Nasa: Panik olmaya gerek yok Dünya yerinde kalacak

Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
MAYA takvimine dayanılarak iki yıl sonra dünyanın sonu geleceğine dair "teoriyi" işleyen "2012" filmine karşı atağa geçen NASA, kendi internet sitesinde kıyametle ilgili senaryolara bilimsel yanıtlar verdi, 2012 korkusunun yersiz olduğunu açıkladı. İşte NASA'ya sorulan sorular ve yanıtları:

2012'de Dünya'ya karşı bir tehdit var mı?
Hayır, 2012'de Dünya'ya hiçbir şey olmayacak.

2012 söylentilerinin kökeni ne?
Tüm hikâye Sümerler tarafından keşfedildiği söylenen Nibiru'nun Dünya'ya yaklaştığı iddiaları üzerine başladı. Aslında bu felaketin Mayıs 2003'te olacağı söyleniyordu. Ancak o gün hiçbir şey olmayınca Aralık 2012'ye ertelendi. Ardından da bu iki senaryo Maya takvimiyle birleştirildi.

Gezegenlerin belirli bir şekilde dizilmesi, Dünya'yı etkileyecek bir olaya neden olabilir mi?
Önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde Dünya'yı etkileyecek bir dizilme söz konusu değil. Ayrıca Dünya da 2012'de galaktik düzlemden geçmeyecek.

Gerçekten Dünya'ya yaklaşarak tehdit eden Nibiru, Planet X veya Eris denilen bir gezegen var mı?
Eris hariç tüm adı geçen gezegenlerin hepsi internet uydurmasıdır. Eris ise Plüton'a benzeyen cüce bir gezegendir ve Güneş Sistemi'nin dışındadır. Dünya'ya en fazla yaklaşacağı mesafe 4 milyar mildir.

2012'de Dünya'yı bir meteor vuracak mı?
Dünya bugüne kadar birçok kuyrukluyıldız ve göktaşının çarpma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ancak bunlar çok enderdir. En son çarpma 65 milyon yıl önceydi bu da dinozorların yok olmasına neden oldu.

Kıyamet gününün geleceğine ilişkin iddiaları nasıl buluyorsunuz?
2012'de felaketler olacağını kanıtlayan kanıt nerede?