11 kişi, 5 gündür yaylada mahsur

Çamlıhemşin Yaylaköy'de avlanan ABD'li Joe Crowley ile 4 kişilik ekibi yola düşen çığ nedeniyle mahsur kaldı. 5 kişinin yanı sıra 6 kişi daha yolun açılmasını bekliyor

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yaylaköy'e altı gün önce ava giden Amerikalı işadamı ve 4 kişilik ekibi ile Yaylaköy'den ilçeye inen köylülerin de aralarında bulunduğu 11 kişi, düşen çığın karayolunu kapatması üzerine mahsur kaldı. Av için yaylaya giden Amerikalı işadamı Joe Crowley, tercümanı Güven Aslan, av rehberi Rıza Gözlük, şoför Abdullah Erzurum ve Milli Parklar görevlisi Ömer Kabil'in yanı sıra köy muhtarı Naci Aydın ve köylüler Yunus Yıldırım, Naci Yıldırım, Mustafa Kuru, Muammer Nişancı, Meryem Yıldırım da kapanan yol nedeniyle kurtarılmayı bekleyenler arasında bulunuyor.

KÖY EVİNDE BEKLİYORLAR

Telefonla ulaşılan tercüman Güven Aslan, ABD'li Joe Crowley ile 6 gün önce, çengel boynuzlu dağ keçisi avlamak için Çevre Orman Müdürlüğü'nün izniyle yaylaya çıktıklarını söyledi. Hava koşullarının kötü olması nedeniyle avlanamadıklarını belirten Aslan, "Av iznimiz 28 Kasım'da bitiyordu. Bay Monson, kötü hava koşulları nedeniyle dönmek istedi. Ancak yola çığ düşmesi nedeniyle geri dönüş yapamadık. Yolun açılmasını bekliyoruz. Sağlığımız iyi" dedi. Muhtar Naci Aydın da bir iş makinesinin yolu açmaya çalıştığını ancak arıza nedeniyle devam edemediğini söyledi. Sadece iki paket makarnalarının kaldığını kaydeden Aydın, "Odun yakarak ısınıyoruz o da bitiyor. Acil yardım bekliyoruz" diye konuştu. Elevit Yaylası sakinlerinden Mustafa Kuru da 2 günlük yiyeceklerinin kaldığını ifade ederek, "Elimizde çeşitli gıdalar var. Kontrollü tüketiyoruz. 3 kişi bir evde, ABD'li ile 7 kişi muhtarın evinde konaklıyoruz" dedi. Çamlıhemşin Kaymakamı İsmail Çiçek, 5 ayrı noktada çığ düştüğünü ve arama kurtarma ekiplerinin haber gelir gelmez yola çıktığını vurgulayarak, "Bu akşam ya da yarın sabaha kadar köye ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Çamlıhemşin Özel İdare Müdürü Mustafa Uzun, "Panik yapmaya gerek yok. Doğrudur bir iş makinemiz arazı yaptı. Başka makineleri olay yerine gönderdik. Ekiplerimiz iki gündür yolu açmak için teyakkuz halinde. Mahsur kalanlarla sürekli görüşüyoruz. Yemekleri de var, suları da. Şu anda endişe edecek bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

KÖYLÜLERİN KURNAZLIĞI MI?

Bu arada Rize İkizdere Anzer Yaylası'na giden yolun yoğun kar yağışı nedeniyle kapanması üzerine 100 küçükbaş hayvanıyla mahsur kalan çoban Mehmet Kan ve kendisini aramaya çıktıktan sonra haber alınamadığı bildirilen eşi Aliye, oğulları Hüsnü ve Ekol Kan ile yeğeni İhsan Kaya dün İkizdere'ye döndü. Mehmet Kan'ı aramaya çıkan 4 kişinin kaybolduğu yönündeki haberler üzerine açıklama yapan Kaymakam Nedim Akmeşe, söz konusu kişilerin kaybolduğu haberlerinin doğru olmadığını ve köyleri Çiçekçi'de olduğunu söyledi. Jandarma yetkilileri de, yolları kar nedeniyle kapanan köylülerin yollarının açılması için bazen böyle yöntemlere başvurduklarını iddia etti.