Musa cinayetinde kuzen tahliye oldu

Görüntülerdeki 'kapüşonlu kişi' olduğu iddiası doğru çıkmayan S.K. tahliye edildi. Tahliye öncesinde de S.K. ile B.E.'ye tatbikat yaptırıldı

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Erzurum'da okula giderken kaybolduktan 6 gün sonra metruk bir binada cesedi bulunan Musa Kang'ın (13) katil zanlısı olarak tutuklanan S.K. (17) ile B.E. (16) dün adliye binasında yüzleştirilip olay yeri tatbikatına götürüldü. Tatbikatın ardından avukatının yaptığı itiraz üzerine Musa'nın kuzeni S.K. tahliye oldu. Çevresinde "bilgisayar kurdu" olarak tanınan Musa'nın cesedinin 9 Kasım'da bulunmasından 3 gün sonra tutuklanan S.K. ile önceki gün cezaevine konulan ve MOBESE'ye takılan görüntülerdeki kapüşonlu kişi olduğunu kabul eden B.E., geniş güvenlik önlemleri ve psikolog gözetimi altında dün yüzleştirilip olay yeri metruk binaya götürüldü. Ayakkabı giymediği ve kelepçelendiği dikkati çeken B.E.'nin sorgu esnasında savcıya tekme attığı için ellerine kelepçe takıldığı belirtildi. Savcının sorusu üzerine jandarma yetkilileri, zanlı ayakkabı giymek istemeyince zorlamadıklarını söyledi. B.E.'nin hırsızlık suçundan cezaevinde kalan ağabeyi Burak E.'nin de kaldığı koğuşta çorapla dolaştığı öğrenildi.

FARKLI İFADELER

Tatbikatta S.K. "Buraya ilk kez şimdi geldim. B.E.'yi önceden kesinlikle tanımıyorum. Musa'yı ben öldürmedim" dedi. Madde bağımlısı olan ve 52 suçtan poliste kaydı bulunan B.E. ise Musa'yı hırsızlık yaptırmak için kaçırdığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Musa'yı alıp metruk binaya geldim. Musa'nın elinde bir poşet vardı. O poşeti kuyuya atıp üzerine de kemik parçalarını attık. 3- 5 dakika sonra Musa önde ben arkada binadan çıkarken, S.K. taşa dayanmış içki içiyordu. Musa, S.K.'yı görünce yardım istedi. S.K. bana bağırıp üzerime yürüyünce kaçtım. S.K. ile Musa orada kaldı. Cinayeti de televizyondan öğrendim." 20 dakikalık yer göstermenin ardından iki şüpheli cezaevine gönderildi.

İKİNCİDE TAHLİYE OLDU
Tatbikatın ardından S.K.'nin avukatları tahliye talebinde bulundu. MOBESE kayıtlarında kaybolduğu gün Musa ile birlikte yürüyen şüpheli kişi olduğu iddiasıyla 12 Kasım'da tutuklanan S.K'nin tahliyesi için yapılan başvuruyu değerlendiren Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, 'tahliye kararı' verdi.