Mekke'nin en şık hacıları Endonezyalılar

Endonezya'nın her şehri Mekke'ye farklı kıyafetlerle geliyor. Başkent Cakarta hacıları hayli genç ve güzeller. Belki de bu nedenle daha frapanlar

Pazar 22.11.2009
ABONE OL
Kutsal toprakları ziyarete gelen hacılar için kıyafet büyük önem taşıyor. Tek tip giyinen hacılar aksesuarlarla kıyafetlerini zenginleştirirken, Endonezyalılar bakımlı halleriyle dikkat çekiyor. Mekke'de Kabe dışında herhangi bir yerde dolaşırken kadınların kapalı olması yetiyor. Genel olarak kapanmak, vücut hatlarının ortaya çıkmaması ve saçların görünmemesi anlamına geliyor. Bunun dışında rengarenk ve model model kıyafetler görmek mümkün. Uzun elbiseler ve tunikler bu açıdan hacıların imdadına yetişiyor. Bir de Suudilerin giydiği abaya var. Bunlar boydan boya düz siyah elbiseler. Siyah ya da renkli eşarplarla tamamlanıyor. Mekke'de abaya giymek rahatlık anlamına da geliyor. Kâbe'ye girerken ise uzun ve sade elbiseler giyilmesi gerekiyor. Aslında bu konuda kesin kurallar yok. İnisiyatif güvenlik görevlilerinin elinde.

RENGARENK AFRİKA

Onlar kıyafetinizi beğenmezlerse içeri almayabiliyor. Elbise üzerindeki işlemeler güvenlik görevlilerinin hoşlanmadığı şeylerden biri. Her ülke hacı adaylarını tek tip giydirmeye çalışıyor. Zorunluluk değil ama bu, hacıların Kâbe ve Mekke'nin başka bölgelerinde birbirlerini tanımalarına olanak sağlıyor. Genel olarak ülkelere göre hacıların kıyafetlerine baktığımızda; Afrika ülkeleri, göze çarpan canlı renkleri tercih ediyor. Afrika hacılarının kıyafetleri kendinden desenli kumaşlardan yapılıyor. Pembe, fıstık yeşili ve lila en çok kullanılan renkler. Uygur Türkleri'nin kıyafetleri genel olarak daha 'ağırbaşlı'.

MALEZYA SİYAHTAN

Malezyalıların tercihi, siyah parlak kumaşlardan bol ve uzun elbise. Başlarını da yine aynı kumaştan eşarpla kapatıyorlar. Malezyalıların elbiseleri aşağıya doğru genişleyen modelleriyle klasik güzelliği yansıtıyor. Kendinden desenli siyah elbiseler her ortamda giyilecek şekilde. Hacılar içinde en şık ve bakımlı olanlar Endonezyalılar. Endonezya'nın her şehri farklı kıyafetlerle geliyor. Başkent Cakarta hacıları hayli genç ve güzeller. Belki bu nedenle kıyafetlerinin modelleri daha frapan. Beyaz ketenimsi kumaştan yapılan elbiseleri üç parçadan oluşuyor; pantolon, uzun elbise ve bele kadar uzanan türban- pelerin. Eşarplarda da beyazı tercih ediyorlar. En çok dikkat çeken şey aksesuarları. Çoğu makyajlı hacılar, taşlı büyük gözlükler ve rengarenk şapkalarla kıyafetlerini tamamlıyor.

TÜRKLER SADE SEVİYOR

Türkler, Diyanet'in verdiği açık kahverengindeki kumaştan elbise ve pantolon diktiriyor. Elbiseler rahat ancak şıklık yarışında geride kalıyor. Türkler, beyaz eşarp ve düz ayakkabı tercih ediyor. Kâbe'de terlik, diğer ziyaretlerde babet tercih ediliyor.