"Bayramı zehir etmeyin"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Kurban Bayramı nedeniyle tatile çıkacakları uyararak, "Sürücülerimiz asla yorgun ve uykusuz olarak yola çıkmamalı. Çünkü, bir kaza olduğunda hem kendimize hem de ailemize bayram zehir olmaktadır" dedi.

Cumartesi 21.11.2009 00:00
ABONE OL
TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, bayramlarda trafik kurallarına uyma konusunda sıkıntıların sürdüğünü belirterek, bayramlarda ortalama günde 20 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Apaydın, kış mevsiminin kendini göstermesiyle bayramda yola çıkacak sürücü ve yolcuların tedbirlerini buna göre almaları gerektiğini kaydederek, sürücülerin araç bakımı yaptırıp, araçlarında zincir ve çekme halatını bulundurmaları konusunda uyardı.

Apaydın, son 6 yılda 33 günlük Kurban Bayramı tatili yapıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu bayramlarda meydana gelen kazalarda 465 kişi hayatını kaybetti. Tüm uyarılarımıza rağmen kazalar hız kesmiyor. Bunda da en büyük sebep acele ederek hatalı solama, yorgun, uykusuz araç kullanma, aşırı hız ve mıcırlı yollardır. Bu nedenle sürücüler dikkat edip kazalara sebebiyet vermesinler."

Apaydın, basının trafik kazaları konusunda daha duyarlı olması gerektiğine de dikkat çekerek, vatandaşları toplu taşım araçlarını tercih etmesi konusunda uyardı.