusi Kentmen, Belgin Doruk, Sadri Alışık, Vahi Öz ve Zeki Müren isimleri çınar yaprağına kazınan ilk isimler oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende, sanatın toplum yaşamının önemli bir parçası olduğunu ifade ederek, sinema sanatının da toplum yaşamında önemli yeri bulunduğu söyledi.

Sinemaya bugüne kadar katkı koyanları anmak için örneği Hollywood dışında bulunmayan bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Altepe, ''Sinemamızın yıldızlarının, gönlümüzde olduğu gibi Bursa'da da yeri oldu'' dedi. Festival Danışma Kurulu Üyesi ve oyuncu İzzet Günay da Bursa'nın sembolünün çınar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Vefasızlığın bol olduğu ülkemizde, bir vefa örneği göstermek istedik. İsimlerini çınar yaprağına kazıyarak, hayatını kaybedenleri anmış olduk. Her yıl 10 isim burada yerini alacak. Sinemamıza emeği geçenler, halkımızın göz önünde olsun, hatırlansın istiyoruz.''

Törene katılan oyuncu Engin Çağlar ise ''Şöhretler Kaldırımı''nın Türkiye'de yapılmasının bugüne kadar hep konuşulduğunu ama hayata geçirmenin Bursa'ya nasip olduğunu dile getirdi. Kendisi için de bir yer işaretleyeceğini belirten Çağlar, ''Benden sonra da benim plaketimi oraya koyarlar'' dedi.

Konuşmaların ardından Zeki Müren'e ait plaket yerine yerleştirildikten sonra diğer isimlerin üstündeki kırmızı örtü, alkışlar eşliğinde açıldı.